Cum suplinim un profesor incompetent?

Cum suplinim un profesor incompetent? | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Cred ca stim toti ca meseria de profesor este una grea si pentru care ai nevoie de rabdare si de har, nu exagerez daca spun ca ai nevoie de talent ca sa intri in mintea copiilor. De cand au intrat copiii mei la scoala am auzit, la sedinta cu parintii, acelasi indemn: "degeaba ii invatam noi la scoala daca dumneavoastra nu repetati cu ei acasa!"
In clasele mici mai era cum mai era, dar in clasele V-VIII de unde timp sa repet cu copiii acasa? Sunt multi parinti depasiti de programa scolara, eu imi prind urechile la chimie si fac slalom ca sa nu-si dea copilul meu seama ca-s paralela de subiect. La sedinta cu parintii ni se spune acelasi lucru, trebuie sa repetam cu copiii acasa, numai asa vom avea rezultate bune.
Au inceput tezele si mi-am luat meseria de parinte in serios, repetam la greu, asa am aflat ca profesoara de romana dicteaza dintr-o carte si nu le explica nimic, ce pot sa suplinesc in cazul asta? Copilul meu are o parere total aiuristica despre limba romana, mai mult decat atat a luat 4 la test. Nici macar nu l-am certat, mi-era mila de el si ne-am apucat amandoi de invatat. Repetam 2-3 ore pe zi si se vad rezultatele, dar de unde sa iau timpul asta zilnic, de cand incepe scoala? Macar la romana ma pricep, dar la chimie ce sa fac, sa incep sa invat chimie?
Voi cum procedati, cum supliniti lipsa de implicare a profesorilor?


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Nu stiu cum faci tu dar atingi tot felul de subiecte care ma dor rau.Noi ne lovim la fizica si la romana de incompetenti.Ce sa-ti spun.....profa de fizica nu stie nici care e estul si care e vestul motiv pt. care toata clasa a luat 4 pentru un exercitiu.La romana nu mai vorbesc ca m-a scos din pepeni profesoara.
Noi verificam la sfarsitul fiecarei saptamani ce le-a predat si cautam sa umplem golurile.Avem noroc ca fiecare ne pricepem la cateceva si reusim sa suplinim lipsurile.E greu sa faci asta in fiecare seara si pana la urma nu e copilul geniu care sa invete bine la toate.Anca are 9 si 10 pana la istorie unde are medie 5.Pot sa spun ca e un copil prost? Nu.Totusi nu merge cu istoria si asta e.Stiu ca e tot de la profesor si am invatat cu ea.Au mai crescut notele,s-au vazut rezultate dar a fost o perioada de maxima oboseala pt. ea.Singura solutie e sa faceti impreuna.
In clasa intai invatatoare ne-a spus sa nu cream copiilor impresia ca stim tot ci sa le spunem ca nu stim ce invata ei,ca sunt lucruri care nu se predau cand eram noi la scoala si sa ne invete ei.Asa i-am dezvoltat curajul de a vorbi la lectii si de a intelege.Chiar si ea isi dadea seama cand spune prostii.Nu te mai chinui sa faci slalom ca sa nu-si dea seama ca nu stii,spune-i direc si incercati sa invatati impreuna.Pentru copilul tau oricum esti perfecta.
Ia o si spor la lectii.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

craciunitza
Nu stiu daca sunt cea mai in masura sa-ti raspund!!De ce? Pentru ca nu am copii ... dar traiesc o mare parte din timp printre ei!!
Incerc sa vb. cat mai la subiect!
Iti vb. din prisma profesorului din mine!!!! Din fericire sunt unul care se preocupa de copii !! Asa e iti dau dreptate ...e greu sa suplinesti tu ca parinte anumite chestii/lipsuri/ goluri...insa din pacate spun nici copii nu mai sunt ca cei de acum tzashpe ani!!!
Eu am in clasa copii saracutzi chiar de care nu se ocupa nimeni si care sunt cu 10 pe linie( pe bune!!!) si copii rasfatati in care parintii pompeaza la greu( copii ii fraieresc la greu pe parinti!!!) de care nu sunt prea sigura ca iau testarea...
Asa este...nu toti profesorii au har si chemare pt. asta ...f. multi sunt blazati, obositi, plictisiti ( vb. de cei aproape de pensie) dar eu nu am decat 6 ani de profesorat ( asta mi-am dorit din tot sufletul...am fost olimpica / am avut bursa 4 ani la facultate/ dar acum daca m-ai intreba sincer: iti mai place??? categoric NU!!! )..
Copii sunt obraznici , raspund urat, cei mai multi nu invata( eu predau la generala) . Asta nu inseamna insa ca nu sunt si copii asa cu m ar trebui sa fie... si cred ca doar asta ma tine prin preajma!!! Eu nu stiu altceva sa fac...pt. asta m-am pregatit!
Sunt muuulti profesori neaveniti insa...avem si noi la scoala destui...dar sunt su profesori multi si tineri...care pun muuult suflet in ce fac...insa elevii sunt muult sub asteptari...
Ti-am vazut copii....frumusei....sa-ti traiasca... si pisicutzele ( ce printzesite!!! am si io acasa o sclifosita.... )
Ce poti sa faci??? Acolo unde implicatia profesorului la clasa lasa de dorit... chiar daca nu te pricepi... incearca sa le dezvolti apetitul studiului individual..manualele sunt banale...nu foarte grele...daca pustii au aplecare spre studiu vor invata daca nu nu ...
Eu cand eram de varsta lor invatam singura ..nu facea nimeni lectii cu mine...studiam singura...aveam si goluri bineinteles...care goluri au ramas...caci daca nu mi-a placut ceva nu am invatat!!! cu nici un chip!!
Nu stiu...e greu...e complicat sa dai un sfat...oricum...ca mama te felicit ca te preocupa copii tai( multe mame nu au timp...sau refuza din start!!)
Mai vb. !! depinde mult si de copii...daca sunt cooperanti...dac ai rabdare cu ei...daca te asculta...daca sunt rasfatati!!! etc
Mai vb.
Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Alina, avem aceleasi preocupari, de aia te nimeresc la subiect :)
danyalo, asa mult imi doream sa raspunda o profesoara, multumesc!

Da, copiii nu mai sunt ce-au fost dar nici programa scolara nu a ramas aceeasi de acum 20 de ani.
Eu sunt o persoana foarte ocupata, ma inteleg bine cu una din mamicile casnice, fata ei a fost prietena cu baiatul meu cel mare si asa ne-am apropiat si noi, mamele.
Ei bine, diferenta este uriasa: mamica aceea sta acasa, se ocupa permanent de fata ei premianta, creste un copil exceptional.
Eu ajung acasa seara dupa 10-11, de multe ori copiii mei dorm la ora aia, ne vedem dimineata cand beau cafeaua in fuga.
Sunt sigura ca si voi ati auzit discutii de genul: "pe X l-a ajutat taica-su cu bani, uite unde a ajuns!, da' in scoala era de nota 5".
Pai cum sa nu-l ajute? Iar tu, ca parinte fara bani dar care ai investit toata viata ta in copil, ce faci? Esti la cheremul societatii.
Nici una din variante nu mi se pare buna, in ambele cazuri copiii isi formeaza valori false, un copil cu bani va invata repede ca notele nu au importanta, un copil sarac va invata acelasi lucru dar in alt registru, acela al esecului in viata. Multi premianti s-au pierdut in anonimat. Sper sa ma-nsel!
Revenind la durerea mea, asa cum spune si Alina, chiar daca ai timp si te pricepi la toate lectiile copilului, activitatea de suplinire a profesorilor este obositoare si enervanta.



Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Craciunitza, ca sa-ti dau curaj pentru lectiile la chimie.
Incearca sa-i citesti manualul de una singura si sa vezi ceea ce ti se pare esential de inteles, apoi de memorat (la chimie e destul de putin).
Apoi lucrati impreuna.

Ca sa te consolez putin si la al meu cel mare (echivalent de clasa 1) am de lucru pe motiv ca nu a inteles in clasa ce si cum. Memorabila a fost o lectie despre diagonale in paralelograme, romburi si alte cele. Asta in conditiile in care nu fac demonstratii de geometrie. Tot ce putea fii-miu sa-mi spuna era ca diagonalele in respectivele poligoane erau DREPTE.

Acum nu cred ca sistematic profesorii sunt incompetenti, se poate ca sa fie zgomot in clasa in timp ce se explica, ca elevul sa fie cu capul in nori, samd ...

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu vreau sa se inteleaga ca am o parere proasta despre profesori sau ca pun toti profesorii in aceeasi oala. Stiu ca sunt oameni dedicati total scolii, va pot da exemplu pe profesorul de biologie care era directorul scolii cand sotul meu era elev, acum este batran si este un simplu profesor, nu stiu ce metoda de predare are dar copilul e AS, ii place atat de mult incat datorita acestui profesor vrea sa urmeze un domeniu legat de bilogie.
Nemultumirea mea, legata de profesoara de romana, pleaca si de la faptul ca limba romana este materie de baza, copilul meu merge la o scoala situata in primele 10 din Bucuresti, pai daca nici aici nu se face carte, atunci unde?
Iar noi, ca parinti, tot ce putem face este sa mai facem o data scoala generala?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Acum ne mai descurcam dar sa vedem ce facem la liceu.Mai multe materii,zapaceala mai multa.Cred ca voi invata mai multa carte decat cand am fost eu in liceu.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Alina, ma scuzi, in liceu deja nu ma mai intereseaza, doar n-o sa-nebunesc langa ei (ca eu am 2!) invatand integrale si fizica optica, mai bine fac cumva sa-i dau la o facultate particulara

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Fetelor nu prea am raspuns la temerile voastre!!! Eu doar va sustin in ceea ce faceti pt. copilasii vostri!!!
Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fetelor un profesor are datoria sa indrume, sa le deschida calea elevilor, nu sa invete pentru ei.
Daca un copil are rezultate proaste nu e vina profesorului!
Elevul nu e stapan in scoala, el trebuie sa se supuna normelor!
E usor sa stai acasa si sa judeci o intreaga categorie sociala.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Si.... by the way.. titlul e denigrant de-a dreptul. Dar ma rog fiecare are dreptul la opinie!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput