Cod numeric personal care incepe cu 6

Cod numeric personal care incepe cu 6 | Autor: Sorin

Link direct la acest mesaj

Salut,

Dupa lupte seculare am recuperat azi de la consulatul romanesc din Paris pasaportul fiicei mele (care are 10 luni) asa ca micuta va putea petrece sarbatorile in tara.
Numai ca, deschizind pasaportul, am constatat cu mirarea (si eu si consulul) ca rubrica de cod personal este inscris un numar de 13 cifre dar care incepe cu 6 (!!)

Chestie care ne-a lasat perplecsi pe amindoi mai ales pe certificatul de nastere (eliberat de ambasada franceza) fiica-mea nu are cod numeric personal.
Procedura pe care am urmat-o a fost urmatoarea:
- am depus actele pentru pasaport la ambasada (noi fiind cu domicilul in strainatate)
- ambasada a trimis actele in tara
- in tara cineva a data acest CNP si pe baza lui s-a facut pasaportul.

Problema e ca atunci cind l-am rugat pe consul sa-mi treaca codul in certificat mi-a spus ca nu poate pentru ca prima cifra ar trebui sa fie 1 sau 2 (in functie de sex).

A mai avut cineva o problema asemanatoare?





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Nu este problema. In noul mileniu, pt copii codul numeric personal incepe cu 5 sau 6, in functie de sex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da. Baietelul meu are prima cifra 5 . Si actul lui de nastere a fost eliberat in mod obisnuit, in 2001, in Bucuresti, unde s-a si nascut de altfel.

Aceeasi situatie am mai intilnit-o la niste colegi de serviciu, refugiati din Camerun care au primit de curind actele romanesti..ei au cu 7(Sotul) si 8(sotia) primele cifre, la fel si copii lor. deci toti cei despre care ti-am vorbit au avut actele facute in Ro.

Eu m-am gindit ca o fi vreo chestie legata de anul 2000...de ex cei nascuti(sau care au primit acte romanesti) dupa 2000 au prima cifra CNP alta decit 1 sau 2 (totusi chestia cu par ptr. masc si impar ptr. Fem ramine), dar poate ca bat cimpii fara vreo baza reala.

Explicati-i consulului ca CNP-ul e corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorin spune:

Multam fain. Ce bine sa fii in regula cu ceva ma cam saturasem sa fiu o "exceptie".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by liviu`s

Nu este problema. In noul mileniu, pt copii codul numeric personal incepe cu 5 sau 6, in functie de sex.



Am postat in acelasi timp!! Ia uite ce desteapta sint..am nimerit-o!!
Multumesc si eu liviu's, si eu am avut momente cind ma gindeam ca eu gresit aia de la primarie (sau de unde naiba se elibereaza certificatele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolamar spune:

liviu's are dreptate,
Si eu am nascut baiatul in 2001 si a primit nr.5.
Ni sa spus de la primarie ca pentru baieti in loc de 1 va fi 5, iar la fete in loc de 2 va fi 6.
Deci nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

codul numeric al mariei incepe cu 6. Cei din mileniul 3 vor folosi 5 pt baieti si 6 pt fete.

marina

Mergi la inceput