Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

natalia, nu, nu a iesit deloc tare aluatul. nu s-a sfaramat cand am taiat prajitura, si a fost mai putin tare decat la tortul cu branza, de exemplu. habar n-aveam ca ar putea avea alta consistenta... vezi ce inseamna sa stii putine chestii la bucatarie?! n-am avut nici o teama ca as putea gresi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Madalina, aluatul facut cu unt netopit iese sfarimicios, e asa-numitul aluat fraged, de fapt o varianta a lui.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Mey Nati sa stii ca si eu am topit untul un pic la microunde .
in receta nu se specifica daca trebuie sa fie de la frigider,la temperatura camerei sau topit ...la mine a fost moale ,poate de la nutella ?oricum n-a mai ramas nimic

Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Buna!
Am facut si eu astazi prajitura cu ciocolata si bezea. Am vazut ca nu se pune praf de copt si mi-a fost teama ca iese blatul tare, dar a iesit bun. Eu am dublat cantitatile si am facut-o in tava mai mare, ca suntem familie mare!
Multumim pentru reteta, Natalia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dori, imi pare bine ca v-a placut prajitura, s-o mincati sanatosi!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Buna fetelor ,eu incerc sa tin cura de slabire asa ca nu mai fac dulciuri prea multe,dar vazind pozele voastre ma razgindesc sigur.Adriana ,as vrea si eu reteta prajiturii Brath te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Din nou pentru amatorii de ciocolata:

Fursecuri “Trufe”
Cu aspect festiv si gust intens de ciocolata

Pentru circa 40 de bucati:

200 g ciocolata, rupta bucatele
90 g unt
100 g zahar
un virf cutit sare
2 oua (in reteta originala sint 3)
o fiola vanilie
200 g faina (un pahar si jumatate)
25 g cacao (adica 2 linguri)
1/2 lingurita praf de copt
3/4 pahar zahar pudra

Intr-un ibric se topeste untul si ciocolata, pe foc mic, amestecind mereu, pina se obtine o compozitie omogena. Se ia de pe foc, se adauga zaharul si se amesteca bine pina ce acesta se topeste.
Se adauga ouale pe rind, batind bine cu mixerul dupa fiecare (eu am folosit furculita, ca nu vroiam sa murdaresc mixerul ). Se adauga vanilia.

Se cerne faina, cacaua, sarea si praful de copt intr-un vas, se adauga compozitia de ciocolata si se amesteca bine cu lingura. Se acopera vasul cu folie si se da la rece pentru minim 2 ore. In acest timp aluatul se va intari simtitor.

Se preincalzeste cuptorul. Se asterne hirtie de copt in tava sau se unge tava cu ulei.

Se toarna zahar pudra intr-o farfurie. Se ia cite putin din aluat si se modeleaza bilute de marimea unei nuci, se tavalesc prin zahar pudra, sa se acopere uniform cu un strat gros. Se pun bilutele la distanta de circa 4 cm intre ele (restul aluatului se tine la frigider, daca se coace in 2 serii). Se coc la foc mic (circa 160 C) timp de aproximativ 15 minute. Fursecurile vor creste la copt, iar suprafata trebuie sa crape. Daca consistenta aluatului este corecta, zaharul pudra va ramine pe suprafata fursecului, fara sa se imbibe in aluat. Fursecurile coapte se racesc complet. Se pastreaza intr-un vas cu capac.
POZA si sectiune
Reteta originala

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nati, ca de obicei o reteta excelenta!
Eu am facut doar jumatate, ca sa se manince mai repede, ca altfel ma tenteaza!!!
Imi permit un sfat in privinta retetei(ca eu am patit-o): dupa topirea untului cu ciocolata sa nu se adauge imediat zaharul dupa luarea dupa foc, poate da o reactie chimica de solidificare si se inclesteaza cioco cu zaharul si untul se alege separat dintr-o data! Am incercat eu sa dreg busuiocul dupa, dar n-a mers cu nici un chip!

Eu am lasat un pic sa se raceasca la a doua tura si am pus mai intii oul si apoi zaharul de frica!

Ale mele sint acum in cuptor, miroase asaaaaaaaa de bine si arata la fel de bine!
multumim pt. reteta
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, wow, ce operativa ai fost, te-ai si apucat de treaba! Bravo, astept impresiile si despre gust.
Cit despre observatia ta, sa stii ca eu n-am patit niciodata ce zici tu, desi am facut de multe ori aluatul pt. brownies, de ex. unde tot asa, mai intii se topeste untul cu cioco, apoi se adauga zaharul. E chiar ciudat, poate depinde de ciocolata, stiu io? Oricum, merci de sfat, daca voi pati vreodata asa ceva, voi sti cauza.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Uite si prajiturile mele, sint bestiale la gust!
narcisa

Mergi la inceput