Hikikomori - fenomen japonez

Hikikomori - fenomen japonez | Autor: cipcipcip

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca subiectul asta e portivit aici, dar il postez poate ma lamuresc si pe mine fetele de Japonia, in caz ca au auzit de acest fenomen.
E vorba de ca 1 milion de tineri japonezi care se inchid in camera lor, de multe ori ani de zile, si refuza sa mai iasa, un fel de razvratire impotriva societatii japoneze.

Linkuri (sorry, in engleza)

http://www.nytimes.com/2006/01/15/magazine/15japanese.html?ei=5088&en=7b1fdacbeb794332&ex=1294981200&pagewanted=all

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/correspondent/2334893.stm

http://scotlandonsunday.scotsman.com/international.cfm?id=837952003



Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Sad but true...........

Intr-adevar, din ce in ce mai multi tineri prefera stilul "hikikomori" , dar tind sa "dau vina"!(daca pot spune asa) pe lipsa de comunicare dintre parinti si copii. Ar mai fi multe de spus, dar sunt sigura ca sunt si alte persoane care traiesc aici si ar avea ceva de adaugat.

Interesant articol Cipcipcip

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

nu stiu daca fac parte din aceeasi categorie...dar tot tineri/adolescenti se sinucid in grup...pe aceleasi motive:lipsa de comunicare sau intelegere a parintiilor.

japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Dar cum anume functioneaza familia la japonezi de se ajunge la asa ceva? Ca neintelegeri intre parinti si adolescenti sint peste tot... Trebuie sa fie ceva in cutura japoneza care face sa se ajunga la extremele astea si sint curioasa ce anume.
La voi se vorbeste prin ziare, tv de problemele astea sau sint tabu? Ca am inteles din articole ca parintii isi tin copiii hikikimori ascunsi ca sa nu afle vecinii/lumea in cartier.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Da Cipcipcip; cazurile de genul asta sunte mediatizate si chiar japonezii insisi sunt uimiti uneori. Nu stiu exact daca e vorba de educatie sau de cultura, (tind sa cred ca sunt ambele la mijloc),dar dupa cum probabil stii in trecut era ceva foarte rusinos pentru ei(barbati, femei, copii-nu conteaza) sa -si arate slabiciunea sau sentimentele . Cu toate ca suntem in secolul XXI , din pacate acest "mod de gandire" inca exista .
Am avut <placerea> chiar sa vad cu ochii mei asa specimene.
Putine sunt familiile care au o relatie armonioasa bazata pe comunicare. Una e cand te confrunti cu adolescenti si alta e cand oameni in toata firea se inchid in camera lor si refuza sa vorbeasca cu zilele doar pentru ca nu le convine ceva . Acest lucru se intampla in 80% din cazuri la barbati, care cel mai probabil sunt firi foarte slabe dar trebuie sa para tari...pana cand nu mai rezista; de aici se trage si numarul extrem de mare de sinucideri anual(cel mai mare din lume, btw).


D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

Asa e. lipsa de comunicare si cred ca exista si dezinteres fata de familie. eu cel putin asa vad. chiar daca spun ca nu-i asa ca fam. e f. importanta ,,,, daca nu-ti arati dragostea fata de ea nu are nici o valoare. mi-e mila de ei saracii ca au ramas cu mult in urma . (cu gandirea). sunt ca pe vremuri samurai cu sabia la brau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

quote:
Originally posted by nanami

Asa e. lipsa de comunicare si cred ca exista si dezinteres fata de familie. eu cel putin asa vad. chiar daca spun ca nu-i asa ca fam. e f. importanta ,,,, daca nu-ti arati dragostea fata de ea nu are nici o valoare. mi-e mila de ei saracii ca au ramas cu mult in urma . (cu gandirea). sunt ca pe vremuri samurai cu sabia la brau.



Bravo Nanami, asta mi-a placut. Si eu as fi spus-o dar m-am gandit ca voi primi cateva rosii stricate in cap

Cipcipcip, vezi ca e vorba de HIKIKOMORI (*tiltu)

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Dandush, mersi, am schimbat.

E tare intriganta societatea lor, mi-ar place sa ajung macar sa vizitez Japonia. Felicitari celor care reusiti sa va adaptati acolo.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

hahahahahah.......dandush! vezi ca mai zic si cate ceva bun? cipcipcip! sunt locuri frumoase de vizitat ,,,,dar nu e cine stie ce frumusete de tara. si eu am crezut la fel ,,, dar dupa ce am vazut ce e ..............daca vrei sa vezi ganganii si lanuri de orez.... e misto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

sunt multe de spus in legatura cu subjectul..
ii "inregimenteaza" de mici si-i "uniformizeaza" ca sa faca din ei "shakaijin"-membru al societatii...ii creste mai mult scoala decat familia,nu-i foarte surprinzator ca la un moment dat comunicarea cu parintii poate deveni dificila sau lipseste:(.
mai sunt si alte "fenomene" sociale,asta nu-i singurul din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Doamne, fetelor, ce coincidenta stranie, anul trecut am vazut pe TV5 un documentar despre adolescentii din Japonia. Ceea ce m-a frapat si mi-a ramas in minte era atmosfera dezolanta care o captase documentarul. Era vorba de de adolescenti de toate varstele, 14-18 ani, fete care se machiau strident dorindu-si sa creasca mai repede de vreme, tineri care isi petreceau serile jucandu-se tot felul de jocuri pe calculator in cluburi cu mii de calculatoare, prostitutie la fete proaspat iesite din liceu si nu numai. Asta nu e ceva ce nu se intampla aiurea oriunde in lume, sa zicem, m-a socat insa amploarea ce pare sa o aiba fenomenul, adica socializarea la tinerii japonezi, cel putin cum reiesea din documentar se traduce printr-un soi de autoizolare. Au fost nenumarate interviuri, mi s-au parut toti pierduti, nici unul nu avea o replica cat de cat convingatoare pentru actiunile sale. A fost un soc pentru mine, amplificat cu siguranta si de discrepanta fantastica dintre luminile si poleiala orasului (de Tokyo era vorba) si singuratatea tinerilor.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput