Chlamidia-probleme cu sarcina?

Chlamidia-probleme cu sarcina? | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

As vrea sa intreb fetele care au avut chlamidia-inainte sau in perioada sarcinii- daca asta a influentat in vreun fel sarcina, copilul, ce tratament ati facut si alte detalii pe care le considerati importante! Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am ramas insarcinata si aveam deja Chlamydia, mi-a descoperit-o doctorul cand aveam deja 2 luni de sarcina. Dupa luna a 3-a am facut tratament 1 saptamana cu amoxicilina - si eu, si sotul (ambii parteneri se trateaza pentru mai multa siguranta), apoi eu am repetat testul (de secretie) si a iesit negativ. A, si am mai cerut eu expres spre sfarsitul sarcinii sa ma mai testeze o data - si fireste ca tot negativ era. In afara de o sperietura groaznica atunci cand am aflat, nu mi-a influentat cu nimic sarcina - am dus-o la termen si-am nascut normal, la 40 saptamani si 3 zile, un baietel de 4400 g si 54 cm cu scorul Apgar 10. E cel de la semnatura.
Am luat Amoxicilina pentru ca este un antibiotic permis in sarcina.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Sa-ti traiasca baietelul! Tie ce ti-a spun doctorul, a reprezentat un risc pentru ca ai descoperit-o in timpul sarcinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Multumim
Mi-a zis atunci ginecologul ca, ca daca n-o tratez in timp util, pot sa nasc prematur si daca mai nasc si natural copilul se poate infecta in timpul nasterii -face conjunctivita si/sau pneumonie cu chlamydia. Aici analiza pentru chlamydia este o analiza de rutina la inceputul sarcinii.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Hello!
Si io am avut Chlamydia si am facut tratament inainte sa raman gravida, am luat un imputzit de antibiotic al carui nume nu mi-l amintesc acum. Tratament se poate face si in timpul sarcinii, doar ca e probabil e mai neplacut antibioticul, ca mai e si raul de sarcina si dau o stare proasta si tb sa te alimentezi foarte bine.
Si eu stiu ca e pericol sa ia si bebe daca nasti natural si nu o tratezi inainte.
Pup si sarcina usoara la fete

Cristina +33 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am luat antibioticul cand am intrat in trimestrul al 2-lea si deja nu mai aveam greturi.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

O prietena de-a mea a fost diagnosticata cu chlamidia, dar dupa 7 zile de antibiotic (si ea si partenerul ei) problema a fost rezovata.
Hazul


Ioana_Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

eu m.am luptat cu chlamidia mult timp ca numai nu ceda.
pana la urma asta vara a iesi negativ////
acum sunt in 6 sapt jumate si mi.e frica sa nu am iar...
nu stiu de ce am asa un sentiment.voi face analiza peste 2,3 zile dar vreau sa va intreb ca sa fiu pregatita cand voi primi rezultatul..

pana la urma a fost cineva tratat si in primul trimestru sau se trateaza doar in trim 2?

oana6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

Eu am facut analize la Fundeni pentru ca nu stiam de ce nu raman insarcinata si a iesit ca am chlamydia si eu si sotul,dupa 3 luni de tratament eu am scapat dar sotul meu inca mai avea prostatita cu stafilococ si cu tratament sa rezolvat. Doctora de la Fundeni mi-a spus ca 90% se ia prin contact sexual, dar alt doctor a zis ca poti sa iei chlamydia si de la carnati, mici, etc.Eu acum mi-am facut analize care se fac cand ramai insarcinata si nu mia iasit nimic si sotul mei si-a facut VDRL si a rezultat ca nu are nimic.Doctora ma speria ca am probleme ca o am de foarte mult timp si se trateaza in timp ca am luat-o de la sotul meu care a fost cu alta(ce mai un circ)si sa te tii scandal in familie dar sa dovedit ca nu era chiar asa cum zicea doamna doctora.

Paula19+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Eu am depistat chlamidia cand am ramas insarcinata (dr a zis ca se mira ca am ramas insarcinata). Tratament am facut si eu si sotul in luna a 8-a (nu mai stiu cu ce dar le-am luat partial compensat si tot ne-a costa aproape 1.5 mil lei) nu am mai avut timp sa refac analizele sa vad daca i-am dat in cap sau nu si oricum l-am nascut pe bb prin cezariana (la nasterea naturala e pericol sa se transmita la bb). Bb perfect sanatos.
Acum la bb2 iar le-am facut (si in secretie si in sange) si a reiesit ca nu mai este deci cred ca am lichidat-o atunci.

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 18+ (cred)

Mergi la inceput