Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Joanna, ai dreptate, pandispanul asta nu cere multa crema, deoarece e foarte bun si fara ea. Are un gust intens de portocale si, cum ai putut sa remarci, nu are nevoie sa fie insiropat.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Natalia, multumesc foarte mult pentru raspuns.Nu m-am gandit pana acum sa folosesc creioanele pentru fusta din martipan dar e o buna idee si am sa-ncerc si eu asa.
Pentru ca as vrea sa am mai mult loc pentru ornat si sa pot scrie si La multi ani si chiar pentru ca nu mi-ar lua asa mult timp cat as munci pentru doua torturi, m-am gandit sa fac unul singur, intr-o tava de cuptor.Trebuie sa vad pe ce-l pun.Cineva mi-a dat ideea sa-l las in tava dar am sa mai vad.

As vrea sa fac doua foi din pandispan cu suc de mandarine dupa reteta ta (cu 7 oua) si sa pun intre ele o crema .Aici te-as ruga sa ma mai ajuti cu o sugestie.Sa fac o crema gen Diplomat, cu oua, suc (lapte) fierte la foc mic si gelatina sau simplu, doar frisca si mandarine + gelatina.Crezi ca iese prea " gretos" la gust asa simplu, m-ar tenta mai mult ? Sa mai adaug la crema si ananas sau visine, ce crezi ca s-ar potrivi la gust cu mandarinele?
Si inca o intrebare : cam cata frisca sa folosesc in crema pentru a ajunge in final la 4 kg de tort?
Iarta-ma ca-ti pun atatea intrebari dar am mare incredere in sugestiile tale.Multumesc mult.Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adina, eu cred ca acest pandispan ar merge cu ambele variantele de crema propuse de tine. La fructe ai putea sa pui ananas si mandarine, dupa mine, s-ar combina mai bine cu portocalele, fiind toate fructe exotice.
Despre greutate pot sa-ti spun urmatoarele: un singur pandispan (adica dintr-o singura portie, de 7 oua), nu cred ca ar ajunge la 40 de persoane, eu am mai facut si stiu cit de mare iese. Special pentru tine am facut totalul ingredientelor si mi-a iesit rezultatul final de 1,3 kg. Iti dai seama ca ar trebui sa bagi crema la greu ca sa ajungi la greutatea finala de 4 kg. Tot va trebui sa faci 2 blaturi.
In legatura cu asamblarea tortului, pot sa-ti dau o sugestie: sa decupezi dintr-un carton tare (cel de la cutii mari, de la televizoare, monitoare) o circumferinta (daca e tortul rotund) cu diametrul de citiva milimetri mai mic decit blatul. Invelesti bucata de carton in folie de aluminiu si incepi sa asamblezi tortul pe ea. In acest mod, poti manevra tortul cu usurinta, il poti muta pe un gratar sau un suport, ca sa-ti fie mai usor sa-l ornezi: apoi il poti f. usor muta intr-o cutie, in care sa asterni citeva servetele din alea pt. tort, cu ornamente decupate, ca la cofetarii (exista in supermarkete). Iar cind ajungi la gradinita, scoti tortul din cutie bagind mina pe sub servetele si nici nu ai nevoie de platou. Eu am mai folosit metoda asta si mi se pare destul de comoda pentru dulciurile facute ca sa le duc undeva.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, uite ce-am facut eu in dupa amiaza asta si am si o intrebare, compozitia de deasupra, cea cu cocos, parca nu mi-a iesit legata, si cand tai, cam cade cocosul...in rest...no comment

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, super apetisante triunghiurile tale Puteai sa ti prajitura mai mult timp in cuptor, ca sa se rumeneasca suprafata mai bine, atunci si cocosul se tine mai legat. Dar sa stii ca oricum are tendinta sa se imprastie. Pentru a diminua "pierderile", eu tai prajitura cind e fierbinte (cam la 10-15 minute dupa ce am scos-o din cuptor), apoi o las sa se raceasca de tot, abia dupa aceea scot bucatile din tava. In acest fel, stratul de cocos se tine cit de cit, altfel, daca incerc sa scot bucatile calde sau s-o tai dupa racirea completa, e mai complicat.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, mi-a fost frica s-o tin mai mult, ca avea tendinta de aramiu deja, si sa stii ca asa am facut, am taiat-o de calda , si chiar ca acum cand s-a racit e mai compacta. Stiu ca in general "cocosul nu se tine". Dar sunt f bune si cu dulceata de mure

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, tendinta de aramiu e ok, sa nu fie una mai spre negru si fum prin bucatarie.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Aoleu, Natalia...sper ca nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Hello fetelor,
Am facut Lady`s fingers.
A iesit buna crema chiar si cu smantana La Dorna rosie. Dar am pus prea mult zahar cred, pentru ca am folosit intreaga cutie (1kg fata de 800g cat era in reteta) m-am gandit sa suplimentez putin cant.de zahar. Cred ca era suficient 1 pahar.In fine, e putin cam dulce crema.N-am gustat inca tot produsul, e la frigider. O s ava spun maine impresii.
Dar arata foarte bine.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, sint nerabdatoare sa aflu impresiile

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput