Trompe infundate-laparoscopie?

Trompe infundate-laparoscopie? | Autor: Delfinas

Link direct la acest mesaj


Fetelor cam de 1 an si jumatate incercam si noi s avem un bebe si nimic.
Am fost la dr. Sgarbura de la Filantropia si mi-a gasit rana, am rezolvat-o, apoi trompe infundate si polipi. Mi-a dat 2 variante: laparoscopie sau proba bleu, un fel de instilatii pt desundat trompe. Am ales laparoscopie desi mi-e frica, cica sunt mai multe sanse de reusita. Voi a-ti mai facut asa ceva? Cum este? Doare?
Astept raspuns de la voi. Eu ma duc in jur de 1 iunie la operatie, ca vrem neaparatun . Marius, sotul meu e mort dupa copii si eu la fel.
Va multumesc pt rabdare si pt ca existati.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

delfinasbine au venit printre prietene.dar sa nu stai mult aici ci la gravidute sa te duci mai repede.si eu am cam aceeasi problema.la control au descoperit ovare polichistice,iar la HSG au vazut trompa dreapta putin cudata.asa ca luni 22 mai ma duc sa fac instilatiile acelea care sunt foarte folositoare ,apoi monitorizari de ovulatie ca nu am ovulatie si mai apoi daca mai este nevoie fac si eu laparo.dar nu intra in panica eu incerc de aproape 4 ani si nimic .sa nu fii stresata.mergi pe mana doctorilor competenti s i va fi bine.la cine mergi acum?astept de la tine intrebari daca ai .te pup si bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Prin laparo rezolvi si problema polipilor si a trompelor. Deci, clar laparo.
Instilatiile sunt extrem de dureroase si fara prea multe sanse.

Bafta!

anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliy spune:

Delfinas, imi poti spune si mie daca analiza pentru verificarea trompelor ai facut-o in Filantropia? Daca da, te rog sa-mi spui si mie cum a decurs totul acolo in spital, cat a durat, daca ai putut pleca acasa apoi, etc.Urmeaza sa fac si eu acolo investigatia dar nu eram hotarata pentru ca nu cunosteam pe nimeni care a facut-o acolo. te pup si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna Delfinas
Ai spus ca ai trompe infundate si polipi? Cum ai polipi ca nu inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Ma refer la faptul ca se poate sa aiba vre-o importanta nasul cu infertilitatea?
Eu sunt racita de 4 ani.Am fost la foarte multi doctori si doar unul mi-a spus ca am polipi.Altii imi spuneau ca la varsta mea nu exista sa am polipi.
Deci, ai putea, te rog, sa imi raspunzi.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

draga mea, andreea,
hai ca m-ai facut sa rad!
fata nu se referea la polipi nazali!!! polipii nu se fac numai acolo!
se pot face oriunde, pe intestin, in stomac, in nas, in uter, pe col . cei de pe colul uterin daca ajung sa creasca mai mari pot iesi in vagin.
pot fi multe alte situatii, dar eu le stiu doar pe acestea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Eu am la dosar 1 laparoscopie,4 HSG-uri,1 Sovata ,1 repriza de instilatii si rezultate 0 .Cam toti doctorii ma trimit la FIV dar eu nu vreau inca-sau niciodata! Incep din nou instilatiile-prin Cluj din pacate nu mai prea gasesti medic care sa-ti mai faca asa ceva,ei zic ca nu sunt cu rezultat si nu se mai complica.M-am saturat .......vreau bebe !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marys spune:

buna fetelor! va citesc de aprox o saptamina si m-am decis sa in sfirsit sa comunic cu voi. va sfatuiesc sa alegeti laparascopia caci sint cele mai mari sanse. eu am facut acum 7 ani si dupa o luna am ramas insarcinata . facusem tratament pt desfundarea trompelor 6 ani si fara nici un rezultat. acum vreau si o fetita( am deja un baietel de 6 ani ) si ma confrunt cu aceasi problema . fac tratament de 2 ani si nu am nici un rezultat si incerc sa-i explic medicului ca fara operatie nu am sanse. dar toti sint incapatinati. spun ca trebuie sa urmez mai intii tratamentele clasice ...infiltraii, blocaje , desi la histeroscopie a vazut clar ca trompele nu sint deloc permeabile . incerc sa-l conving luna aceasta sa ma opereze . sa nu va fie frica, nu doare si recuperarea este f rapida . prefer anestezia si durerea de dupa , decit durerea de la instilatii . va doresc mult succes si fiti optimiste.

Mergi la inceput