Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

VREAU SA-MI IAU PERUS

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

ellamiss
ellamiss

337 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite ellamiss un Mesaj Privat  Reply with Quote

VREAU SA-MI IAU PERUS

Stie cineva cum pot deosebi un pui de un perus matur?Si un mascul de o femela?
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Catalin on 12/08/2006 13:41:39
anca tanasica
anca tanasica

2470 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat  Reply with Quote
masculul are piciorusele si nasul albastre
femela roz

la pui nu mai stiu care era smecheria...sorry...tot ceva la nas si la picioruse...

am avut demult...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput
erin20
erin20

147 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite erin20 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Salut Ella,

Uite aici un link care s-ar putea sa te ajute. Dar metoda asta cu culoarea nasucului nu e tot timpul valabila. Si eu am un perus de aproape 2 ani si nu sunt prea sigura in privinta sexului

Ai mai putea sa il intrebi si pe vanzator Banuiesc ca ei se pricep mai bine.

Succes!

Mergi la inceput

joxy

2545 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui joxy  Trimite mesaj yahoo luijoxy Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Dimensiunea lui, a aripilor, a cozii... si sa nu aiba crusta aceea formata deasupra narilor (cioc).

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!
Mergi la inceput
Jocelyn
Jocelyn

2548 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jocelyn un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by erin20

Ai mai putea sa il intrebi si pe vanzator Banuiesc ca ei se pricep mai bine.

Succes!

hehehe, greseala asta am facut-o eu, sigur ca sunt si vanzatori cinstiti dar pe mine m-a pacalit si mi-a dat doua femele in loc de femela si mascul. am aflat prea tarziu ca sa ma mai duc dupa el si nici nu mai tineam minte cum arata

I plan on living forever. So far, so good
Mergi la inceput
ellamiss
ellamiss

337 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellamiss un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va multumesc pentru raspunsuri.Desi nu sunt prea lamurita.Am mai citit pe un site ca masculul pui are nasul roz si femela pui are nasul alb.Pe alt site scria ca masculul pui are nasul roz si femela pui are nasul bleu.Nici eu nu mai stiu.Chiar azi vreau sa merg sa-mi iau un papagalut si nu mai pot sa astept.
Cu vanzatorii m-am lecuit.Vineri am fost si i-am luat cadou finei mele un perus pentru ca asta si-a dorit si vanzatorul mi-a dat un perus zicandu-mi ca este baiat.Dar citind pe net mi-am dat seama ca este fata ca avea nasucul alb.De aceea v-am cerut aceasta informatie crezand ca mai este cineva care are perus si se pricepe.Sunt intr-o mare dilema.Si problema cea mai mare este ca nu vreau fetita.Vreau sa-l invat sa vorbeasca anumite cuvinte.mai astept raspunsuri.mersi
Mergi la inceput
erin20
erin20

147 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite erin20 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu cand l-am luat pe al meu avea nasu albastru deschis. Acum culoarea s-a schimbat in maro cu putin albastru. Ce sa inteleg din asta ?
Mergi la inceput
anca tanasica
anca tanasica

2470 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by erin20

Eu cand l-am luat pe al meu avea nasu albastru deschis. Acum culoarea s-a schimbat in maro cu putin albastru. Ce sa inteleg din asta ?

ca e mascul si nu e pui....

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput
erin20
erin20

147 Mesaje
Sper sa ai dreptate Mersi mult.

Mergi la inceput

alma

1324 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alma un Mesaj Privat  Reply with Quote
Perusii masculi au nasul albastru inchis, femelele maro. Si pe mine m-au pacalit cu al doilea mascul , am vrut femela, insa era pui si avea nasul albicios. Asa m-am ales cu 2 masculi, cu nasul albastru.
Puii sunt mai mici si au coada scurta. Atunci cand cumperi, sa aiba penele lucioase, nu zburlite, ciocul sa fie fara asperitati, nasul neted, piciorusele la fel, fara cruste. Si eventual sa fie agitat, nu sa doarma cu ciocul sub aripa.
Bafta!
Mergi la inceput
Jasmine
Jasmine

5165 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jasmine un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cel mai bine ar fi sa iei o pereche,nu un singur perus.Chiar daca asa nu prea ai sanse sa-l inveti sa "vorbeasca".

Jasmine si Radu (26.10.2004)
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com