Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Ati abandonat subiectul?
Toate bune,


maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Noi am "rezolvat" subiectul...))

Chiar sunt tare fericita caci Alex a mers toata saptamana trecuta la Gradi si a fost entuziasmat...Nu am patit nimik, nu am plans, am mancat, nu am dormit:)), vrem la gradi in fiecare zi...Ce poate fi mai frumos pentru mine decat sa-l vad fericit??!!

O BILA (mare) ALBA pentru KINDER CLUB!!!

STR.LABIRINT Nr.97-99
Sector: 3
Tel.fix: 021-322.68.12
Fax: 021-322.67.89
Tel.mobil: 0721.670.600
Manager - LAVINIA DUMITRASCU
Web: www.kinderclub.ro
E-mail: info@kinderclub.ro


- PERSONAL - tanar, pregatit, entuziast - 2 fete pt. o grupa (cu 4 pici)??!! + 1 ingrijitoare.... - 5 pcte (de la mine) - deocamdata!!!
- DOTARI - 5 pcte - frumos, curat, jucarii multe si mai ales utile (nu genul de jucarii care sa "umple" rafturile gradinitei)
- CURATENIE - daca afirm ca este mai curat si mai "ordine" decat la mine in casa...spuneti ca-s nebuna??!! - 5 pcte.
- MESE - de la catering + micul dejun +gustari facute in bucataria proprie (au bucatareasa proprie cu experiente)+ fructe si lactate (suficiente) - deja cand ajunge copilul acasa pe la 18.00 ma intreb ce sa-i mai dau sa manance??!! - 5 pcte.
- ACTIVITATI IN GRADI - engleza, dansuri - saptamana trecuta se discuta despre a'l aduce pe "profesorul Trasnit"- deocamdata - abia au inceput activitatea - sunt multumita de faptul ca sunt 2 educatoare - fiecare vine cu "lista" ei de activitati - se completeaza - 5 pcte (deocamdata)
- ACTIVITATI EXTRACURRICULARE - 0 pcte - deocamdata - in afara faptului ca au o curte (de fapt 2) suficiente, f. bine dotate cu tot ceea ce le trebuie, inca nu au "iesit" pe nicaieri - oricum asta-i discutabil din pctul meu de vedere - noi iesim in fiecare weekend pe undeva - activitati de "culturalizare" pt. copil - si apoi nu stiu daca as avea curajul sa-l las sa "iasa" pe undeva (e inca prea pitic..:))

Sunt cam entuziasmata, nu??!! Sper sa ne tina aceasta "stare" de bine si sa ajungem la "pregatitoare" tot aici..:))

Pupici mici,
mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

mama lui Alex, entuziasmul tau debordant imi aduce aminte de mine...pe vremea cand credeam ca lumea e frumoasa, asa cum o vedeam eu. Exact asa de fericita eram si eu cand imi vedeam copilul cum zicea "hai la gradi, la copii" - ma rog, cu cuvintele lui, atunci cand l-am inscris la Scooby-Doo. Si imi vedeam rezolvate mai toate problemele...dar totul a tinut cam putin...Acum am un copil in convalescenta, multe absente la serviciu si un suflet ranit. Am facut greseala (iar....) sa cred ca totul trebuie sa fie asa frumos cum pare...Si am dat-o in bara! Ai mare grija si ..multa bafta! Noi mai cautam....

Si fiindca topicul asta este despre bile, acord si eu bile pentru Scooby-Doo:
Personal - 3
Material didactic - 4
Mese - 2
Curatenie - 4
Activitati in gradi - 4
Activitati estracurriculare - 0

Si in concluzie, recomand un NU hotarat in luarea deciziei de a inscrie copilul aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Anady-Diana,

Hai, mai...lasa-ma sa ma bucur si eu (cel putin deocamdata..)...ai vazut ca am citit observatiile tale referitor la gradi...

Imi pare teribil de rau sa citesc "patania" voastra de la Scooby Doo..e infiorator..

Cel putin Alex inca nu a "adus" nici o viroza pana acum, cand ajunge acasa..nu-i este foame...deloc..trag de el sa mai manance cate ceva seara...Exceptand faptul ca atunci cand ne intoarcem de la gradi si trecem pe langa vreun MC'Ds imi spune ca-i este foame si mai vrea un junk food cu jucarie...Asta nu se pune ca-i deja alta "poveste"...

Nu-mi place caci nu vrea sa doarma la pranz - e show mare..cu mult "descantec"..si nu vrea sa manance ciorbe/supe...

In rest...la mine cel putin, nu prea tin "parlamentarile" in diverse situatii, stati sa vedeti...ca o fi..ca o pati......am gasit o "buba" am sarit cu parul..Nu exista cale de conciliere/discutii/meditatii/compromisuri cand e vorba de copilul meu...


Pupici mici,
mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

Doamn-fereste, mama-lui Alex...cum sa nu te las sa te bucuri??? Iti doresc din tot sufletul tot binele din lume, eu doar iti spuneam ca si eu eram la fel...si mi s-au taiat aripile rau...
Apropos, au montat camere web la gradi? Mie, crede-ma imi e frica sa-l mai duc undeva unde nu au camere web...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by Anady_Diana

mama lui Alex, entuziasmul tau debordant imi aduce aminte de mine...pe vremea cand credeam ca lumea e frumoasa, asa cum o vedeam eu. Exact asa de fericita eram si eu cand imi vedeam copilul cum zicea "hai la gradi, la copii" - ma rog, cu cuvintele lui, atunci cand l-am inscris la Scooby-Doo. Si imi vedeam rezolvate mai toate problemele...dar totul a tinut cam putin...Acum am un copil in convalescenta, multe absente la serviciu si un suflet ranit. Am facut greseala (iar....) sa cred ca totul trebuie sa fie asa frumos cum pare...Si am dat-o in bara! Ai mare grija si ..multa bafta! Noi mai cautam....

Si fiindca topicul asta este despre bile, acord si eu bile pentru Scooby-Doo:
Personal - 3
Material didactic - 4
Mese - 2
Curatenie - 4
Activitati in gradi - 4
Activitati estracurriculare - 0

Si in concluzie, recomand un NU hotarat in luarea deciziei de a inscrie copilul aici.



pe bune daca gasesc pe net in ce sector e!... ma poti ajuta Anady_Diana?

PS: imi pare tare rau prin ce-ai trecut cu copilasul tau!...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

pana una-alta, te pot ajuta eu: din cate stiu, Scooby Doo este in sector 4! Contraziceti-ma daca gresesc!!

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

In anul 2003 cand eram si noi in febra cautarilor erau f. putine repere de a clasifica o gradinita nemaivorbind de numarul lor destul de redus la vremea aceea.
Noi nu am ales gradinita in functie de cladire, de dotari sau de culoarea mochetei ci in functie de personal, de cum sunt alcatuite grupele si de programa gradinitei (aici nu exista o educatoare, se merge pe sistemul de profesor la fiecare disciplina).
Se pare ca nu am gresit in alegerea facuta, desi suntem f.f. departe de gradinita iar transportul timp de 3 ani a fost un calvar.
Cu siguranta conteaza enorm si ce faci tu ca parinte pentru copilul tau si cat te ocupi de el nu doar ce face la gradi si conteaza cu siguranta si copilul.
Acum e o adevarata explozie de gradinite particulare, oferta e foarte variata, foarte greu de ales, dar va sfatuiesc sa incercati sa alegeti o gradinita preferabil recomandata de un alt parinte.
Iata punctajul meu in al 4-lea an de gradi:
ARC EN CIEL
Personal 5 puncte cu felicitari
Dotari 3 puncte
Curatenie 4 puncte
Mese 2 puncte(copilul meu a stat doar anul trecut program prelungit, deci poate sunt putin subiectiva si depinde si cu ce compari, ce posibilitati are fiecare)
Activitati in gradinita 4 puncte
Activitati extracuriculare 4 puncte
Va urez succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Dragi parinti,
am văzut ca la acest subiect au fost parinti care s-au interesat de gradinita Melba.
As vrea sa va povestesc prin ce am trecut noi la aceasta gradinita. L-am dat pe Petru la aceasta gradinita in septembrie 2006, pe considerentul ca avea grupa cu predare exclusiv in limba germana. Petru avea 3 ani si o luna dar mai fusese 4 luni la gradinita Aschiuta aproape 5 luni. Despre gradinita Aschiuta am numai cuvinte de lauda: copilul s-a acomodat excelent, era bine ingrijit, mânca bine, dormea bine, gradi e f curata, personalul e ok, curtea frumoasa si nu l-am luat niciodata acasa pe Petru murdar, nedormit sau nemanacat. Meniul era variat iar bucataria impecabila, la orice ora m-as fi dus la gradi.
Singurul motiv pentru care nu l-am lasat acolo pe Petru a fost acela ca vroiam sa invete o limba straina f bine de la aceasta varsta iar pt aceasta era nevoie de o gradi cu predare exclusiv in lb respectiva (germana, in cazul nostru ). Noi locuind in sectorul 4 am avut de ales intre Max und Moritz și Melba, acestea avand locuri la momentul respectiv si fiind mai aproape de noi.Am optat pt Melba pe considerentul ca avea program lung si pt copii de trei ani și in perspectiva faptului ca eu urma sa nasc si vroiam sa dam ambii copii la program lung la aceeasi gradi.
Zis si facut. L-am dat pa Petru la Melba, unde am si achitat taxa de 10 mil pe luna in avans, pe trei luni.
Sasa au inceput problemele. Petru venea acasa de la gradi nedormit si mort de foame. El care nu mananca chiar orice cum intra in casa rupea usa frigiderului.Initial am zis ca probabil nu este suficienta gustarea care nu era de loc consistenta dar acum cred ca el nu manca deloc acolo.Dupa o saptamana educatoarea a zis ca Petru nu vrea sa stea pe scaun si sa invete dar totusi eu am constatat ca el ca el stia tot ce era pe fisele cu care venea acasa. Tot atunci copilul a inceput sa devina f agitat, dar noi am pus-o pe seama faptului ca nu dormea acolo si acasa deja fusesem de doua ori la spital ca sa nasc dar evenimentul nu se produsese spre dezamagirea lui.In a treia spatamana, marti, directoarea i-a zia sotului meu ca Petru este agresiv cu copii, mai ales cu unul dintre ei.Miercuri dimineata sotul directoarei, pe care l-am sunat ca sa vad ce face copilul, mi-a zis ca Petru nu se intelege cu copii, ca ii musca si ca daca nu isi schimba comportamentul nu il vor mai primi in gradi. Dupa masa, in aceeasi zi, cand sotul meu s-a dus sa il ia i s-a spus ca nu il mai primesc pe Petru la Melba.
Punctual, am de facut urmatoarele obs si incerc sa fiu cat se poate de obiectiva:
1. Unui copil de trei ani nu i se poate cere sa isi schimbe atitudinea in cateva ore! Oare unde este tactul pedagogic cu care se tot lauda directoarea la inscriere? Trebuia sa imi dau seama ca ceva nu e bine in prima zi, cand in fata mea dir a respins o fetita care venea de trei zile pe motiv ca plangea. Pai sunt copii care plang cu saptamanile pana se acomodează.
2. De ce la aschiuta si la actuala gradi, Petru mananca si doarme iar la Melba nu? Precizez ca Petru a zis ca el nu dormea la Melba pt ca nu avea pijamale, desi, evident ca ii pusesem pijamale. Copilul a zis ca i s-a spus ca el nu are pijamale, a fost dezbracat la maieu si chilotei si, pt ca a scos sunete, nu a fost lasat sa doarma ci a trebuit sa stea pe un scaun langa usa. Mentionez ca la aceasta varsta copii nu mint.
3. Dupa ce a ramas acasa, copilul a inceput sa umble cu caciula pe cap in casa. Motivatia copilului: sa nu ma ia doamna educatoare de urechi.
Nu mai spun ca noaptea plangea in somn, tipa ca el nu primeste jucarii si dormea f agitat.
La ora actuala Petru merge la o gradi la P-ta Domenii, tot cu predare in germana, unde s-a acomodat excelent, mananca bine, doarme, iar educatoarele sunt multumite de el.La aceasta gradi mai sunt trei copii plecati de la Melba. Am uitat sa va spun ca in grupa de la Melba erau 6 copii. Ma intreb ce ar fi facut educatoarea daca ar fi avut 30 de copii!
Asa ca, dragi parinti, trageti singuri concluziile!
O mamica patita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Inclin din ce in ce mai mult sa cred ca o singura parere argumentata de evenimente concret redate este de fapt o realitate a unei gradinite. Asta a porpos de Melba. Oribil !

Multumesc pe aceasta cale tuturor parintilor care ne-au aratat experientele lor atat de dureroase, ati reusit sa incepeti o lista neagra a gradinitelor din Bucuresti. Aici ma refer la amanunte cu adevarat grave.

Noi vom vedea mai intai gradinitele acestea si daca va fi ok, ne oprim la una din ele.
Trebuie sa precizez faptul ca in cele din urma , cred ca nu vom alege o gradinita infiintata acum intrucat nu are un istoric si prefer sa fim cat mai protejati cu putinta de surprize neplacute.

Dupa lungi cautari am ramas la 8 gradinite de vazut.
Mentionez faptul ca exista si alte gradinite care mi-au inspirat incredere insa fie au vacante foarte lungi, fie primesc doar de la trei ani.
Iata asadar lista gradinitelor pe care vom incepe sa le vizitam in luna noiembrie.

1.Arcons
2.Little One
3.Little Giants
4.Praslea cel Voinic
5.Hansel und Gretel
6.Sf.Andrei
7.Smart Kids
8.Wonderland Nursery School

Toate bune,

maya

Mergi la inceput