In Italia ( 12 bis- inainte de a sari la 14)

In Italia ( 12 bis- inainte de a sari la 14) | Autor: crista-s

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un nou capitol!

Capitolele precedente:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58754&SearchTerms=italia" target="_blank">In Italia,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60722" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62704&whichpage=1" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64086&whichpage=1" target="_blank">(4),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64758&whichpage=1" target="_blank">(5),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65369" target="_blank">(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66805&whichpage=1" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68622&whichpage=1" target="_blank">(8),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69748&whichpage=1" target="_blank">(9),(10),(11),(12)


Italiencele vorbarete, de la sud la nord:
Iriale ( Messina )(05.02.1972) si Alessandro (11.06.2002)
Geanina Anghel ( Napoli)
Mary Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli), Andrei (29.09.2005)
CameliaS ( Firenze )
Gabry ( Firenze )(28.05.1974), Elena (07.02.2005)si Mircea
Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)
Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)
Mariana I. ( Torino )
Pyssy ( Novara )
Danangie ( Milano )(08.02.1977)
Crini ( Milano )(01.10.1971), Theodora si Andrei
Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)
Alinutza00 (Milano )
Dana7mi ( Milano )(07.02)
Omi308(Milano)(30.08.1975), Corina Maria
Tizabela ( Pordenone )(12.02.1983)
Mireloaia ( Aosta )

si prietenele lor :
Vio
Enn(29.08.1971)astepind-o pe Dora (12.07.2006)si Dčnes(14.02.2004)


...... si lista e deschisa ...


alte discutii referitoare la Italia:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56382&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)(2)

De unde putem "culege" informatii pretioase:
www.romania-italia.net" target="_blank">Forumul romanilor din Italia
www.roembit.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei in Italia
www.consulatmilano.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1" target="_blank">Consulatul General al Romaniei la Milano
www.stranierinitalia.it" target="_blank">Stranieri in Italia
www.moduli.it" target="_blank">Tipologie di moduli; Contratti; Autocertificazione; CAP; Codice fiscale...

Dictionar on-line :
www.garzantilinguistica.it/interna_ita.html" target="_blank">Garzanti Linguistica
www.yourdictionary.com/languages/romance.html#italian" target="_blank"> o groaza de link-uri cu dictionare
www.logos.it/" target="_blank">Logos- traduceri
www.foreignword.com/" target="_blank">Foreign wold - the language site


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata!!!!

...si hai la povestit .




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

12 bis pentru ca sarim peste 13 sau in "onoarea" 12 B-urilor?



Buna dimineata... ce zi frumoasa se anunta azi, afara e un soare minunat!
Dar doar din punct de vedere al climei, caci altfel... ce oi fi avut ca nu am dormit toata noaptea, iar dimineata/si acum eram/sunt asa de agitata... Nu am fost nici macar in stare sa parchez masina, greseam orice manevra, m-am invartit ca fraiera de nu stiu cate ori pana cand am reusit cat de cat sa o las pe undeva .
Iar acum, ultima: in timp ce scriam aici, eram convinsa ca a batut cineva la usa, asa ca m-am dus sa o deschid, si fix cand am deschis-o am stranutat in fata a 3 barbati care se fataiau pe hol si care au holbat ochii cat cepele cand i-am intrabat daca ciocanisera ei la usa. Caci asta se intamplase doar in imaginatia mea...

Iri, mami de Ale

Daca ti se pare prea frumos spre a putea fi adevarat, probabil ca asa este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

e.... sarim peste numarul ala dintre 12 si 14 ... cu toate ca eu am venit aici intr-o zi de 13 si pina acum vad ca nu mi-a mers chiar asa de rau ...

Mai Iri poate ai vazut de prea multe ori reclama aia la Perroni - cind de 100 de ani femeile parcheaza strimb carutele apoi masinile ...

Aici e inca racorica sper sa iasa soarele ca iar am pus masina sa spal... si azi vreau sa spal chiar si asternuturi, am unul nou si parca nu imi vine sa il pun pe pat asa cum e de la magazin .. si deci tb sa ii dau macar o clateala ...Deci azi vreau soare!!!

Angi ti-am raspuns la subiectul cu Sardegna ...

O saptamina scurta si usoara pt toata lumea !!!


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

'Neata!

Abia m-am trezit, am fcut colazione si ... sa trag un ochi pe-aici. Dupa aia ma duc sa continui de calcat (ce am inceput de ieri).

iri - esti un amore !!!!! frumoasa poza, grazie! Chiar am salvat-o si o pastrez ... cand se mai intampla sa primesc poze cu marea, special pt. mine?

cri-cri - hai ca esti nostima tare cu 13-le asta! Se pare ca mie 17 imi poarta noroc ... m-am casatorit pe data de 17, la serviciu m-au chemat pe 17 (de doua ori pana acum, ianuarie si martie), nr. de la dulap (tot la serviciu) e 17B ... cam atat pana acum. Dar, oricum, nu sunt superstitioasa ... doar asa ca sa glumim si noi!

Ok, ma duc la treaba! Va pup si pe curand!



Petro



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Eu am cam īntīrziat aici, dar ziua a īnceput devreme , la 5 si ..... cu febra 40 °
Si-a amintit Morcoveata ca era sa piarda o zi de sarbatoare
Doctorita spunea ca e probabil īnceputul unei boli infectioase (rujeola etc.), asa ca stam saptamīna asta acasa. Asa īmi apar eu titlul de camipoana a concediilor de boala
Burtica face bine, creste si īncepe sa ma incomodeze uneori. Micuta se agita mult, dar trebuie sa recunosc ca de multe ori n-o prea bag īn seama, stresīndu-ma cu fratiorul sau altele.

Enn
P.S. Sa va povestesc totusi si ceva dragut: ne-am īntīlnit pe hol cu vecina de vis-a-vis si am aflat ca la parter (sub noi) se muta un tatic singur cu-n baietel de 3 anisori, pe care-i stim din vedere din parc. Ceea ce e super, ca sigur nu vom avea discutii legat de galagie etc., īn plus Morcoveata īl admira mult pe Deni, care e un fotbalist tare priceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Enn mare figura Morcoveata cel mic .. nu scapa nici o ocazie ... sanatate !! dar poate nu e ceva molipsitor ...Dar daca e rujeola sau altceva pt tine nu e o problema ?? Ma refer la surioara din burtica ca tu poate ai avut deja si deci nu mai faci a doua oara ..




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

uite ce am gasit pe italia -romania .. uite www.repubblica.it/2006/04/sezioni/esteri/malaysia-record/malesia-matrimonio/malesia-matrimonio.html" target="_blank">aici mireasa 104 si ginerica 33 ... deci mai se intimpla si invers ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Cri, rubeola e cea periculoasa si sper mult sa nu fie cazul. Sanse ar fi la scarlatina (avusesera de curīnd baieteii pe care i-am vizitat duminica) resp. rujeola (pojar), care face ravagii prin oras. Dar poate nu e nici una, nici alta, doar o febra atipica, ca de Paste ....
Eu deocamdata-s racita bocna, dar in rest okay (adica n-am febra).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Dragutul de el, Morcoveata... iar tu, Enn, ai grija cu racelile astea.
Si ce veste, mai rara, nu?, un tatic singur cu un copilas. Admiratia mea! Este roman sau neamt?

Cri, citisem si eu in "La Repubblica" si ma gandeam ca el sigur nu e sanatos la cap. Mah...

Eu tocmai m-am intors de la o inghetata (pofticioasele cu sau fara burtici sa ma ierte), buuuunaaaa, am luat-o combinata pistacchio + zuppa inglese.
Si cum afara e un cald teribil, mi s-au umflat picioarele si parca as tranti cu pantofii astia de pamant... dar sunt la servici si nu pot. Of!
Dupa-amiaza ar trebui sa ajung si la coafor, e vina Cristinei, caci zice ca nu ma vrea precum clienta!

Mai scriu.

Iri, mami de Ale

Daca ti se pare prea frumos spre a putea fi adevarat, probabil ca asa este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Vino soro ca eu de cind va astept pe aici .. dar la o inghetata mai bine ca eu stiu sa tund numai asa de 2 mm .. ca pe SHEFU' asa il tund: plimb pieptenele ( culcat) peste parul lui si tai cu foarfeca tot ce depaseste pieptenele ... cind mai uit si nu merg paralel de la ceafa spre virsful capului si o mai iau si in lateral adica de la o ureche la alta ii mai fac si ceva carari dar ii creste repede ... Oricum il tund mai frumos decit era tuns cind l-am cunsocut si cind se tundea singur deci iti inchipui ce carari avea ca el nu vede bine . Nu ma mir ca se tundea singur ca si fratele meu se tundea sigur si ala are parul mai lung si des... dar asa sunt ei "fire de artisti"...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput