Aveti prieteni(e) japonezi?CUm va intelegeti cu ei

Aveti prieteni(e) japonezi?CUm va intelegeti cu ei | Autor: exotic

Link direct la acest mesaj

M-ar interesa daca voi aveti prieteni japonezi,eu una nu am si nu stiu daca o sa reusesc sa-mi fac prea curand ,imi este greu sa le accept conceptiile si minciunile ,majoritatea femeilor japoneze mi se par invidioase am lucrat si cu ele si am incercat sa-mi fac macar o prietena dar am fost dezamagita ,stiu ca nu sunt toate la fel dar imi este tare greu sa le accept ,voi cum va descurcati in privinta asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Nici eu nu am avut prietene japoneze pana cand nu a venit bebele.
Akum pot spune ca am multe prietene,si rar am intalnit unele mai
rautacioase.In general,sunt binevoitoare,sar in ajutorul meu imi explica una sau alta.Tu esti casatorita cu un japonez ? Daca,da atunci poate o sa-ti fie mai ushor sa te adaptezi la cultura lor.



Samurai-lady si bb Ken

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Eu sunt casatorita cu un korean dar este nascut in japonia ,mancam mancare koreana in special ,el se considera korean si tine foarte mult la asta ,imi spune tot timpul sa ies cu o japoneza sa mancam sau eu mai stiu ce cu vreo nevasta a prietenilor luidar mie nu-mi face placere pentru ca am purtat discutii cu ele asa si nu suntem pe aceiasi unda si decat sa ies asa aiurea mai bine stau in banca mea
ies cu cine simt ca imi face placere sa vorbesc voi ce credeti?Stiu ca exista si unele care ma pot potrivi nu le bag pe toate in aceiasi oala dar este greu ,toti ma inebunesc sa fac copil,asa cum zici si tu samuray=lady ca tia-i facut apoi prietene asa imi zice toata lumea dar eu nu sunt pregatita sa fac copil ,imi este si teama de faptul ca poate nu o sa reusesc sa-mi fac si am sa innebunesc ,sau daca am sa-mi fac nu o sa fiu asa prietene adevarate la o problema sa vreau sa ma sfatuiesc cu cineva si nu am cu cine ,voi ce credeti?cum ati procedat?aveti prietene?povestiti-mi mai multe va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Akuma spune:

inainte sa te inteleaga ei/ele incerca sa-i intelegi tu pe ei, muleaza-te pe caracterul, sufletul lor, ca sa muleze si ei pe la tau, daca unele persoane nu ne suporta capriciile, gata, " nu sintem pe aceeasi lungime de unda"...judecata umeda si putreda..
persoana ideala si care ne intelege, in general, este cea care ne suporta asa cum sintem...
daruieste dragoste, intelegere, respect si vei primi asemenea..
hai, sa nu mai dam verdicte sau sa judecam pe alti, eu inainte s-o fac ma judec pe mine si daca ma gasesc perfecta, far' de pacate, atunci, da, judec pe alti, dar pina acum nu am descoperit acea perfectiune inauntrul meu, ci doar o fabric din " lut" exact cum face un olar, ah, sa nu uitam ca se poate sparge orcind..

........................
cit traiesti in viata, invata sa ierti, sa spui ca iubesti, ca vrei sa fii prieten, ca daca le spui dinaintea unui mormant, nu ma are nici un sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

exotic,akuma are dreptate prin ceea ce a scris.
De cand am venit...eu le-am acordat incredere japonezilor...i-am considerat ca mine...nu i-am privit ca pe niste 'ciudati'...si eu stiu poate daia nici nu mi se par prefacuti/e,din contra.Ca exista si dastia...sunt peste tot...chiar eu am doua exemplare in familie(aici).
Incearca sa ii privesti cu alti ochi...nu face diferente...si ai sa vezi ca multi/e sunt niste oameni minunati.
Bafta!

japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Lidia,sa stii ca eu am o prietena japoneza si ma inteleg foarte bine cu ea.O cunosc de acum 5 ani si petrecem foarte mult timp impreuna.
M-a ajutat foarte mult;atunci de-abia ma casatorisem,si am primit multe sfaturi in legatura cu viata de aici din Japonia.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Akuma spune:

indiferent daca-i japonez/chinez/roman etc...prietena sau persoana de incredere inseamna cineva care e dispus sa ne asculte zmiorcaielile/pasurile/ ofurile, dar sa nu uitam ca sintem adulti si aceste emotii singerii ale inimii trebuie controlate si infrinate..
dincolo de ciocnirile dinamice ale mentalitatii incearca sa te "furisezi" subtil in sufletul celui din fata ta si atunci vei descoperi caldura chiar si cind ninge afara...

........................
cit traiesti in viata, invata sa ierti, sa spui ca iubesti, ca vrei sa fii prieten, ca daca le spui dinaintea unui mormant, nu ma are nici un sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

quote:
Originally posted by Akuma

indiferent daca-i japonez/chinez/roman etc...prietena sau persoana de incredere inseamna cineva care e dispus sa ne asculte zmiorcaielile/pasurile/ ofurile, dar sa nu uitam ca sintem adulti si aceste emotii singerii ale inimii trebuie controlate si infrinate..
dincolo de ciocnirile dinamice ale mentalitatii incearca sa te "furisezi" subtil in sufletul celui din fata ta si atunci vei descoperi caldura chiar si cind ninge afara...


........................
cit traiesti in viata, invata sa ierti, sa spui ca iubesti, ca vrei sa fii prieten, ca daca le spui dinaintea unui mormant, nu ma are nici un sens.



Total de acord cu tine!

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi dar nu vreau sa ma intelegeti gresit,eu nu sunt genul de persoana care daca nu se joaca cum vreau eu gata dau cu sutul ,eu am lucrat 6 luni cu japoneze si in scopul de a-mi face prietene si am fost dezamagita ,dupa cum am spus nu le bag pe toate in aceiasi oala ,stiu ca exista si japoneze care ai putea sa te intelegi cu ele si nu ii consider pe toti ciudati nu fac diferente daca as-i fi facut nu cred ca ma m-ai casatoream cu un korean si sa traiesc aici,sper sa fiu inteleasa.Cateva randuri mai sus am scris ca am fost dezamagita de o japoneza .Eram la munca si incepusem sa cred ca voi reusi sa am o prietena ,dupa munca am invitat-o sa manacam ,ea a baut shochiu 3 pahare lock ,la plecare ea trebuia sa ma duca la gara caci asa vb de la inceput ea avand masina eu nu ,in drum spre gara a oprit-o politia ,i-a dat amenda nu a mai lasat-o sa conduca ,am invitat-o la mine sa doarma pt. ca era tarziu ,ea se simtea oarecum jenata de sotul meu a refuzat in final ,apoi l-am chemat pe al meu sa vina sa ne ia si am dus-o pana acasa .Eu am tinut legatura prin mail cu ea,cd,ne-am intalnit la munca cateva zile mai tarziu mi-a zis ca i-a dat amenda 20man ,atunci eu i-am oferit 3 man asa in respect ,am fost cu ea si ma conducea pe mine la gara apoi urma sa plece acasa.A ramas un pic uluita de gestul meu dar i-a primit ,in urmatoarele zile am mai primit un mail de la ea ca-mi multumeste mult si atat la munca se ferea sa mai vb cu mine ma ocolea evita cat mai mult sa vb cu mine oare ce am facut m-am intrebat o fi fost vreo jignire daca da nu-i primea ,m-am gandit la tot ce se putea ,mergeam vb cu ea dar evita cat se putea sa mai vb cu mine atunci am lasat-o in pace si nu ne-am mai vazut am renuntat si eu la munca dintr-o cauza personala si de atunci nu am mai vb cu ea,ii facusem si un cadou ,vroia ceva din Romania si i-am zis mamei sa-mi trimita deci nu cred ca nu ofer eu dragoste si nu sunt deschisa de aceea vreau sa nu ma intelegeti gresit.Oricum va multumesc Inca odata pentru sfaturi si am sa ma gambarizez sa-mi fac prietene dar accea fata a fost ciudata parerea mea Asta este am sa incerc in continuare, eu vroiam sa stiu cum v-ati imprietenit voi in ce circumstante ,aveti vreo japoneza prietena de suflet pentru cele care sunt mai vechi in japan,sper ca nu v-am plictisit.Gambaruyoooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

exotic, eu am o amica japoneza, prietena e prea mult spus, intelegi, am 28 de ani, deja la varsta asta prefer sa fiu rezervata cand zic : prieten, sau mi-am facut un prieten.
dar mi-a facut fata asta o imagine asa tare FRUMOASA despre japonezi si japonia,
dar e o fata tare calma, deschisa, extraordinar de respectoasa si asta face parte din cultura, si mie imi place mult , cred ca trebuie sa incerci sa le iei si tu asa usurel, sa fii respectoasa ca si ele si sa nu intinzi coarda sau sa incerci sa intri cu fortza in sufletul lor, asta-i tot, pana la urma vei vedea ca oameni de treaba sunt peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Fetelor, sunt de acord cu voi toate, dar o inteleg perfect si pe Exotic. Eu am 10 ani de cand sunt aici si , sa nu exagerez, in primii 3-4 ani am avut "bafta" sa dau numai peste prefacute , deci imi formasem in capusorul meu o imagine nu prea buna despre TOATE. Logic, nu este bine sa generalizezi, dar cand sari din lac in putz pentru o vreme....nu cred ca este usor sa iti schimbi parerea prea usor. Dupa ceva timp m-am integrat incet-incet in grupuri de straini casatoriti cu japoneze(si invers), si am inceput sa vad lucrurile altfel. Acum 90% din prietene si amici sunt japonezi si sunt foarte multumita.
Sunt totusi convinsa ca daca nu faceam si eu un efort sa "ma dau in rand cu lumea", stateam si acum singura si cu o imagine gresita in continuare.
Exotic, poate "amica" ta se astepta sa ii dai mai mult(totusi 200.ooo nu e un nimic),insa las-o, uit-o...poate e mai bine asa , dar nu-ti fie frica sa te apropii de oameni de acum incolo....sa stii ca sunt mult mai buni si de incredere decat probabil am crezut noi (toate) la inceput.

Fruntea sus si bafta multa.

D.K.

Mergi la inceput