Retete pentru copii mofturosi 1-3 ani

Retete pentru copii mofturosi 1-3 ani | Autor: Mirela72

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
nu mai stiu ce sa-i gatesc fetitei mele, parca nimic nu-i mai place, de mestecat nu mesteca foarte bine dar mi se pare ca s-a si saturat de mancarea pasata. Cu legumele maruntite se descurca bine, cu pastele la fel, painica o mesteca bine,carnea si fructele crude n-o prea incanta daca nu sunt trecute prin blender, ia o gurita si gata! nu-i mai trebuie.
O sa va rog pe voi, sa-mi dati niste retete de papa bun, mai ales de mancare pentru pranz pe care copilasii vostri nu o refuza niciodata.
Va multumesc mult!

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

redeschis la cererea autoarei

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Inca o data, multumesc Roxana!
O sa scriu eu pentru inceput reteta de spanac pe care Mara o mananca fara povesti, e una dintre putinele feluri de mancare la care nu comenteaza.

Spanacul - se fierbe in apa cu sare si suc de lamaie cateva minute. Se scurge bine.
Separat - in 150 ml de lapte pun o lingura rasa de faina, un catel de usturoi pisat si trec aceasta compozitie prin blender (sau blenderul prin compozitie, cum vreti voi). Amestec spanacul tocat marunt cu laptele si il pun la foc sa se ingroase. Amestec continuu pana este faina fiarta si spanacul are consistenta dorita. Gust apoi spanacul si-l potrivesc de sare.
Spanacul acesta i-l dau copilului amestecat cu o pulpita superioara de pui sau cu un ou. In 5 minute il mananca pe tot, spre deosebire de alte meniuri unde ne chinuim si mai mult de jumatate de ora.



Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

incearca o supica de peste cu zdrente de ou (daca e voie) . fierbi legume in apa ( le pasezi cu apa dupa aia sau le scoti cum preferi)) pui inapoi la fiert supa cu bucatele de file de peste fara os ( cod sau merlucius ca au gust bun) - fierbi 5 munute ,opresti focul adaugi un ou batut usor ( sa se vada diferentele intre albus si galbenus) si amesteci repede. daca nu-i dai galbenus poti face zdrente doar din albus.
Nu stiu daca le place copiilor dar mie-mi place supa asta cand am stomacul sensibil



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

pupi ar papa numai paste cu sos de rosii si pizza daca i-as da. ii mai place sunca presata, parjolutele, macaroane cu branza, fructe de tot felul...are acusi 22 de luni

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

philip cica mac& cheese nu e bun pt copii nici parjoalele. ii tot aud pe astia la TV ca zic ca de aia is grasi copiii americani de la macaroane cu branza si prajeli.

PS vezi ce scrie pe sunca.... eu de cand am inceput sa fiu atenta la etichete nu ma mai apropii de sunci, salamuri , sausage etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Vlad mananaca fara discutii supa cu galusti si piure de legume(morcov, telina, broccoli si cartof) cu pui, facute la blender cu unt si lapte. In general baiatul meu manaca orice, la celelalte feluri de mancare se mai uita la reclame, la desene in timp ce mananca, stand in scaunul de masa, dar mananca tot.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Martin(2ani si 6 luni) mai este numit si "cel mai mare mofturos". El mananca insa fara probleme pilaf cu legume:
Se taie bucatele mici(sau se dau pe razatoare)un morcov, o mica telina, 1 radacina patrunjel, 1 pastarnac, 1 ceapa mica si se pun sa fiarba in apa doar cat sa le acopere, cu un pic de ulei de masline si sare. Se lasa cam 10 minute, pana se coloreaza apa in portocaliu-de la morcov.
Apoi se adauga bucatele de carne de pui si o cana de orez, se completeaza cu apa pana este acoperit tot continutul si se lasa la fiert, pana e orezul gata. Se pot pune si ciupercute, eventual in loc de carne.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Multumesc fetelor, mi-am notat toate retetele voastre, o sa le incerc pe rand, sper sa avem succes.
O sa va mai dau si eu o reteta pe care iar n-o refuza fiica-mea -
ficatel de pui cu cartof, dar fiind cu ficatel, nu-i dau mai des de o data pe saptamana :
se fierbe un cartof de marime medie sau mai mititel, ficatelul il fierb 5-6 minute la foc mic in lapte cu sare, dupa ce l-am lasat cam o ora-doua in frigider (ficatelul in lapte) . Pun apoi ficatelul cu cartoful intr-un bol, le pasez impreuna cu un pic de unt, pun si ceva lapte proaspat pt. o consistenta cremoasa, adaug o lingurita de almette cu smantana (numai asta-i place), gust de sare compozitia si la sfarsit pun un varf de cutit de chimen macinat, fara chimen nu-i place, adevarul este ca-i da un gust deosebit.
Dupa cum observati mancarea e pasata, noi vrem sa scapam de blender si sa mancam si bucatele mai mari, insa carnea n-o vrea altfel.
V-am pupat si astept in continuare retetele voastre.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu nu am un mofturos acasa dar cel mai mult ii plac pastele cu sos de rosii (ca lui Philip al Andreei), pilaful cu pui simplu si supa cu galuste.
parerea mea ar fi sa incerci sa ii gatesti cat poti de mult ca si pentru voi. Patrick mananca aceleasi lucruri ca si noi - fara porc, fara vegeta/delikat, fara prajeli, fara grasime. orice tocatura facuta cu pui si vita.
si spune-ne ce varsta are fetita ta, ar fi de ajutor.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Mara are un an si 9 luni. Si ei ii plac pastele fainoase dar pentru ca e plinuta (desi foarte greu de multumit) si nu vreau sa devina grasunica nu-i dau mai mult de 1-2 ori pe saptamana paste desi le-ar manca fara discutii. O idee ar fi sa-i dau in loc de paste orez, ca n-au asa multe calorii dar sa pastrez tocatura cu sos de rosii, o sa incerc chiar maine.
Merci mult.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput