SOS-pui de vrabie!

SOS-pui de vrabie! | Autor: scarmanus

Link direct la acest mesaj

Ajutor, va rog! Au gasit ieri dimineata doi pui de vrabie la taverna unde mergem noi sa mancam si i-au pui in aceeasi colivie cu perusii si papaagalii ce ii au. Unul e vioi si zburatacea prin colivie, celalalt e blegu. Am prins o musca si i-am infundat-o pe gat cu chiu cu vai, 2 graunte fierte de bulgur si o farama mica de paine. Acuma i-am luat la noi fiindca stiu sigur ca nu se va ocupa nimeni de ei si vor muri. Nu cred ca stiu sa manance singuri, nici pe ala mai vioi nu l-am vazut mancand, desi perusul cu care era manca. Ambii au gusa goala si nu stiu ce sa le dau de mancare si cum ca prima urgenta.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

pisici, flori si jucarele

______________________________
When the heart is full of love, the world is full of beauty

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

fiind asa micuti nu cred ca papa ceva.nu trebuia sa-i luati de acolo de unde erau ii lasati undeva pe acolo ca probabil era un cuib pe acolo si ei cazusera si mama lor ii vedea si ii hranea.ei chiar nu stiu sa manance singuri pentru ca vrabia le da in cioc ce le aduce de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si eu am avut unul...pescuit tot dintr.un bar...

l.am tinut cu perusii pe care ii aveam...papagalita era rea si il mai ciocanea...si am bagat.o in alta cusca...

papagalul era dare dragut si l.a invatat sa pape...mancau amandoi mei...si ii mai puneam malai (ca papagaloiul oricum nu manca malai! dar l.a invatat pe vrabioi!!!)

l.am tinut vreo 3 luni pana s.a facut "mare" si i.am dat drumul de la balcon...m.am ferit sa.l tin mult la mine in mana, de teama sa nu se invete prea mult cu oamenii...desi la inceput se lua dupa papagaloi si statea pe degete ca el!...culmea e ca invatase si papagaloiu sa cante ca vrabioiul!

oricum dc il lasai pe langa cuib il manca vre.o pisica...in cuib era cu sus si intors sa.l lasi ca in general vrabiile nu.si mai recunosc puii dc pica din cuib...miros a om...incearca sa.i dai tu papa...dar e tare greu sa.l inveti sa pape (la mine chestia asta a facut.o papagaloiul!)...si cu zburatul tot papagaloiul s.a ocupat!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Micutul a murit. Pe celalat am reusit sa-l putintel cu mancare pentru pisici, noroc ca am si de alea. L-am ciocanit usurel pe cioc cu penseta si cu chiu cu vai si l-a deschis i i-am dat cateva bucatele de hrana pentru pisici. Doarme smecheria infasurat intr-o carpa, i-a cumparat barbatu-meu o colivie. Asta-mi mai terbuia ca in rest le am pe toate.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

poti sa fierbi un ou sa pasezi cu o furculitza albush si galbenush daca e prea tare amestecul pune putina apa, maia dauga morcov ras sau mar .. si incearca sa ii dai cu o seringa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Am gasit pe net o formula pentru pasari, amestecatura de crochete pentru pisici inmuiate in apa, ou fiert, cum zici tu, Anderra, si ceva vitamine pe care io nu le am. Acuma i-am dat 2 bucatele de capsuna si inca doua de mancare, dar nu e mare amator, e chiar apatic, sta zgribulit in haine cu ochii inchisi, ceea ce nu mi se pare un semn bun. De cate imbucaturi are nevoie ca sa fie satul? Ca nu vreau sa-i inrautatesc situatia dandu-i prea multa mancare. De asemenea, e cam deshidratat, ce pot sa-i dau? Am citit tot asa pe un site ca nu e voie sa le dai apa diresct in plisc, dar ca hidratarea e chiar mai importanta decat hranirea. Ce sa fac???

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Umezeste'i pliscul mereu cu o bucatika de vata si incearca sa faci si ce ti'am zis la partea cu mancarea, tatal meu a fost crescator de pasari (participa la expozitii, alea alea ) si cand era plecat prin tara eu si mama aveam grija de toata gashca de vreo 50 de pasari care ne ocupau bucataria si balconul.
Asa faceam noi cu pasarile care erau uneori bolnave sau apatice sau cu puiutzii.

mult succesc, te pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by Anderra

Umezeste'i pliscul mereu cu o bucatika de vata si incearca sa faci si ce ti'am zis la partea cu mancarea, tatal meu a fost crescator de pasari (participa la expozitii, alea alea ) si cand era plecat prin tara eu si mama aveam grija de toata gashca de vreo 50 de pasari care ne ocupau bucataria si balconul.
Asa faceam noi cu pasarile care erau uneori bolnave sau apatice sau cu puiutzii.

mult succesc, te pup,

Anderrusha Nice To Meet You ...Here

"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"



Ah, Anderra , esti om de bizuiala. Spune-mi te rog, cat anume sa-i dau sa manance, nu vrea deloc sa manance, io-i tot dau cam la 1 ora jumate, dar nu stiu cat. La o "masa" ii dau cam 4 inghitituri, gusa abia i-o simt, dar pe de alta parte nu cred ca are cum sa stea gata sa plesneasca. Tot zgribulit sta, bine ca macar are pene pe el, l-am pus io intre haine, dar nu stiu zau...Sper sa supravietuiasca noaptea asta. A propos, fara mancare noaptea, pasarelele astea dorm? Ca poate el saracu vrea sa doarma si io-l tot scol la masa!

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

eu zic sa nu ii dai asa de des, eventual lasa'l catinel cu mancarea si aplika schema cu apa , dar asa .. cum se prezinta? tremura? da okii peste cap?are pe el puf?sau e kelutz cum sunt puii de cateva zile? of, ce mila imi e de micutii astia.. sper sa isi revina ..

pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

A murit si al doilea puiut. Sunt sfarsita. Azi dimineata arata tare rau cand l-am scos din cutie, dadea capul peste cap si-si inclesta gherutele, cred ca tragea sa moara. I-am dat de mancare si si-a revenit putin. Apoi am plecat la serviciu si a ramas sotul meu. Dupa tura lui de noapte s-a sculat de doua ori si l-a hranit. Apoi pe la ora 1 murise saracu...
Merci Anderra de asistenta. Ai fost tare de nadejde

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput