mop- de care?

mop- de care? | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

radeti, nu radeti, asta e! stiti vreun mop mai bun (indiferent de pret)?

Am vazut unul vileda cu carpa in loc de shomoiog, ma bate gandul sa-l iau. Ce ziceti?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hai ca-s curioasa si eu.mi-am luat unul din ala normal,ca in romania dar nu pot spala pe jos prin camera ca mi se pare ca nu aduna prea bine si lasa si multa apa pe parchet.

cele de la vileda sunt cam scumpe dar nu am luat ca ma gandeam ca poate iar il tin in debara degeaba.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Important e sa fie potrivit de des, cu fasii late (nu cu ate ca alea sunt de cacao)si sa fie cat mai putin sintetic cu putinta sa nu lase multa apa!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am avut mop normal sitare ma enervam ca nu storcea bine: asa am reusit sa umflu parchetul . Apoi m-am smecherit: mi-am luat Villeda, galeata si mop, si fac toti banii.

Roxana 36sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

roxana atunci m-ai convins.ca de cand am burtica nu am mai spalat pe jos,numai sotul saracul,cu carpa.daca-i spun acum pleca sa-l cumpere




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

roxana cum e mopul de la vileda? Eu am vazut cel cu un fel de carpa (e bine ca se gasesc de schimb) si cauciuc. Intrebare: poti da cu chestia de cauciuc ptr a aduna apa?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Eu am luat unul de la Carrefour, cu ceva gen 10.000 si este foarte foarte bun! Asa cum zicea Mira, cu fasii nu cu fire ca e imposibil...ba mai lasa si scame! Asta este alb, cu fasii care nu sunt late mai degraba sunt rasucite!
Mai scrieti de Vileda ca ma intereseaza!
Ah, si am mai dat banii pe o galeata de la Scotch Brite, cu mop cu tot, care stoarce apa intr-un compartiment separat...BUNA DE NIMIC! Pana la urma il storc cu mainile si este cel mai bine!

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Am vazut mop "magic smart" (sau cam asa ceva) la cora. Cred ca d-asta imi iau, ca imi place sistemul de stoarcere. Are cineva d-asta?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Eu n-am gasit setul care sa ma multumeasca, si am incercat cateva... am ramas la Vileda, dar nu storc mopul in compartimentul ala si atat pentru ca ramane prea multa apa... tot cu mana il storc. Dar e bun, ca materialul e rezistent, nu lasa urme. Asa ca e bun, doar sa nu va asteptati la minuni de la galeata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

mie mi se pare super mopul Magic Smart; eu il folosesc de citiva ani (nu acelasi ca in timp s-a stricat - cedeaza la coada: are un sistem de insurubare a mopului propriu-zis de coada, acolo e o zona mai slaba, care cedeaza in urma folosirii indelungate; exista si bureti de rezerva)

l-am folosit pe gresie, linoleum si parchet laminat, intensiv, der 2-3 ori pe zi (am caine si lasa destul par, plus praful din casa; stringe extraordinar mizeriile de genul asta, nu le imprastie)

vedeti ca sunt 2 feluri, unele mai ieftine si mai proaste, unele mai bune si evident, mai scumpe: cred ca l-am cumparat pe ultimul de la Selgros, in orice caz de la un market din asta, nu din piata


ma intereseaza si pe mine, totusi, un mop Vileda (am pe cineva care-mi face curatenie si vrea mop din asta); sunt de mai multe feluri? cam pe unde gasesc? cam cit costa?

va multumesc mult !






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am patit-o o data cu un mop - somoiog de bbc - rosu - se asorta cu galeata Vileda la mare fix...si cand am spalat gresia alba cu el a inceput sa-i iasa culoarea, ziceai ca am taiat porcu' pe jos..
Pentru parchet am luat o traznaie de aia de plastic cu rezervor si lavete umede, are un maner lung si un soi de 'percutor" care fasaie solutia de spalat, asa incat sa nu se ude prea tare parchetul..

Scuze pentru termenii " tehnici" - traznaie si percutor, da ma duc acasa si ma documentez..
V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput