Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Merci mult, Natalia!Exact asa am sa fac.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by aime

Natalia, mai am o intrebare, sotul meu a luat 2 cioco Kandia 55% cacao sa "confectionez" trufele, crezi ca e ok? data trecuta le-am facut cu cioco menaj, acu asa vrea el, devoratorul de cioco, pe care l-am recucerit cu tortul acesta (glumesc, desigur)

aime



Aime, si ti-au iesit trufele cu ciocolata de menaj? Intreb pentru ca eu am vrut sa combin o data cioco neagra cu din aia de menaj si nu mi s-a intarit compozitia incat sa o pot modela pentru trufe. Eu am zis ca e de la cioco de menaj...

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

quote:
Originally posted by LiliaToma

quote:
Originally posted by aime

Natalia, mai am o intrebare, sotul meu a luat 2 cioco Kandia 55% cacao sa "confectionez" trufele, crezi ca e ok? data trecuta le-am facut cu cioco menaj, acu asa vrea el, devoratorul de cioco, pe care l-am recucerit cu tortul acesta (glumesc, desigur)

aime



Aime, si ti-au iesit trufele cu ciocolata de menaj? Intreb pentru ca eu am vrut sa combin o data cioco neagra cu din aia de menaj si nu mi s-a intarit compozitia incat sa o pot modela pentru trufe. Eu am zis ca e de la cioco de menaj...


Da, mi-au iesit, le-am putut modela fara probleme (doar murdarirea mainilor ) si le-am tinut in congelator vreo 2-3 ore, ca le uitasem . Eu folosesc cioco menaj din Metro , tableta din aceea la kg de vanilie si e si f buna la gust.

Danyce, dupa cum ziceam mai sus, eu am tinut trufele la congelator vreo 3 ore si aratau mai fain, la dezgetare nici o modificare, asa ca nu cred sa fie problema cu congetaul...si ce idee buna ai, cand ai timp faci cev abun si pui la frigider ...am sa retin ideea ptr cand voi fi ocupata, ca acum...

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Natali mersi de receta tortului Masha .Nici nu ma indoiesc de gust .N-am facut mari decoratii ca l-am facut pentru noi si-mi era lene.

Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Davina

Natali mersi de receta tortului Masha .Nici nu ma indoiesc de gust .N-am facut mari decoratii ca l-am facut pentru noi si-mi era lene.

Alina si printesa Deanna 09.09.2004
poze



Ups, nu am reteta in subiect. Hai ca o postez acuma, cu mentiunea ca e nevoie din nou de ingredientul fantoma in Romania laptele condensat indulcit.

Tort Masha (reteta de la Alina (alinkav))

1 cutie de lapte condensat indulcit (400 g)
1 pahar faina (140-150 g)
2 oua
1 lingurita de bicarbonat
100 g unt/margarina topit/a

Se amesteca bine toate componentele, obtinindu-se un aluat care curge, cam ca cel de chec. Se toarna intr-o forma de tort si se coc 2 sau 3 blaturi, in functie de preferinte.
Dupa ce s-au copt si s-au racit, blaturile se ung cu crema dorita.
Eu am folosit crema facuta tot din lapte condensat, dar caramelizat (adica fiarta cutia nedeschisa, timp de 2 ore), amestecat cu unt si un pic de frisca. Proportiile din ochi . Se orneaza dupa preferinte si ocazii. Asa a aratat tortul meu, facut cu ocazia zilei sotului.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, am uitat sa zic, imi place mult cum ai ornat tortul tau, simplu, dar in acelasi timp deosebit.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Davina(am tras cu okiul in dulciurile tale ), Natalia(sunt sigura ca stii vreo varianta), vreau si eu reteta asta ca arata bestial...n-am gasit niciodata o reteta de tarta care sa arata asa .

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Io-s la dieta, dar va citesc zilnic. Mi-e pofta....
Aime, draga mea, tu cum reusesti sa mentii kg date jos?
Un weekend dulce pentru cine poate


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

hehe Nati ,eu ti-am adus aminte sa pui receta :-).La tortul Masha am vrut sa te plagiez doar ca n-am avut rabdare sa fierb cutia cu lapte condensat .Deasupra am pus un strat cu crema si mi-am adus aminte ca am niste caramel in frigider si l-am turnat .Pentru ca nu a acoperit toata suprafata a trebuit sa-l amestec cu lingura ,atata tot.


Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ati gustat din tort, cum e la gust?
Vezi ca mai sus ti-a cerut Aime reteta de tarta.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput