Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

multumim frumos, ankalaura, pt informatiile atat de complete!

cat despre gradinitele din sectoarele 2, 5 si 6 nu ne ajuta nimeni ?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

quote:
Originally posted by cgaby

buna.
ankalaura - am si eu o sesizare referitr la ce ai scris...apropo de taxe si de cadouri. pai la 350 E/luna taxa, ar fi de-a dreptul nesimtire sa ti se ceara sa dai bani pentru serbare! parerea mea...stiu ca nu te superi tu pe mine!

cgaby (mama lui stefan nazdravan)



Draga mea, ai dreptate, dar mie nimic nu mi se mai pare ciudat. La o gradinita cu aproape acelasi nivel de taxa s-au cerut in iarna 2 milioane pt costumul de balerina al fetitei. Costum care se face la Opera cu 600 de mii. Sau se gaseste mai ieftin pe net. Si cu care copilul se imbraca la O serbare, poate DOUA. Iar asta e un caz al unei prietene ale mele si se intampla in Bucuresti.
Deci nu este un aspect de neglijat, oricat de lipsita de bun simt este solicitarea respectiva...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

buna dimineata, dragi mamici si tatici! Contam in continuare pe sprijinul vostru in completarea listutei!
O saptamana minunata va urez!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolic spune:

Revin cu gradi Ursuletul de plus . Este o gradinita particulara , nou infiintata cu probleme mari . In primul rand nu exista o directoare cu care sa se poata discuta problemele, iar daca se discuta cu personalul nu se rezolva nimic. Se schimba des personalul, lunar vin si pleaca copii si nu stiu daca se formeaza o grupa omogena. In contract se promite ca sunt 10 copii in grupa si de fapt sunt mai multi iar la sfirsitul lunii pleaca 3-4 copii si vin altii. O parte din zi copii stau impreuna( CEI DE 2 ANI CU CEI DE 6 ANI)cu o doamna "asistenta'" care este mereu iritata si nemultumita. Se practica si sistemul "spaga" care este incurajat (si imi pare rau ca o spun) de parinti si bunici.

Personal - 1 pct
Dotari - 3 pct
Curatenie - 2 pct
Masa - 2pct meniul nu este diversificat; la micul dejun se repeta 4 zile pe saptamina ceai, fruct zilnic portocala, iar la felul doi numai carne de pui cu cartofi sau orez.
Activitati gradinita -3pct
Activitati extra - nu prea exista

Imi pare rau ca in aceasta gradinita nu exista responsabilitate pt educatia copiilor si ca sunt tratati ca niste mici animalute pe care le duci la gradi la dresat. Cel putin eu asa am simtit si am renuntat la experienta cu gradinita particulara unde se zice ca cei mici sunt tratati "altfel".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

quote:
Originally posted by Gogolic

Revin cu gradi Ursuletul de plus . Este o gradinita particulara , nou infiintata cu probleme mari . In primul rand nu exista o directoare cu care sa se poata discuta problemele, iar daca se discuta cu personalul nu se rezolva nimic. Se schimba des personalul, lunar vin si pleaca copii si nu stiu daca se formeaza o grupa omogena. In contract se promite ca sunt 10 copii in grupa si de fapt sunt mai multi iar la sfirsitul lunii pleaca 3-4 copii si vin altii. O parte din zi copii stau impreuna( CEI DE 2 ANI CU CEI DE 6 ANI)cu o doamna "asistenta'" care este mereu iritata si nemultumita. Se practica si sistemul "spaga" care este incurajat (si imi pare rau ca o spun) de parinti si bunici.

Personal - 1 pct
Dotari - 3 pct
Curatenie - 2 pct
Masa - 2pct meniul nu este diversificat; la micul dejun se repeta 4 zile pe saptamina ceai, fruct zilnic portocala, iar la felul doi numai carne de pui cu cartofi sau orez.
Activitati gradinita -3pct
Activitati extra - nu prea exista

Imi pare rau ca in aceasta gradinita nu exista responsabilitate pt educatia copiilor si ca sunt tratati ca niste mici animalute pe care le duci la gradi la dresat. Cel putin eu asa am simtit si am renuntat la experienta cu gradinita particulara unde se zice ca cei mici sunt tratati "altfel".

simona




Cred ca ai fost indulgenta - nici macar atatea puncte nu merita aceasta gradinita de cosmar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

multumim frumos pt ajutor, gogolic si amarantina! Imi pare tare rau sa citesc despre experientele urate prin care au trecut puiutii vostri! Sa dea D-zeu sa nu mai aiba parte de un astfel de tratament niciodata! Acum la ce gradinite sunt?

Dragi mamici si tatici, contam in continuare pe ajutorul vostru!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

quote:
Originally posted by ionella3003

multumim frumos pt ajutor, gogolic si amarantina! Imi pare tare rau sa citesc despre experientele urate prin care au trecut puiutii vostri! Sa dea D-zeu sa nu mai aiba parte de un astfel de tratament niciodata! Acum la ce gradinite sunt?

Dragi mamici si tatici, contam in continuare pe ajutorul vostru!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA



La nici una, noi vrem sa incepem din toamna si momentan vizitez gradinitele existente. Dar nu m-a impresionat nici una in mod deosebit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by amarantina

quote:
Originally posted by ionella3003

multumim frumos pt ajutor, gogolic si amarantina! Imi pare tare rau sa citesc despre experientele urate prin care au trecut puiutii vostri! Sa dea D-zeu sa nu mai aiba parte de un astfel de tratament niciodata! Acum la ce gradinite sunt?

Dragi mamici si tatici, contam in continuare pe ajutorul vostru!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA



La nici una, noi vrem sa incepem din toamna si momentan vizitez gradinitele existente. Dar nu m-a impresionat nici una in mod deosebit.



mult succes, amarantina! Noi mai asteptam un piculet, adica pana la toamna viitoare! Asa ca... te rugam sa ne tii la curent, daca vrei, cu impresiile despre gradinitele vizitate!

Despre gradinitele din sectorul 6 chiar nu spune nimeni nimic????

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Am vizitat Melba, tot in sect.4, pe o straduta langa Parcul Carol. Pentru mamicile care vor sa trimita puii direct in armata (daca exista astfel de mamici), asta e gradinita potrivita! Totul e organizat la minut si nimeni nu sufla. Copiii nu se crizeaza. Eu mi-am exprimat temerea ca al meu, nefiind pana acum lasat singur nicaieri, o sa planga, etc. Mi s-a raspuns ca la ei nu exista asa ceva, nu a plans nimeni.
Au mai multe camere, destul de micute dar cochete.
Varsta min.3 ani.
Asigura transport contra-cost.
Au predare intensiva in lb germana si lb engleza. (grupe separate) La germana au mai multe locuri.
Copiilor le vorbesc de la inceput in aceste limbi, chiar daca multi nu vorbesc nici romana.
Mi s-a spus ca au rezultate remarcabile si ca multi copii de 4 ani vorbesc aproape fluent germana/engleza.
Evaluarea copilului saptamanal.
Copiii de gr.mijlocie engleza deja scriu: am intrat in camera lor (ei erau la plimbare in parc) si am vazut dosare cu lucrarile lor.
Copiii merg zilnic in parcul Carol, insotiti de cel putin 3 pers.
Curtea gradinitei e foarte mica, nu e spatiu de joaca, desi exista tobogan, tricicleta.
Au bai separate pt baietei si pt fetite.
Au bucatarie proprie.
Totul era f curat, dar nu ne-a pus sa ne descaltam.
Pret program scurt:5mil, lung:8mil, se mentin si in toamna.

Nu mai stiu ce sa mai scriu, daca are cineva vreo intrebare, sa intrebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

quote:
Originally posted by amarantina


................................
Copiilor le vorbesc de la inceput in aceste limbi, chiar daca multi nu vorbesc nici romana.
Mi s-a spus ca au rezultate remarcabile si ca multi copii de 4 ani vorbesc aproape fluent germana/engleza.
...............................
Copiii de gr.mijlocie engleza deja scriu: am intrat in camera lor (ei erau la plimbare in parc) si am vazut dosare cu lucrarile lor.
...................................
Copiii merg zilnic in parcul Carol, insotiti de cel putin 3 pers.
Curtea gradinitei e foarte mica, nu e spatiu de joaca, desi exista tobogan, tricicleta.



Salutare!
1. Faptul ca li se vorbeste in permanenta in engl/germ e un lucru bun, cu conditia ca educatoarele sa vorbeasca bine. La fata mea, lucrul asta a dat rezultate, chiar daca la vremea aia nu vorbea inca romana. Acum se exprima spontan in engleza, intelege foarte bine, nu e nevoie sa ii citesc traducerea la desene animate, iar in romana turuie de nu-i mai tace gurita! Ii mai citesc seara povesti in engleza sau romana in functie de cartea pe care o alege ea.
2. Scrisul de la varste fragede: nu este totusi cam devreme sa scrie la grupa mijlocie? Nu stiu precis ce prevede programa... Cred totusi ca e cam devreme. Atunci pentru ce mai este anul pregatitor, clasa I....
3. Pentru mine, una din conditii in alegerea gradinitei este ca aeasta sa aiba curte. A noastra nu are o curte prea mare, dar merge. Nu as fi impacata cu ideea mersului in parc. Mai ales daca e vreo strada de traversat pana in parc... Asa cred eu.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

Mergi la inceput