Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

saptamana a 6-a de sarcina - dimensiune bebe

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

bouledeneige
bouledeneige
nou venit

Romania

10 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 25/04/2006 :  13:09:43 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

saptamana a 6-a de sarcina - dimensiune bebe

Cum toate testele de sarcina pe care le-am facut sambata asta care a trecut au iesit pozitive si la eco de vineri a iesit "ceva" de 3,5 mm - "dar nu va putem spune cu siguranta ce e..." am si eu o intrebare - ce dimensiune avea bebe-ul vostru la 6 saptamani?
Multam!
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - joxy on 25/04/2006 13:13:23
crisstamate
crisstamate
nou venit

Luxembourg, Luxemburg
62 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/04/2006 :  15:02:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicrisstamate Adauga semn de carte la raspuns
Banuiesc ca ai facut o eco transvaginala, ca altfel e imposibil de vazut ceva. Eu am facut prima ecografie pe la 5-6 saptamani. Aveam dureri mari de burta si eram suspecta de sarcina extrauterina. Imi amintesc ca prima dimensiune a copilului a fost la varsta respectiva de vreo 5 mm. S-a vazut cu mare dificultate si numai dupa ce am gasit si un ecografist bun. Eu zic sa mai ai putina rabdare; daca ti-au iesit testele pozitive, eu cred ca e de bine. O sa-ti mai spuna unii si altii ca nu esti insarcinata (asa am patit si eu), mai ales ca sarcina e foarte mica, dar nu te ingrijora. Asta presupunand ca iti doresti copilul...
Toate bune

crisstamate
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
tanima_i2002
tanima_i2002
O mamica de 2x fericita

Romania, pitestiARGES
1523 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 25/04/2006 :  15:57:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tanima_i2002 un Mesaj Privat
Eu mi-am notat tot ce mi s-a spus la eco. Uite, la mine la 6 saptamani si 6 zile, deci aproape 7 saptamani avea 6mm bebe si 15 mm sacul gestational. Asa ca stai linistita ca cel mai bine vei vedea dupa 7-8 saptamani cum s-a dezvoltat.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
bouledeneige
bouledeneige
nou venit

Romania,
10 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/04/2006 :  16:05:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
:) ai avut dreptate - transvaginala si imi doresc mult bebeul - este extraordinar cat de clar se vede uterul - pana si un neinitiat isi da seama ce si cum... Dar nu se vedea "sacul" - era doar un guguloi - o sa repet peste 2 saptamani... Multumesc mult pentru raspunsuri!
raalucutza
raalucutza
mamicutza de celestin

Austria,
997 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/04/2006 :  16:50:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite raalucutza un Mesaj Privat
uite ceva ffff util....... http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP6 .si mai adaug ca bebe meu...de fapt embrionul meu avea la 5 sapt si 4 zile lungimea colosala de 1 cm........dar se vedea prea bine la eco.....

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza
bouledeneige
bouledeneige
nou venit

Romania,
10 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/04/2006 :  17:22:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
ralucutza, stiam de pagina asta dar nu se da nici o dimensiune a embrionului - am mai gasit si pe net ca la 5-6 saptamani bebeul are intre 2-3 mm (deci as fi "in grafic"). Dar stii cum e - stau ca pe ace mai ales ca prima echo am facut-o ca moaka acum 2 saptamani la numai 3 zile de intarziere a CM - ca ma gandeam ca o sa se vada ceva, copila de mine... si nu mai am stare :)... Situatia e mai delicata pentru ca e si un chist de 4,5/5 cm si mie una mi-era teama sa nu fie cumva o extrauterina. In fine, sper sa fie totul ok!
Olgutta
Olgutta
nou venit

Canada, Quebec
24 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  00:28:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
eu am facut primul eco transvaginal la 6 sapt si 3 zile, si bebeul avea 3.1 mm (cred ca sacul, nu embrionul, cel putin asa inteleg eu din poza care o am si acum) si mi-au zis ca conform ecoului bebeul avea 6 sapt.
Asa ca cred ca esti in grafic.

Iti doresc o sarcina usoara.

Proaspata mamica + Mihaela

cornelia_laura
mama sefilor casei

Romania
2043 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  08:31:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicornelia_laura Adauga semn de carte la raspuns Trimite cornelia_laura un Mesaj Privat
Eu zic sa stai linistita pana la urmatoarea eco. Oricum stresul face mult rau pt bebe.
La mine la 6 sapt la eco nu s-a vazut decat "un punct" asa ca m-a chemat peste 10 zile(la 7 sapt jumate) si atunci s-a vazut sacul gestational si o schita de embrion. Eu una am CM neregulat asa ca nici ovulatia nu are loc cand ar trebui, ci mai tarziu. In concluzie sarcina e mai mica cu o saptamana decat calculul facut de la ultima menstruatie.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.

Cornelia, de Eduard(1 an si 10 luni) si 27+ Eric
EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & TRUSOU BB 2 & INTALNIRE MAMICI
Pagina de web a lui Eduard
raalucutza
raalucutza
mamicutza de celestin

Austria,
997 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  14:36:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite raalucutza un Mesaj Privat
hai sa iti mai povestesc ceva......eu pe 12 august am avut ultima menstruatie ....pe data de 20 septembrie am fost la control..adica la doar 8 zile de la data cand trebuia sa am ciclu....si deci cu 5 zile mai tarziu decat ai fost tu la eco......si s-a vazut prea bine embrionul......care ti-am spus avea 1 cm.intr-adevar era si un chist langa el dar doc mi-a spus ca-i normal si ca se va retrage.....si asa a fost...eu iti urez bafta si te astept cu vesti!

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza
bouledeneige
bouledeneige
nou venit

Romania,
10 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  15:11:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
raducutza esti o mica norocoasa :). O sa vad saptamana viitoare miercuri seara (am aranjat un echo klumea su o ecografista buna printr-o cunostinta). La mine chistul este pe ovarul drept (stangul e normal). Sa speram ca se va mai retrage!
m_monique
m_monique
membru senior

Romania, Bucuresti
3896 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  18:57:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite m_monique un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by bouledeneige

Situatia e mai delicata pentru ca e si un chist de 4,5/5 cm si mie una mi-era teama sa nu fie cumva o extrauterina. In fine, sper sa fie totul ok!

nu te nelinisti cu chistul. si mie cand mi-a confirmat sarcina mi-a descoperit un chist de 3.8 cm. dupa o saptamana de tratemant cu urtogestan nu s-a mai vazut.

http://photos.yahoo.com/micumonica
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com