La 18 sapt. inca nu misca deloc...

La 18 sapt. inca nu misca deloc... | Autor: try

Link direct la acest mesaj

Mai fetelor, nu stiu ce sa mai zic...
Sunt insarcianta cu al doilea bebelus si acusi inchei 18 sapt., iar bebelusul meu nu misca deloc. N-am nici macar senzatii ca poate ar fi bebe.
Burta pare sa se fi dezvoltat normal pana acum, la fiecare control lunar dr. mi-a spus ca uterul e conform saptamanii i ncauza, i-am ascultat cu Dopplerul inimioara si batea.
Ecografie am facut la 8 sapt. si totul era ok.
N-am alte motive de ingijorare decat faptul ca nu-l simt pe bebe deloc miscand.
La alex am simtit de la 13 sapt., iar pe vremea asta alerga maratoane in burtica mea. E adevarat ca nu toti bebelusii sunt la fel, stiu asta, dar chiar sa nu simt nimic pana acum? Sunt o persoana deloc grasuta ceea ce-mi sporeste sansele sa-l simt mai devreme si mai usor pe bebe. Am deja experienta de graviduta, deci mi-e imposibil sa confund gazele cu miscarile sau treburi de genul asta. Sunt si atenta la ce se petrece, deci nu pot spune ca sunt genul "am uitat ca sunt gravida".

E vreo mamica la al doilea sau al treile bebelus care s-a confruntat cu asta?

Pe 25 mai merg la eco morfologica, dar simt ca nimic n-o sa ma linisteasta pana atunci. E aproape exclus sa fac mai devreme o eco (dr. nu ma trimite la eco daca nu exista ratiuni medicale, doar pt. ca-s paranoica nu-mi da nimeni trimitere la eco). La 16,5 sapt .cand am facut ultimul control i-am spus medicului despre teama mea, dar mi-a zis ca de-abia detunci incolo sa am pretentia sa-l simt pe bebe, ca cele carepretind ca l-au simtit mai devreme de fapt fac confuzii, ca e imposibil sa-l simt ma idevreme etc.- deh, barbat, care n-are cu msa experiemtneze asta pe pielea lui niciodata. Deci daca ma duc azi la el sa-i cer sa ma trimita la eco, imi spune ca e timpuriu sa ne facem probleme pt. ca nu-l simt ca misca. Sa ma iasteptam si mai
vedem.

Dar eu cu fiecare sapt. care trece si nu simt nimic, imi fac tot mai mutle griji. Am ajuns si la un soi de detasare emotionala (cel putin la nivel exterior) fata de aceasta sarcina de teama ca, daca e o problema majora, sa nu sufar prea tare fiind pusa in situatia de a pierde bebelusul.
Deja ma ajuns sa ma trezesc noaptea si sa stau ore intregi gandindu-ma la asta si analizand pe toate partile toate amanuntele. Nu-s o fire care se panicheaza usor si-mi palce sa cred ca-s cu picioarele pe pamant, ca am simtu lrealitatii, dar mi-e imposibil sa fiu linistita in atare situatie.
M-ar ajuta mult sa stiu daca au mai fost mamici care au experimentat asta la a doua, treia sarcina: bebe sa miste asa tarziu, dupa ce la prima sarcina bebe a miscat foarte devreme.

.......in 17+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Nu stiu cat de relevant e pentru tine, deoarece eu sunt la prima sarcina, dar pe bb l-am simtit realmente pe la 19 sapt. Pana atunci toata lumea imi zicea ca trebuie sa simt ceva ca o zbatere de aripi...ca o...dar eu nimic!!! Asa ca fiecare copilasa se comporta diferit...Mai ai un picut de rabdare si stai linistita!

Roxana 36sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Sunt la prima sarcina si la mine bebe a miscat in sapt 19 cam asa.
Si noi ne-am facut griji dar se pare ca pana la urma totul a fost foarte bine si ca asa a vrut bebe.

Incearca sa nu te stresezi pentru ca ii transmiti si lui bebe starea ta. Macar pana mergi la control si ti se va spune ce si cum

Mult curaj si bebe miscaret iti urez!

Petra 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Try puiule

Nu te mai stresa, eu crec ca vei avea o FETITZA ,asa a fost si la mine,a inceput sa se miste pe la 19 sapt. inainte nimik!!!

Babele spun ca baietii misca mai repede, iar fetele mai tarziu!!!

Ia sa vedem daca v-a fi fetitza!!!!

papusica mea misca acum din cand in cand da nu ca alti bebei ,poate vine si ea mai tarziu cu suturi etc.

Pupici si curaj!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu la 19 saptamani l-am simtit.dar nu in fiecare zi la fel de intens.oricum pina atunci nimic,si citeam ca unele fete au deja fluturasi in burtica...eu nimic.dr mi-a spus sa nu-mi fac griji nici la 20 sapt daca nu-l simt efectiv.depinde si in pozitia in care sta.
acum la 23 sapt e un adevarat boxer!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Stiu ca nu e iesit din comun sa-l simti pe bebe la 18-19 sapt. si chiar mai tarziu, dar la prima sarcina. Daca as fi fost la prima sarcina nu mi-as fi facut deloc probleme.
Dar la a doua sarcina mie nu mi se mai pare normal. Habar n-am cat de gresita e aceasta parere a mea, de-aia rugam fetele care-s la a douasarcina sa ma lamureasca daca s-a intamplat asa si la ele.

.......in 17+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

try, poate e doar foarte, foarte lenes micutul!are cu cin' sa semene?



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce sa zic, alex a fost in spiritul meu si-al sotului: iute, incapatanat, plin de energie. S-a miscat in burtica precum imi imaginam eu ca trebuie sa fie.
Dpadv sarcina asta e total diferita de cea cu alex.
N-ar avea cu msa semene cu mine sua sotul. In schimb am o sora careia toata copilaria i s-a spus ca-i moale, impaciutoare, necertareata, unde-o puneai acolo statea. Mama zice ca ea a fost linistita in burtica fata de noi ceilalti, dar nu mai stie sa-mi dea detalii cand am miscat, cum misca (deh, era al patrulea copil si nu-i ardea ei de detalii de-astea)... stie doar ca a miscat mult mai putin ca ceilalti.
Deci posibil sa semene cu sora-mea la fire.
Nu asta-i important, macar sa fie sanatos bebe ca pentru asta imi fac griji, nu pt. altceva...

.......in 17+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

La mine a miscat prima oara la 23 de saptamani si ceva, aproape 24!

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

si eu l-am simtit pe Matei la 22 de saptamini - prima sarcina. dup'aia a fost agitatie mare in burtica mea pina la sfirsit. eu sint inalta (1,78) si cu bazinul lung, asa ca a avut locul puiul de desfasurare fara ca eu sa il simt prea devreme.

linisteste-te. totul va fi bine.

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

poate este un bb cuminte...
daca medicul ti-a spus ca totul este ok atunci asa trebuie sa fie!
eu am 22 sapt si nici al meu nu misca prea mult si nici prea des!
o fi fetita !?
multa bafta

Mergi la inceput