Cadouri pentru profesori

Cadouri pentru profesori | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Pentru profesorii aceia in fata carora iti vine sa pleci capul, in semn de respect si de multumire.
Am vrut sa duc astazi un cadou frumos unei profesoare speciale, a fost si ziua ei ieri (am aflat in timp ce ma duceam la scoala) si m-am blocat, am luat un buchet de flori si atat. Imi pare rau ca nu am avut nici o idee, ca nu o cunosc suficient de bine incat sa stiu ce-i place, ce-si doreste.
Ce cadouri daruim acestor oameni, ce se cuvine sa le facem cadou?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Craciunitza, no ofence, dar asta cu oferitul de cadouri la profesori, mai ales separat de clasa si colegi e de-a dreptul
Gndeste-te, daca toti si-ar face meseria asa cum trebuie, i-ai cadorisi pe toti? Inteleg ca e vorba de o profa minunata, dar totusi eu zic ccc ca nu e cazul. Eventual, la sfarsitul scolii ceva din partea tuturor, dar de ziua ei in nici un caz. Suna a mita (chiar daca intentia ta poate e una buna) si are aspect de mita mai ales in fata colegilor.




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

quote:
Originally posted by ingerash

Craciunitza, no ofence, dar asta cu oferitul de cadouri la profesori, mai ales separat de clasa si colegi e de-a dreptul
Gndeste-te, daca toti si-ar face meseria asa cum trebuie, i-ai cadorisi pe toti? Inteleg ca e vorba de o profa minunata, dar totusi eu zic ccc ca nu e cazul. Eventual, la sfarsitul scolii ceva din partea tuturor, dar de ziua ei in nici un caz. Suna a mita (chiar daca intentia ta poate e una buna) si are aspect de mita mai ales in fata colegilor.




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!




eh...ingerash nu as zice chiar asa. acum depinde. si eu aveam o profesoara de suflet....Dna Pletea de psihologie...si oricum ar fi fost ceilalti profesori tot ea era cel mai aproape de sufletul meu. Si da, ii luam flori de ziua ei....dar nici vorba de mita! Si asta..ca daca un elev da si clasa nu...e aiurea..nu sunt de acord..sunt libera sa fac ce vreau si cum vreau! restul..e treaba lor....
p.S. scuze ca am deviat de la subiect. cu ideile de cadouri e mai greu...eu le-am mai luat uneori cate o brosa de argint..sau o esarfa (era un cadou neutru si le facea placere)..mai ales ca vedeam ca poarta...


multe poze
HAI DINAMO!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu este vorba de un cadou oferit in scoala sau in clasa. Si ziceti ca e mita? Adica nu pot darui nimic unui profesor pe care-l pretuiesc?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Atentia conteaza si uneori un buchet de flori face mai mult decat un cadou.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss spune:

Buna,

Craciuniza, eu nu consider deloc ca ar fi luat un cadou drept mita. Fiecare are simpatii si antipatii, de ce sa nu faci un cadou unui profesor din moment ce simti ca doresti sa o faci?
In momentul in care ai simtit ca asa ai face inseamna ca este un om deosebit si trebuie sa fie altfel privit decat cel ce doar plimba catalogul in clasa si inapoi( intre noi fie vorba....pentru acelasi salar).

Sa fim seriosi, pica bine oricarui profesor si oricaruia dintre noi ar pica bine.
Eu am cumparat dirigintei fiului meu un parfum FlowerbyKenzo, alta data o cutie de bomboane Baci, de Paste un ou de ciocolata mare Lindt....
SI nu sunt singura din clasa care ofera cadouri. Este o persoana speciala si se ocupa foarte frumos de clasa. In duce in excursie, tabara, iarna iese cu ei la ski...multe

Fara suparare, este parerea mea.

C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Raman la parerea mea.
Criss, scuza-ma ca iti zic, chiar daca diriginta copilului tau e minunata, sa faci asemenea cadouri pe cont propriu mi se pare exagerat. Din nou - parerea mea!




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Deci nu le ducem nimic.


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Atentia conteaza si uneori un buchet de flori face mai mult decat un cadou.




Insotit de cuvintele potrivite pentru reusita acestuia ca om si pedagog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
Originally posted by Adrianaa

quote:
Originally posted by alinaxeni

Atentia conteaza si uneori un buchet de flori face mai mult decat un cadou.




Insotit de cuvintele potrivite pentru reusita acestuia ca om si pedagog.




Asa e perfect!




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

cel mai potrivit mi se pare un buchet frumos de flori!! alte cadouri se fac in alte circumstante!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput