Masuri impotriva acarienilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

legat de alergie la acarieni, baiatul meu era foarte alergic, i-am facut un tratament si de atunci nu mai avem probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Imi poti da detalii te rog?
Multumesc.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Revin.

Spray-uri care ii ucid pe nemernicii astia mici de unde luam? Vreau sa-i kilaresc in masina acum, in sistemul de incalzire... Apoi ii aspir cu aspiratorul cel nou :D.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu exista spray care sa-i elimine suta la suta, plus ca nu vrei sa mai adaugi si chimicale.
Cel mai important e sa-i elimini (de fapt sa-i reduci, ca de eliminat e imposibil) din camera unde doarme copilul.
Daca poti scoate mocheta, covoarele si lasa parchetul gol.
Elimina sau incearca sa reduci jucariile de plus, pinzeturi, draperii...
Rufele de pat le poti atirna la soare cit mai des posibil, alege unele care se pot spala (saptaminal, in apa fierbinte). La fel procedezi si cu perna. Mai demult citisem ca o poti pune intr-o punga bine inchisa, o tii la congelator vreo 24 de ore si asta ar omori acarienii. Valabil si pentru jucariile de plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Salut.

Vorbeati demuuuuult de saltele anti-acarieni. De unde le-ati luat? Copilul meu este alergic la acarieni, vreau sa fac ceva investitii in sensul asta.

Multumesc.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)


Nicoleta, noi nu avem astfel de probleme, ii multumesc lui DD, dar intamplator am vazut pe un alt forum la o discutie despre saltele ca cele cu fir de argint (de care are si Columbeanu cica) ar fi cele recomandate, Evident ca sunt extrem de scumpe (altfel nu cred ca ar fi cumparat el...) dar au proprietati speciale. La o cautare pe google le gasesti repede.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu intrebam de sprayuri pentru sistemul de incalzire al masinii. Ca am inteles ca si acolo se cuibaresc. In casa nu vreau sa folosesc asa ceva. Multumesc de raspunsuri. Salteaua o vom aspira saptamanal cu aspiratorul cel nou, care este foarte eficient... Timp sa am!

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Revin.

Spray-uri care ii ucid pe nemernicii astia mici de unde luam? Vreau sa-i kilaresc in masina acum, in sistemul de incalzire... Apoi ii aspir cu aspiratorul cel nou :D.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Daca cumva ati auzit de firma Potema din Germania (http://potema.de/)va recomand cu incredere spray-ul Potema luat din tara de la http://www.saltele-lucs.ro/solutie-igienizare-saltele.html
Urmariti filmul pana la capat si puteti vedea ca acest spray este indicat nu numai pentru saltele si atentie acest spray acopera o suprafata de pana la 60 mp. Apelati cu incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

ce mai pot adauga e recomandarea huselor de pat si de perna, care se spala saptamanal, eu spalam lenjeria de 2 ori pe saptamana pana am aflat ca de fapt nu acarienii erau cauza alergiei ci mirosul de urina de animal si traspiratie + pisica, si o usoara alergie la caine, acum le spal saptamal

avem paturici usor de spalat, saptamal si ele,...eu am cerceaf intreg, plin, pun si plapumica cu cearceaf cu tot la spalat. si de 2 ori pe saptamana la aer, pernele cam o data la 2 luni
un alt lucru interesant aflat de la alergolog, spalatul pe cap zilnic seara + dusul de rigoare, care reduce considerabil hrana acarienilor

si binenteles cat mai pune panzeturi, noi nu avem perdele, doar jaluzele usor de intretinut

aspirator cu filtru hepa si purificatorul de aer is a must

in camera copiilor as scoate tot ce tzine de plus, daca nu asa cum scria cineva cu ele in congelar si spalate des....greu este daca ai un cupil innebunit dupa jucarii de plush

sanatate

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am gasit un Dispozitiv electronic impotriva acarienilor de praf - http://www.dmail.ro/dispozitiv-electronic-impotriva-acarienilor-de-praf/produs/327396.html#scat= - are cineva?

E util in vreun fel?



Mergi la inceput