Pete de aracet pe haine

Pete de aracet pe haine | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Az'toamna mi-am lipit cartile cu foi brambura cu un aracet de-ala zdravan si tzapan. Operatiunea se executa pe genunchi si indirect pe pantalonii mei de trening 'de buni' (hai, ma, nu radeti...) Am cetit pe undeva ca iese cu ulei, dar nu vreau sa incerc, mai ales ca petele in sine au ramas ca niste pete de grasime care nu au iesit cu nici un spray ptr pete, nimic...Materialul e un supraelastic usor. Poate ati reusit voi cu ceva. Thnxz.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Aracetul este un "lipici" pe baza de apa. Deci ar trebui sa iasa fara probleme la spalat.(daca este aracet)

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Asa am zis si eu, dar n-a iesit la spalatul repetat la care i-am supus. Aracetul de care zic este din maca 'scotch' si se cheama mai exact Quick-Dry Tacky Adhesive, acid free, care merge ls hartie, plastic si chiar metal (asa zice pe eticheta). I-am zis aracet ptr ca miroase la fel si are aceeasi consistenta (stai sa verific ca nu l-am mai vazut demult si, fireste, port chiar pantalonii cu pricina...) Nu indica e ambalaj ce contine. No, atat m-am priceput...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Vezi ca exista in piatza la tarabe divese modele de fluturashi, stelutze etc, diverse materiale si culori. Se lipesc cu fierul de calcat Bafta.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

aaa... USA no piatza! no taraba!
aaa.. deseneaza ceva frumos cu markerul sau fa acelasi model cu lipiciul peste tot.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

oricum retin ideea cu piata si tarab ca poate ma privatizez... Giocs, merci macar ptr sustinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Fiind adeziv, daca a ramas o "pata uleioasa"dupa spalarea in apa, poti sa incerci cu acetona ( de unghii). Vezi doar sa nu topeasca materialul ( ai zis ca-i fibra sintetica).
Tamponezi rapid cu acetona si pe urma rapid cu apa calduta cu sapun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Si pe mine ma intereseaza fiindca sotul meu si-a stricat o groaza de tricouri frumoase cu aracet. Le-am spalat de le-am tocit, dar nimic. Ramine alb. Parca a intrat in material.

Mergi la inceput