despre sab simplex - cum, cat, cand?

despre sab simplex - cum, cat, cand? | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Din nou vin cu o rugaminte la voi - din partea prietenei mele.

Ea isi suspecteaza fetita (de o luna si 10 zile) de colici si se gandeste sa ii dea medicamentul asta (sau ce e, nici macar nu stiu daca am scris corect).

Si va intreaba: cum se administreaza? cand? in ce cantitate? are vreun efect? exista reactii adverse?

Va rog, cine stie poate ne ajuta cu informatii. Stiu ca s-a mai scris despre asta, dar nu mai am timp sa caut.

Multumesc.

Julie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dede spune:

de trei ori pe zi... cate 5-10 picaturi ... inainte sau in timpul mesei. la noi efectele nu au fost vizibile ... mai mult "autosugestie" a parintilor... nu exista reactii adverse... mai exista si Bonisan 100% natural si diferite ceaiuri (BabyDrink, BabyCalm, ...). Pana pe la 3-4 luni, trebuie multa rabdare. Si daca alimenteaza la san, atentie la ce mananca! Succes.

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Ah, am uitat sa precizez, ca e important, cred eu: nu alapteaza, bb papa din biberon.

Dede, saru mana!

Ea zicea ceva ca se amesteca medicamentul acela cu laptele ...???!!! Nici nu stiu ce spun, is ani multi, o mie, de cand am avut io bb mic, iar al meu nu prea a avut colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2002 spune:

Buna!
Iti raspund ptr ca Claudiu a luat sab simplex de la 3-4 saptamani, era mancacios is avea colici cred la 1/2 de ora dupa masa.
Citez di prospect:
"Cauza acestor colici este alimentatia cu lapte care provoaca spuma care persista mai multe ore in tractul gastrointestinal. aerul acumulat nu poate trece mai departe si provoaca balonari dureroase."
La sugari alaptati poate fi administrat cu o lingurita inainte de alaptare: noi ii dadeam 5-7 picaturi ptr 5kg corp atata avea la 1 luna; pentru cei cu biberon in prospect spune: "15 picaturi sab simplex este usor miscibil cu alte lichide".

Apoi cu cresterea in greutate la 3luni am ajuns la 15 picaturi/3 ori /zi intr-o lingurita, iar Claudiu avea 7kg.


Sanatate!

Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Julie, eu i-am dat Cassandrei sab simplex cāte 7 picaturi puse īn laptic la fiecare masa! Asa ne-au recomandat de aici!

Si mai poate sa incerce cu ceai de chimen, anason, si f.f putin musetel!

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci cānd vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Pe noi ne-a ajutat. Am incercat initial cu Gripe Baby Water, cu Bonisan, cu ceai de chimen, Baby Calm, dar s-a rezolvat problema colicilor dupa ce am luat Sab Simplex, cate 15 picaturi inainte de fiecare masa. De altfel, Sab-ul ajuta si pe adulti, fiind administrat sub forma de comprimate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Si eu am folosit sabsimplex pentru Adi. A ajutat. Problema a fost ca dupa o perioada (cam o saptamana) se obisnuia cu el si nu mai avea efect. Si sabsimplex este natural, asa ca nu este nici o problema. Poate sa ii puna in biberon, asa cum scrie si in prospect. Si bonisan este bun. Noi am avut colici pana pe la un an, asa ca le-am incercat pe toate. Bonisanul regleaza si tranzitul.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Si noi am folosit Sab. Uneori era ok, alteori...nu prea. Insa de cand ne-am mai marit nu mai folosim 15 picaturi, ci mai putine, pe care le punem in biberon, ca sa nu mai aiba laptele bule.
Si eu stiu ca sunt foarte bune. Ni s-a recomandat sa il folosim la un curs de mamici pe care l-am facut in Bv. Si medicul era neonatolog, deci ...
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:


Si noi am folosit sab de pe la 2 saptamani pana la 6 luni, cate 10 picaturi de trei ori pe zi inainte de masa sau in timpul mesei si totul a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Am mai folosit si Bonnisan, il poti incerca si pe acesta, vezi cu care se simte mai bine bb. Bonnisnul e bun si pentru pofta de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

eu i-am catalinei de la 2 sapt SAB SIMPLEX 15 pic/3zi ASOCIAT cu BABY DRINK si o linistea imediat.


Catalina a avut colici pana la 3 luni. Tine-o aproape de burtica ta si vorbeste-i duios. Se va simti in siguranta si mai linistit.


Lasa ca trec si colicii si incep pb cu ,,,,,dintii.


CATALINA ( AZI 7 LUNI!!) si o mica fericita

"Don't look back in anger!"

Mergi la inceput