Cum se face rahatul?

Cum se face rahatul? | Autor: devylla

Link direct la acest mesaj

Acesta e intrebarea...stie cineva vreo reteta pt prepararea rahatului?

japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Rahat turcesc

Ingrediente: 2 cani apa (500 ml.), 4 cani zahar (800 gr.), coaja si zeama de la 1 lamaie si 1 portocala, 8 pliculete de gelatina (55-60 gr.), 6 lg. rase amidon, 2 lg. rase faina alba, 10 lg. gem de fructe (diferite culori ca zmeura, portocale), 1 lingurita de vanilie, colorant

Se prepara o tava cu pereti de 2-3 cm. Se unge tava cu ulei dupa care se taie foaie de aluminiu care sa acopere tot fundul tavii, dupa care se unge si aceasta cu ulei.
Intr-o cratita se pune la fiert apa, zaharul, zeama si coaja de citrice, vanilia si se fierb cam 5 minute la foc mijlociu sau pina lichidul devine foarte siropos.
Se dizolva gelatina in putina apa calda cit sa fie umeda si foarte groasa, se adauga la sirop, mestecati pina se dizolva bine. Se dizolva si faina amestecata cu amidonul in apa rece atit cit sa devina ca o pasta groasa si curgatoare. Se adauga la sirop in timp ce mestecati.
Lasati sa dea in clocot 2-3 minute.
Se adauga gemul de fructe se lasa inca 1-2 minute pe foc dupa care se da de-oparte.
Adaugati colorantul dorit pina obtineti culoarea necesara.
Se strecoara siropul prin sita si se pune in tava preparata. Se da la frigider 48 de ore.
Se taie rahatul in bucati mici de 2x2 cm si se pudreaza din plin cu zahar pudra pe toate partile.
Se aseaza pe tavi cu zahar si se da neacoperit la loc racoros pt 3-4 zile. Se controleaza tot timpul pina simtiti la deget ca a prins crusta. Daca zaharul pudra se topeste pe ici pe colo se adauga.
Se pastreaza in cutii preferabil de carton, cu cit are mai mult aer cu atit mai bine.
Daca se intareste foarte mult se poate transfera in cutii de metal, pudrat din plin cu zahar amestecat cu 1 lingura de amidon.
Feriti-l de umiditate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

akella merci frumos.suna excelent reteta...insa cu ce as putea inlocui amidonul...caci aici nu am auzit inca de el.

japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

N-am idee cu ce-l poti inlocui. La mancaruri, stiu ca-l poti precipita din cartofi, dar nu stiu daca merge la dulciuri. Intreaba totusi prin supermarket-uri, poate gasesti. Ar trebui sa aiba si japonezii amidon alimentar. Daca nu, iti trimitem noi din Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sabina cum sa nu gasesti mama amidon? eu stiu ca se foloseste la 50% dintre sosurile orientale. maizena e alt nume, poate il gasesti asa. ia mai cauta putin prin rafturi.
Akella tu ai facut reteta asta? ti-a iesit bine?
unele cunostinte de-ale mele au incercat sa faca rahat (aflandu-se prin strainataturi) dar nu prea au reusit....a iesit ok si nu prea. pana urma au cautat magazine turcesti....si au gasit facut gata

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Roxana, o singura data am facut rahat in casa si mi-a iesit - norocul incepatorului! Pot sa-ti spun ca e foarte bun de mancat ca atare, dar se fleoscaie atunci cand vrei sa-l pui in cornulete, prajiturele etc.
Noi cel mai tare ne dam in vant dupa halva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

am sa caut mai bine...am gasit si cum se numeste...deabia astept sa vad daca-mi iese.tineti pumnii

japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

tinem, tinem! distractie placuta
akella, am inteles, multumesc de raspuns.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Da' de'a gata nu gasesti ?

Mai bine ai ruga sa-ti trimita o cutie din Romania, decat sa-ti complici existenta.

Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daneza 13 spune:

Akela, reteta asta am gasit-o si eu, pe alt site (identica) , e reteta Mamei Celeste, care o are de la o prietena din Turcia....Si eu l-am facut si mi-a iesit super, dar din pacate nu merge folosit decat la retete ce nu necesita coacere, gen salam de biscuiti. Ar merge inlocuita gelatina, care se topeste la cald, cu glucoza (corn syrup)..Dar e de incercat,chestia asta.

o alta reteta, gasita tot acolo, pe care inca n-am probat-o...dar urmeaza:
Rahat Lookum
450 g amidon de grau (scrobeala); 3,750 kg zahar; 6,250 kg apa; 6-8 g ceara alba de albine (sau crema tartar); 2 batoane de vanilie
Amidonul se dizolva cu apa intr-un cazan mare cu fundul intins. Se pun apoi restul ingredientelor, se aseaza pe un foc potrivit si se amesteca cu o lopatica de lemn, lata cu gaura la mijloc, facuta anume pentru rahat (eu m-am dotat deja cu una). Se amesteca continuu, fierbandu-l pana face basici. Daca aruncam o basica ea ramane intacta, nu se sparge. Atunci este gata. Se toarna intr-o forma patrata unsa cu ulei.
Se poate colora, eventual cu coloranti, diverse culori.

Mergi la inceput