cum se curata argintul?

cum se curata argintul? | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

am destul de multe obiecte din argint,din tineretile mele:),nepurtate de ani buni si azi am vazut ca s-au cam innegrit.Le-am frecat cu scrum de tigara dar nu mi se par "ca noi",-poate nu le prieste marlboro,cu sapun ..Ce sa mai incerc?Otet?lamaie?Se lasa intr-o solutie ceva?Cu ce se curata argintaria in general?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Cel mai usor si ieftin, o periuta de dinti si putina pasta de dinti. Merge foarte bine!!

Cristina, mamica lui Connor(5), Elena(3) si a inca unui baietel in Mai. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Eu le frec cu Cif crema, apoi le clatesc bine si le sterg in prosop.
Am un set de lingurite de argint carora nu le mai scoteam fata insa, si le-am dus la bijutier, unde mi le-a facut ca noi.


Editez, abia cum am vazut ca locuiesti in Germania, nu stiu daca acolo exista Cif. Cu siguranta merge cu orice pasta de curatat, dar sa fie fina, sa nu zgarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Incearca sa le fierbi in bicarbonat de sodiu alimentar, ies surprinzator de curate! Asa am scos si eu fata la un set de tacamuri vechi de cand bunica.
Mai exista si varianta frecarii cu calciu carbonic de la farmacie in cazul in care sunt obiecte care nu se pot fierbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Cu pasta de dinti.


ADDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briu spune:

Se curata bine cu perie de dinti di bicarbonat mami draga stii cum ies super stralucitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Frecate cu bicarbonat umezit in putina apa sau fierte cu dero.

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar(George Orwell)
poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Freaca-le cu bicarbonat.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mamica dulce sunt la DM solutii speciale pentru argintarie.eu i-am cumparat unei prietene din romania si a fost foarte multumita.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

quote:
Cel mai usor si ieftin, o periuta de dinti si putina pasta de dinti. Merge foarte bine!!


bun sfat!le-am pus aseara intr-un pahar cu apa si pasta de dinti,le-am frecat bine azidimineata si au iesit super.
Osna,o sa ma uit si dupa solutia de la DM,dar pentru cateva perechi de cercei,5 lantisoare si 7 inele..merge si colgate

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mai merge si cu amoniac.

Mergi la inceput