Cat mananca pe zi un bebe de 2 luni si jumatate?

Cat mananca pe zi un bebe de 2 luni si jumatate? | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Tot eu is.
Bebeii vostri cati ml de lapte mananca/mancau pe zi la varsta asta?
Al meu - intre 700 si 800 de ml. Oare este bine?
Uneori insa cantitatea asta este adunata din mese dese si cantitati mici, uneori 7-8 mese. Insa avem si surprize. Mananca 200 ml la o masa, ca apoi ... 40-50, la urmatoarea masa. Voi ati patit asa ceva?
Nicoleta, mamica incepatoare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VASIA spune:

Eu alaptez si n-as putea sa-ti spun din experienta dar am citit ca asa cum noi nu mancam la fel la fiecare masa asa sunt si bb-ii.Important este sa creasca!Daca creste normal eu zic ca nu conteaza de cate ori mananca pe zi.Rares al meu suge de 7 ori pe zi;uneori sta la san 10 min alteori il tin mai mult de o ora,pana ma ustura sanul.Teoretic pe cutiile de lapte praf scrie de cate ori tb,sa manance si ce cantitati dar ce te faci daca nu are chef?Mie doctorita mi-a spus insa sa nu ii dau sa manance mai repede de 2 ore.
Si eu sunt incepatoare:baietelul meu are 4 luni dar primele 2 luni sunt cele mai grele!succes
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialu spune:

Bebele meu are acum doua luni si mananca intre 800 si 1000 ml pe zi. Chiar 1 l mi se pare cam mult, dar atata cere. Si aceasta cantitate e impartita in 6-7 mese, 130 - 165 ml pe masa. O data a supt si 200 ml, dar nu-i mai dau atat pentru ca atunci s-a umflat ca un balon si l-a durut burtica. Patric primeste si lapte de la san (muls) si lapte praf, cam jumi-juma.

Deci cam asa este la noi si sincer nu stiu cum si cat e bine sa manance. Daca bebele creste si e multumit eu zic ca e bine. Acum doua sapt. la cantar avea 4830 gr, iar peste doua sapt. ne cantarim din nou, sunt curioasa cat a pus pe el intr-o luna in ritmul in care mananca.

Dar avand bebeii cam de aceeasi varsta poate mai vorbim.
In rest pupici si numai bine!

Diana siPatric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Imi aduc aminte ca si bebe manca mai mult (per total) cand il alimentam si la san, si cu lapte praf. La san tot asa, muls laptele. Insa acum, hranindu-se doar artificial, mananca asa. Si eu cred ca este bine, pentru ca greutatea o are buna pentru varsta lui.

Nicoleta.

PS Oricum, nu toti bebeii sunt la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

maximul Mariei in cele 4 luni de viata au fost 630 g pe zi. In 5 mese. Asa ca ar trebui sa fiti fericite


marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mugur spune:

In jur de 900 de grame manca Alex pe la 2 luni jumate.
Nu conteaza numarul de mese. Daca incerci sa maresti cantitatea la o masa va rari nr de mese. Pe la 2 luni jumate am fost la tara si de la schimbarea de aer a dormit de la 10 seara pana dimineata. Dupa ce a "lins" un biberon de 150, tot ii mai era foame si a mai halit inca 50 din al doilea. Deci, se poate si 200, dar iti recomand mai bine mesele echilibrate. Pana la urma hranit cu aceeasi cantitate, isi formeaza un anumit orar(program).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cate kg are Alex?
Voi ati inceput diversificarea?
Si Stefan a mancat de cateva ori 200 de ml. Acum mananca in jur de 75-800 pe zi. Cu zile rele si bune, normal.
Bebele vostru cate mese are pe zi?
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Cate kg are Alex?
Voi ati inceput diversificarea?
Si Stefan a mancat de cateva ori 200 de ml. Acum mananca in jur de 75-800 pe zi. Cu zile rele si bune, normal.
Bebele vostru cate mese are pe zi?
Nicoleta.



Nicoleta, Ionut!
Eu cred ca bb maninca f. bine pt. virsta lui, ca si bb Alex ( va spune o mamica de 2 baieti de 2 ani si 1 an, care au mincat numai lapte praf).

Un bb maninca atit cit are nevoie si el stie cit are nevoie! Daca copilul se simte bine si e fericit (lucru pe care-l puteti aprdecia) si daca ia bine in greutate (cintariti-i saptaminal/ la 2 sapt, apoi din ce in ce mai rar) nici sa nu va mai ginditi sa masurati cit maninca! Nu va mai stresati sa masurati, sa cintariti, fiti cit mai naturali!
La 3 luni, un bb sanatos ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere.
Cu diversificarea, eu am inceput la 3 luni, ca ma plictisisem eu sa-i dau numai lapte! (desi pediatrii recomanda s-o faci cit mai tirziu). Am inceput cu supica de morcovi, adica numai zeama de la morcovi fierti in apa. (la incepu 1 lgt., apoi 2 s.a.m.d.). Continuati peste citeva zile cu putin morcov ras din supica, apoi peste alte citeva zile dovlecei etc. E bine sa incepeti cu legumele, care nu sunt dulci, ca sa nu aveti probleme mai tirziu cu mofturosii! FARA SARE la bb asa mici! Puteti introduce si putin suculet de mere, morcovi, portocale etc., dar tot putin cite putin. Vedeti cum reactioneaza bb la fiecare aliment nou introdus si apoi mergeti mai departe sau nu (mai lasati-l citeva zile in pace).
Lucrurile nu sunt asa complicate cu copiii, mie mi se pare ca parintii le fac complicate. Eu am doi baieti la diferenta de 1 an si 8 zile si am stat cu ei acasa singura cit au fost mai mici si nu mi s-a parut deloc greu! ( mai am si un catel, in plus).
Cititi Dr. Spock sau alte carticele, dar aplicati-le in manierea personala! Nu fiti stresati ca altfel ii veti stresa si pe bb!

Va pup.
Teo, Matei si Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Si Andra manca acuma 150 ml, la masa urmatoare 50 ml si ma enervam ca niciodaat nu stiam cat sa-i fac sa nu mai arunc atatia litri de lapte in chiuveta. Dar nu m-am prins pana la urma care-i ritmul si pana nu a inceput diversificarea tot asa am tinut-o. Sanatosi sa fie ca isi cer ei singuri drepturile si stiu exact cat au nevoie. pa.pa.

Un Paste Fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Vladut pe la 2 luni jumate papa cam 800 - 1000 ml laptic. Avea cam 4 - 5 mese pe zi. Mai bea si ceai Baby drink cam 200 ml pe zi. De la o luna si o saptamana el nu s-a mai trezit noaptea sa pape. Asa ca daca ia in greutate si se simte bine e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu cred ca la noi nu este cazul de dublarea greutatii de la nastere la 3 luni. Bb Stefan a avut 3.800, asa ca ar insemna sa aiba la 3 luni 7.600. Ar fi urias.
Mai cred ca este foarte bine pentru varsta lui, are 6.300.
Cei care s-au nascut cu 4.500 ar insemna sa aiba la 3 luni 9 kg, si nu cred ca este posibil.
Poate cei de 3 kg sa si-o dubleze la 3 luni, parerea mea.
Si va multumesc de sfaturi.
Nicoleta.

Mergi la inceput