Cum suplinim un profesor incompetent?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Un profesor are dreptul sa stie materia care o preda si sa-si aduca aminte la ce clasa intra,sa nu mai predea materie de cl.a7a la cl. a5a si viceversa.Au ajuns copii sa-i spuna profesoarei de fizica ce clasa sunt pe la jumatatea orei si abia atunci si-a dat seama ce face.Au mai ajutat-o sa inteleaga si care sunt punctele cardinale si tot n-a recunoscut ca a gresit.S-a ajuns pana la director cu atlasul in mana.Asta incompetenta.
Nu neg ca sunt si copii care nu invata.Eu n-am indraznit sa ma duc la profa de istorie cand fata mea a luat 4,m-am asezat cuminte,am invatat eu lectia si apoi am ajutat-o si pe ea sa invete.
Daca ti se pare denigrant sa stii ca exista si incompetenti intrati pe post cu spaga, ca la examen au luat 4.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Fetelor un profesor are datoria sa indrume, sa le deschida calea elevilor, nu sa invete pentru ei.
Daca un copil are rezultate proaste nu e vina profesorului!
Elevul nu e stapan in scoala, el trebuie sa se supuna normelor!
E usor sa stai acasa si sa judeci o intreaga categorie sociala.



De ce este denigrant titlul subiectului?
Daca vrei sa ne ajuti, incearca sa te exprimi dand solutii, nu suntem aici la scoala si nu suntem elevii tai.
Asta cu "datoria sa indrume", "sa deschida calea" e un fel de "hai sa facem totul", adica bullshit.
In plus, profesorii nu sunt o "categorie sociala", sunt o categorie profesionala, daca chiar vrei sa-i numesti in vreun fel.
Doamne, sper ca nu esti profesoara!

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:


fetele..in conditiile astea eu doar o sa va citesc si atat!!! Adevarul daca se poate numi asa...este impartit...adica dreptatea e de ambele parti!!Am observat de multe ori parinti "caustici" la adresa profesorilor si aveau dreptate si viceversa.Deci nu are rost sa va certati.Sunt alte probleme mai grave!!! Nu-mi place sensul pe care l-a luat discutia...asa ca ma retrag!!! That's me!!!
Dany
Raman prin preajma!!! in caz ca aveti intrebari strict la obiect!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Eu vin tare din urma cu pareri despre subiect in calitate de mamica posesoare de copil, care are parte de profesori minunati, dar si de incompetenti, ca dehh...fiecare padure cu uscaturile ei.

Danylo, are dreptate, poate ne situam pe parti diferite ale baricadei, asa incat fiecare avem dreptatea noastra.
Eu sunt de acod cu Craciunita si Alinaxeni, fiind toate, dupa cate se pare in aceeasi barca.

Titlul nu e deloc denigrant. Faptul ca sunt si profesori incompetenti e o realitate nu vreo denigrare rautacioasa.
Mira_m, mai ales daca lucrezi in invatamant stii acest lucru la fel de bine ca si noi.
Nu stiu insa daca ai copil la scoala sa fi simtit asta pe pielea ta si in rezultatele copilului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Initial creeata de craciunitza

Macar la romana ma pricep, dar la chimie ce sa fac, sa incep sa invat chimie?
Voi cum procedati, cum supliniti lipsa de implicare a profesorilor?


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele


Hai ca te ajut eu cu chimia ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Stand eu "acasa" si "judecand o intreaga categorie sociala", mi-am dat seama ca intr-adevar, daca elevul are note proaste, nu este vina profesorului. Da' cand are note bune, cum o fi, a cui este "vina"?

descintec, astept o propunere concreta :)

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Craciunitza profesorul n-are decat cel mult un merit de 50/60% in rezultatele elevului pozitive sau negative. Il poate face sa priceapa ceva, sa doreasca sa aprofundeze, dar sudoarea si inteligenta si motivatia interna apartin exclusiv elevului. Altfel ar fi suficient un prof bun si nu doar ca devenim toti interesati, dar ne si facem toti genii in domeniu.

Si parerea mea un prof incompetent l-oi suplini tu, doi hai, trei incearca.... da pe toti nu poti...Si sunt multi care nu sunt grozavi... Asta e... majoritatea celor buni fug si ei unde sunt platiti mai bine, unde nu le scuipa un cap niste adolescenti cu bani... sunt si ei oameni si incearca sa aiba o viata frumoasa, nu de apostolat.

Bafta la suplinit si facut cursuri particulare cu cupiii!




ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

M-am gandit de unde am eu senzatia ca unii profesori sunt incompetenti. Ei bine, fac comparatie cu ce am trait cand eram copil, parintii mei nu stateau langa mine si nu ma ajutau la teme, cu toate astea am fost un copil bun la scoala. Tin minte ca profesoarele de la materiile de baza, matematica si romana, ne asaltau cu teme suplimentare, cu ore de meditatii, pai ce profesori am avut eu in clasele V-VIII nu stiu daca mai exista :(
Acum, vine copilul si-mi spune ca la romana nu intelege nimic, ca profesoara le dicteaza si nu le explica, pai mie nu mi se pare normal sa-mi iau concediu pentru tezele copiilor, ca sa am timp sa repet cu ei. Azi da si cel mic teza la romana si am scapat, am capul patrat de la cat am repetat. Si e normal ca la limba romana, in clasa a V-a, sa dictezi fara sa explici?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Este un aspect foarte important la care profesorii ar trebui sa se gandeasca: e foarte usor sa afli daca-si fac treaba.
Daca un copil intelege la istorie si la geografie, e clar ca daca la biologie nu intelege e ceva putred la ora respectiva. Este o mare greseala sa-si imagineze domnii profesori ca daca au inchis usa clasei nu stie nimeni ce se intampla acolo.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Cand eram noi elevi era o zicala" cine vrea la facultate sa faca si tema facultativa" si teme facultative erau la toate materiile si culegerile lui Gheba le mancam pe paine.Nu conta ca era biologie sau matematica.Cine facea tema facultativa mai beneficia de juma de ora peste program de la profesor timp in care elevul primea un fel de meditatie.Profesorii mei faceau adevarate concursuri si era batalie intre noi care face mai bine sau mai repede o tema,asta era la toate materiile.
La fata mea nici nu se mai obosesc sa le dea teme.
Am avut profesori care stateau dupa program sa ajute elevi cu probleme la diverse materii si nu-i vedeam suparati ca elevul X nu prea il duce capul.Mi-aduc aminte cum alergam dupa ei sa-i intrebam cate cava si nu se suparau si ne mangaia u pe crestet.Era rasplata suprema.Erau interesati sa intelegem ceva si erau mandri cand spuneau ca elevi lor au intrat la un liceu bun din oras.S-au interesat la ce licee vrem sa mergem si ne chemau ei la ore suplimentare fara sa ceara ceva.Cine voia venea cine nu,nu.
Acum nu mai poti deranja pe Doamna ca se supara sau nu are timp.Sedinte cu parinti se fac o data pe an, atunci cand incepe anul si ne cer bani,iar daca te duci la scoala sa intrebi ceva trebuie programare,ca la doctor.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput