Tratament pentru negi

Tratament pentru negi | Autor: chivutamonica

Link direct la acest mesaj

ATENTIE!
Nu confundati negii cu alunitele.
pentru negii cel mai bun tratament este ;VIROLIT ,care se aplica direct pe suprafata negului in functie de marimea si varsta acestuia.Se recomanda de 2/zi
Ar mai fi buna si ,,Tinctura de rostopasta''
extern-cicatrizeaza ranilor,herpesului ,bubelor dulci,negi,bataturi,psoriazis,adjuvant in trat.tuberculozei pielii.
intern-20,30/zi diluata in 100 ml de apa.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

Cei de la Dermato dau pe negi cu acid. Acid sulfuric - cred... cam in 6 luni scapi de el, in functie de marime, si de "varsta" acestuia. Dar, mai mare chinul: mergi la spital in fiecare zi pentru putin acid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

Contra negilor am auzit ca ar fi bun si uleiul de ricin,aplicat de 2-3 ori.
Eu de ex.am scapat de un neg inestetic de pe frunte,prin tamponarea cu bitter suedez,si concomitent foloseam un baton cu o solutie care era destinat bataturilor de la picioare.Nu stiu care a fost mai util,dar cert e ca negul a disparut,fara urma.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

cel mai indicat este sa mergi al un dr dermatolog!!! sa actionezi repede sa nu se extinda. sotzul meu i-a tot lasat pana s-au cam extins si a fost mai dureros!!! multa sanatate!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunitza spune:

Eu stiu ca are efect sa rupi rostopasca si sa pui sucul galben pe care il are atunci cind o rupi.Trebuie repetata actiunea asta pina se usuca si cade.Se mai poate lega cu un fir de par la radacina si se stringe tare.Se sta asa pina cade.Dar mai inainte de toate trebuie sa existe siguranta ca acela este un neg!Oricum este bine sa se actioneze de cind apare primul sau primii negi pentru ca se pot inmulti si se pot si lua de la cine are caci sunt virali.Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Mergeti la farmacie si cereti ceva pentru negi.Baiatului meu i-am cumparat de 2 zile un unguent care se numeste Verruca si deja i s-au micsorat.

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar(George Orwell)
poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

quote:
Originally posted by Idora

Mergeti la farmacie si cereti ceva pentru negi.Baiatului meu i-am cumparat de 2 zile un unguent care se numeste Verruca si deja i s-au micsorat.




si eu am asa ceva (tot asa se numeste- e la tub mic, un lichid) dar nu mi s-a parut a avea efecte spectaculoase. ideea e ca se exfoliaza pielea de pe langa neg (negul e fff mic si nu pot sa dau numai pe el) dar tot nu am scapat de el. este mic dar ma jeneaza la mers pt ca este pe un deget de la picior- pe interior.

poate aveti solutii mai bune si rapide.

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

io stiu asta de la un doctor: nitrat de argint din acela care se pune si la bebe cind nu i se inchide buricul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Am vazut zilele astea ca mi-a aparut si mie unul, insa este destul de mic. Am sa incerc cu ulei de ricin, asa cum spune Luna, ptr ca am in casa, iar daca nu se intampla nimic, o sa apelez la un dermatolog.


Nana Motoc
Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by tunitza

Eu stiu ca are efect sa rupi rostopasca si sa pui sucul galben pe care il are atunci cind o rupi.Trebuie repetata actiunea asta pina se usuca si cade.Se mai poate lega cu un fir de par la radacina si se stringe tare.Se sta asa pina cade.Dar mai inainte de toate trebuie sa existe siguranta ca acela este un neg!Oricum este bine sa se actioneze de cind apare primul sau primii negi pentru ca se pot inmulti si se pot si lua de la cine are caci sunt virali.Sanatate!



Subscriu la ce a spus tunitza!
E metoda probata si care a dat rezultate!

'Ubita si 'Ubitu'
http://community.webshots.com/user/ginutza2002
Asa cum apa in apa se scurge, tot asa zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Pe mine rostopasca nu m-a ajutat absolut deloc, desi am tamponat o vara intreaga, imediat cum intilneam aceasta planta. In schimb cu usturoi am scapat f. repede, in 2-3 saptamini nu aveam nici urme. Am aplicat feliute de usturoi pe neg si am pansat, lasind pe noapte. Tratamentul l-am aplicat vreo 3-4 zile consecutiv, atit.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput