cu ce scap de gandacii aia negri si mari, de apa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cu REGENT.
Il gasesti la farmaciile veterinare, e de fapt pt. gandaci de Colorado da' "functionaza" pe orice fel de gandaci.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mi-ai luat-o inainte Luizax, m-a destrat stramutatul la psi, mai bine le lectii know how ...
Anyway, daca exista vreo chestiune legata de psihologia gandacilor negri si gretosi ... asteptam sfaturi, atata timp cat ajuta sa dispara definitiv


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Hai sa-ti zic cum am facut eu.Cu rezultate maxime.
Am cumparat de la farmacie veterinara o fiola de Regent.Am fiert un cartof,un ou, le-am pasat si am adaugat fiola de Regent.Am facut apoi 3-4 guguloaie din pasta obtinuta si le-am pus prin casa(si eu am bebe mic).Una in baie sub cada, una in bucatarie sub masca de la chiuveta, una in spatele lazii frigorifice.
Nu am mai vazut picior de gandac si nici morti nu am gasit.

Fetele au dreptate in ceea ce priveste usile clasice.Mai aveam una singura in casa(restul le schimbasem).Vedeam mereu pe langa ea ba un picior, ba kk de la gandaci.Am scos usa din balamale si am dat cu spuma poliuretanica.Aia expandeaza si astupa orice orificiu.Intr-adevar cateva nopti au tot fosnit si rontait acolo dar nu au mai putut iesi si in cele din urma au murit.

Avand si tu bebe mic, io cred ca asta e cea mai eficienta metoda.Nu miroase deloc si nu afecteaza pe nimeni.Asta cu conditia sa plasezi guguloaiele in locuri ffff ascunse sa nu aiba nimeni acces acolo, mai ales bebitză.

Succes in razboi si sigur vei iesi invingatoare.


Zambeste!Maine poate fi mai rau.

Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Si eu am avut acum vreo 6 ani.Si de-aia rosii dar si negrii.Aia rosii parca-s mai dragalasidar de-aia negrii mi-e si frica si scarba de sa-mi vars matzele
Am scapat de ei intr-o saptamana si nici n-au mai aparut de-atunci.E drept ca vreo saptamana, era plin de gandaci morti pe jos dar a meritat.Da, cum zic si fetele, am gasit si in tocurile de la usa.Solutia salvatoare a fost GLOBOL-e un produs german,intr-un tub ca de pasta de dinti, cu o crema maro inauntru.Am dat pe tocurile usilor de sus pana jos si pe marginile parchetului.Nu am sters crema, am lasat-o acolo ceva timp, ca mi-era frica sa nu apara iar.

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Da, sub usi si sub prag se ascund. Sub usa am gasit si un fel de oua depuse.

Vara apar si la noi in baie si am vazut cu ochii mei cum ieseau prin scurgerea de la baie. Nu am dat cu nimic pentru ca mor repede si nu par sa se inmulteasca. Norocul meu este ca am prag la baie si nu puteau intra in casa. Insa astup toate scurgerile din baie, inclusiv cea din podea si nu mai ies. In plus am mai pus capcane din acelea de plastic.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

eu nu prea am (doamne ajuta!!!!!) dar se mai intampla sa se piarda vreunul in baie! sunt de-a dreptul gretosi1!! eu untr-un an, dupa ce inchideam becul si se facea liniste incepea ceav in usa (in interior) sa misune, sa faca galagie!!se ascunsese acolo si nu mai putea sa iasa, a dat cu spray si au iesit, dar uscate....... si eu am observat ca ieseau pe gaura de scurgere de la baie(eu stau la parter) si am astupato iar de atunci slava domnului e situatia sub control!!!!
tre' sa faci ceva ca dc nu se inmultesc!!!
multa bafta in combaterea lor!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

pe vremuri stiu ca se folosea acid boric, pus pe firimituri de piine pe o farfurioara

nu stiu cit de eficient este

Iuliana

sa luptam sa dam dreptul copiilor saraci la educatie:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72331
Ajutindu-i pe ei ajutam viitorul tarii sa fie mai bun

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Regent e omologat pentru aplicare in camp deschis, nu in locuinte. Insa metoda lui Georgi, cu "guguloaiele" imbibate cu Regent pare cea mai putin periculoasa...oricum bebele tau e foarte mic si nu misuna inca prin casa.Incearca asa, si cred ca in timp rezolvi.

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Initial creeata de Luizax
maaari si neeegri si uriti, care cica sunt de apa si vin pe canalizare.



Nu sunt de apa! Gandacii, negri sau maro-rosiatic, vin de la ghenele de gunoi (de-aia sunt grasi). Vin pe tubul de aerisire, pe scurgerea de la cada/chiuveta, pe sub usi, pe trepte (nu radeti, am vazut cum urca), pe pereti... Ii vezi noaptea cum urca ditamai peretele, pana la etajul 4; bine, mai sunt si din aia "neexperimentati" si cad...

Acum 2 ani, cand inca stateam cu parintii, m-am trezit dimineata cu un ditamai cucarachu' pe perdea. Avea 5 cm si-si misca antenele, parca incercand sa se decida unde sa-mi sara: in cap sau... Am urlat pana a venit tata si i-a tras un papuc in cap. Brr! Am oroare de ganganii, dar ala mi-a pus capac! In veci nu mai dorm cu fereastra deschisa, poa' sa fie si 50 grade in camera!

Chestia asta cu gandacii nu tine de zona, sa stiti; ai mei stau in Aviatiei, bloc curat, vecini curati si tot se trezesc din cand in cand cu cate un gandac misunand pe holuri sau lafaindu-se in cada. Spala biata femeie de serviciu zilnic tomberoanele de gunoi, degeaba, gandacii vin de la alte ghene.





AMR fix 5 saptamani pana la nunta

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

mama lor de gandaci netrebnici si gretosi, astia negri mi-au creat o depresie care a durat o groaza de vreme...deci gagici, sunt patita cu gandacii astia negri, acu 6 ani cand inca stateam la mama a fost o invazie, era oribil, am gasit un gandac si in coperta de la un caiet vecinii aveau si in dulap. Am scapat de ei relativ usor, dar cu o dezinsectie sora cu moartea, in tot blocul! facuta deodata, la toti vecinii. De atunci n-a mai calcat picior de gandac negru in blocul mamei!

Necazul meu e ca acu 3 zile am gasit un astfel de gandac la mine in baie!!! imi vine sa ma dau cu si cu de pamant si sa-mi zmulg peruca, nu alta! Am niste vecini care acum si-au renovat apartamentul, au spart pereti, chestii, nu mai facusera curat de 40 de ani de cand e blocul, niste murdari, cred ca au zgandarit cuiburile si au luat-o aia la vale, brr, sunt disperata, desi am iesit noaptea la vanatoare sa vad daca prind ceva si nu am mai vazut...dar eu stiu! ca numai cu dezinsectie scap! Off!



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput