vergeturi pe burtica

vergeturi pe burtica | Autor: radu.anca

Link direct la acest mesaj

buna, am si eu o problemuta
majoritatea prietenelor mele care au nascut au ramas cu vergeturi destul de inestetice pe burta. Unele mi-au spus ca s-au dat cu creme hidratante, dar nu au fost eficiente.
intrebarea mea este: exista vreo crema speciala, vreun ulei, ceva, ca eu vreau sa raman o mamica frumoasa dupa nastere!
sanatate tuturor mamicilor si bebeilor

ANCA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Anca nu vreau sa te dezamagesc dar nu exista nimic care sa faca vergeturile sa dispara! Daca au aparut in timpul sarcinii sau dupa, ele se vor atenua, insa nimic nu le face sa le dispara! Si eu ma tot dau cu creme insa acum spre sfarsitul sarcinii mi-au aparut cateva sub sani; ma intreb cat mai rezista burtica. Poti doar sa te dai cu creme antivergeturi speciale pentru viitoare mamici (eu folosesc Chicco) si sa speri ca vor aparea cat mai putine.

Roxana 36sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Anca, eu ma dau cu ulei de masline in fiecare seara dupa dus si am observat ca pielea se hidrateaza foarte bine. Am o prietena care s-a dat cu cele mai scumpe creme, speciale pentru vergeturi si tot i-au aparut...pana la urma a recurs la o combinatie de ulei de masline, ulei de ricin si vit. A si a fost mai bine. Dar sa stii ca in privinta vergeturilor am inteles ca importanta este mostenirea genetica, dar putina hidratare nu strica, nu?

Raluca 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am avut tot felul de creme pentru burtica si m-am dat cu ele foarte rar-cind imi aduceam aminte. N-am facut nici macar o singura vergetura (la 30 de ani). Pe de alta parte, cu mine in salon era o fata de 16 ani care nascuse si avea niste vergeturi uriase, ca niste taieturi, deci nu tine nici de virsta. Cred ca explicatia este in elasticitatea pielii fiecareia si probabil de anumite substante pe care le secreta pielea noastra. Cremele de pe piata sint abureli, de fapt vergeturile nu se vindeca, iar de combatut se combat doar daca ne ferim sa ne ingrasam/slabim brusc (ceea ce in timpul sarcinii este imposibil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ANCA daca genetic esti predispusa la vergeturi poti sa te dai si cu mama cremelor ca tot nu scapi de ele......eu personal folosesc NIVEA cu Q 10.....si mi fffff buna!e crema mea de cand lumea.....am avut prietena care a folosit VICHY anti-vergeturi.....si o fost de"kkt"...ii plina acum....eu iti spun excat dupa ce nasc.....sa vad daca crema mea o fost buna sau nu.....si apoi te sfatuiesc...

RAALUCUTZA37+cuRAUL CELESTIN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Eu pana la 37 de sapt nu am avut nici o vergetura. De la 37 de sapt incolo m-am umplut de la buric in jos de vergeturi Si m-am dat cu tot felul de creme.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Eu pana la 37 de sapt nu am avut nici o vergetura. De la 37 de sapt incolo m-am umplut de la buric in jos de vergeturi Si m-am dat cu tot felul de creme.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos




si eu la fel...cred ca din cauza ca eram slaba inainte si mi s-a marit burtica la maxim; in timpul sarcinii m-am dat cu cremele de la Chicco..degeaba...iar acum incerc sa repar "stricaciunile" cu un gel de la Elancyl/Galenic, dupa care voi trece la Mustela...sunt scumpe (900.000-1mil), dar eu zic ca merita....acush vine vara

Noe si Anne Bianca (14.03.2006)

www.babiesonline.com/babies/b/biancaroua/" target="_blank">UITE CUM CRESC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

si eu am ramas de la prima sarcina cu ceva vergeturi pe burtik...
eu sunt oricum mai plinuta de felul meu .
si acum la a doua sarcina imi dau cu ulei sau crema cand imi aduc aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna_c spune:

eu eram foarte slaba - 43 kg la 1.60 h si acum la 32-33 sapt am 57 kg... doar de 2 saptamani au aparut si ma dau cu chicco, mustela, cr hidratante si crema de galbenele... dar nu le mai pot stapani
e o diferenta extraordinara si au aparut doar in jurul buricului
cred ca voi incerca si ulei de masline
ideal ar fi sa nu imi apara pe picioare, fund sau sani- eu fac mereu topless ci nu cred sa as suporta sa le am peste tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu am avut pielea perfecta, pina la 3 zile dupa ce am nascut. abia atunci mi-au aparut vergeturi... si eu nu credeam ca pot aparea DUPA ce nasti, dar iata ca m-am inselat.

nu ajuta nici mama cremelor, eu degeaba m-am dat tot timpul cu creme. e un mit ca te ajuta cremele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu dupa prima sarcina nu am avut nici farmitza de vergetura si am luat considerabil in greutate. In schimb la a doua sarcina m-am umplut efectiv cu toate cremele pe care le-am folosit. Cred ca totusi nu putem controla chestia asta, poate doar neluand prea mult in greutate...dar cum?!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput