AJUTOR! ALERGIE DE PRIMAVARA

AJUTOR! ALERGIE DE PRIMAVARA | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj




Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu un sfat: cunoasteti vreun alergolog bun!???
In fiecare an primavara, cand incepe sa zboare puful din copaci, fac o alergie urata: stranut, imi curg ochii,nasul, ma inrosesc la fata si simt intepaturi....anul asta e mai rau ca niciodata, am un ochi umflat cat o ceapa, aseara aproape ca ma sufocam de cat am stranutat.
Mai pateste cineva asa? Nu e alergie la polen, pentru ca daca miros flori in restul anului nu patesc nimic...numai primavara dupa ce infloreste un copac (nu stiu cum ii zice...are niste petale mici si albe, ca niste banuti si un pufulet maroniu).
Am luat antialergice (Claritine, Rino-Alersin) dar se pare ca nu prea au cine stie ce efecte...
Nu mai stiu ce sa ma fac...ma gandeam sa imi fac niste teste alergologice si eventual un tratament de intarire a imunitatii la asa ceva.....stiti unde as putea merge pentru asta?
Va multumesc mult!




Iepumic

All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

din regulament: "Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor)"

nu zici de unde esti, ca sa ti se poata recomanda un medic..

si eu am alergie, dar la mine se manifesta cand are chef ... momentan nu am nimic, dar si cand ma apuca, e oribil..
nici la mine nu mai are efect Claritine.. ultima data cand am ajuns la urgente mi-au dat unul mai puternic..

eu fusesem acu vre-o 7 ani sa fie la un centru pt analize particular(ce exprimare am ).. asta ca sa stau pe la cozi bla bla.. simplu si rapid

------------------------
Bandit si laleaua ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Copilul meu ia Claritine si picaturi in ochi, Opatanol.
Cati ani ai, noua medicul ne-a spus ca se amelioreaza cu varsta, e adevarat ca de la an la an copilul meu face forme mai usoare.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar tot am vazut reclama la un nou antialergic : ALERID, cica iti trece alergia intr-o ora!!!! orice merita incercat!!
eu pana acum aveam probleme cu soarele, alergie, am incercat cu claritine si nimik, iar acuma 2 ani m-am riscat si m-am dus la mare, si acolo tot asa m-am umplut de bubite iar farmacista mi-a dat un tratament tot din gama claritine (nu imi mai aduic aminte numele ) si am luat doar 4-5 pastile si de atunci nu am mai avut treaba (si uite ca au trecut 2 ani!!!)

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Si eu aveam aceleasi simptome ca si tine primavara, era ceva de groaza...Am fost la un alergolog si mi-a facut testare dermatologica, dupa care mi-a dat tratament, si anume sa iau(ATENTIE!!!!nu dupa ce incep toate simptomele, eu de ex am luat cam prin martie sa fiu deja "inarmata") AERIUS, si e super, pana acuma doar cateva stranuturi
Deci sfatul meu e sa te duci la un consult la un alergolog bun pentru a-ti face testarile de rigoare, si sa iti dea un tratament corespunzator...

PS:spune din ce localitate/judet esti pentru ca fetele din zona respectiva sa te poata indruma...



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

Nu conteaza atāt de mult ceea ce faci, ci cāta dragoste pui īn ceea ce faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Se tine un tratament cu Aerius sau Claritine sau Kestine (tablete sau sirop) si pentru ochi, se pun picaturi cu Emadine (2 pic./zi, dimineata si seara).

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nimeni2011 spune:

iepumic,daca te uiti la subiectele mai vechi,vezi ca am discutat mai lung tema.
Oricum testul este foarte important sa ti-l faci.Si cu totii n-i se intimpla sa ne obisnuim cu medicamente.Asa ca incearca ceva nou.Aleridul este bun,dar PROVOACA SOMNOLENTA!!!!De asmenea e de evitat alcoolul cu ea.Eu iti recomand Telfast 120!!!Sau chiar 240.

Nu fa altcuiva ceva,ce nu ti-ar conveni nici tie,sa t-i se faca la rindul tau!
http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

TRIXI - Multumesc ca mi-ai amintit de Telfast! Ca dinasta am luat si eu la ultima alergie facuta.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Salutare si multumesc de raspunsuri.
Sunt din BUCURESTI. Tocmai am umblat la profil si am uitat sa mai scriu si asta.
Am 25 de ani...de la an la an simptomele sunt mai puternice...cand eram mai mica nu aveam nici o problema cu alergia asta...de vreo 5 ani incoace am inceput sa am asa ceva.
Mai demult mai luam Tavegyl, dar ala da o somnolenta crunta..luam cel mult o jumatate de pastila si eram chiauna 3 zile....acum nu imi permit asta, ca trebuie sa fac fata la servici.
Oare trebuie tinut si vreun regim alimentar? Stiu ca anumite alimente inrautatesc simptomele de alergie: cafeaua, ciocolata, alunele, coca-cola ...chestii din astea.
In general nu am avut alergii, doar la Biseptol. Cred ca e o problema de imunitate scazuta.
Daca stiti un alergolog bun in Bucuresti....v-as fi recunoascatoare.




Iepumic

All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Iepumic, vezi ca mai sunt doua subiecte unde se discuta despre alergii, unul la Femina si unul la Parintii intreaba.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

La spitalul Colentina este dr. Iamandescu, dar mai sunt si altii.

Sectii de alergologie cu medici buni sunt si la: Sp. Malaxa, M.S.Curie, N.Gh.Lupu, Carol Davila.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput