vreau reteta de donuts pleeease

vreau reteta de donuts pleeease | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

daca aveti una buna-buna de tot si incercata de voi,please ,dati-mi si mie reteta .eu fac de obicei din aluat de cozonac dar parca imi ia prea mult timp.

thanks

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

adik de gogosi?

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

nu stiu exact.probabil




...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Hai ca incerc eu sa-ti dau reteta mea..Sa vdm dc ma pricep sa "o leg"..
Buun..ca ingrediente,ai nevoie de:
-aprox.2cani de faina
-o jumatate de cana de zahar pudra
-o jumatate de cana de lapte
-2linguri de unt
-un pliculet de drojdie(aprox.10g.)
-1 ou
-1 pahar de ulei(200ml.)
-o lamaie
-esenta de rom,vanilie..sau ce vrei tu..
-un pliculet de zahar vanilat
-sare
Intr-un castronel,se prepara o maia din drojdia dizolvata in putin lapte caldut,o lingurita de zahar si o lingura de faina.Acoperi vasul si il lasi la caldura,sa-si dubleze volumul.
Se freaca galbenusul cu o lingurita de sare,se adauga doua linguri de zahar pudra,zaharul vanilat,coaja rasa de lamaie,esenta si untul(care trebuie sa fie inmuiat in prealabil).
Peste amestecul asta,se toarna maiaua,dupa ce a crescut,adaugand apoi restul de faina si de lapte.Se framanta pana ce coca se desprinde cu usurinta de pe maini,apoi se acopera vasul si se lasa la cald.Dupa ce si-a dublat volumul,se intinde intr-o foaie de aprox. o jumatate de cm. grosime pe planseta presarata cu putina faina.Forma se poate da ori cu gura unui pahar mai mare ,tapetata cu faina,ori-poti taia cu cutitul diverse forme de aluat,care se lasa putin sa mai creasca .Dupa aceea,se rumenesc gogosile in ulei incins..si ..se servesc pudrate cu zahar..
Cam asta ar fi reteta mea de facut gogosi..De fapt singura..Alta nu mai stiu..Hai ca fug..Mi s-a facut brusc foame



Nunta noastra-26.06.2005
Viata fara dragoste..isi pierde sensul..

Mergi la inceput