saptamana a 6-a de sarcina - dimensiune bebe

saptamana a 6-a de sarcina - dimensiune bebe | Autor: bouledeneige

Link direct la acest mesaj

Cum toate testele de sarcina pe care le-am facut sambata asta care a trecut au iesit pozitive si la eco de vineri a iesit "ceva" de 3,5 mm - "dar nu va putem spune cu siguranta ce e..." am si eu o intrebare - ce dimensiune avea bebe-ul vostru la 6 saptamani?
Multam!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisstamate spune:

Banuiesc ca ai facut o eco transvaginala, ca altfel e imposibil de vazut ceva. Eu am facut prima ecografie pe la 5-6 saptamani. Aveam dureri mari de burta si eram suspecta de sarcina extrauterina. Imi amintesc ca prima dimensiune a copilului a fost la varsta respectiva de vreo 5 mm. S-a vazut cu mare dificultate si numai dupa ce am gasit si un ecografist bun. Eu zic sa mai ai putina rabdare; daca ti-au iesit testele pozitive, eu cred ca e de bine. O sa-ti mai spuna unii si altii ca nu esti insarcinata (asa am patit si eu), mai ales ca sarcina e foarte mica, dar nu te ingrijora. Asta presupunand ca iti doresti copilul...
Toate bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu mi-am notat tot ce mi s-a spus la eco. Uite, la mine la 6 saptamani si 6 zile, deci aproape 7 saptamani avea 6mm bebe si 15 mm sacul gestational. Asa ca stai linistita ca cel mai bine vei vedea dupa 7-8 saptamani cum s-a dezvoltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bouledeneige spune:

:) ai avut dreptate - transvaginala si imi doresc mult bebeul - este extraordinar cat de clar se vede uterul - pana si un neinitiat isi da seama ce si cum... Dar nu se vedea "sacul" - era doar un guguloi - o sa repet peste 2 saptamani... Multumesc mult pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

uite ceva ffff util....... http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP6 .si mai adaug ca bebe meu...de fapt embrionul meu avea la 5 sapt si 4 zile lungimea colosala de 1 cm........dar se vedea prea bine la eco.....

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bouledeneige spune:

ralucutza, stiam de pagina asta dar nu se da nici o dimensiune a embrionului - am mai gasit si pe net ca la 5-6 saptamani bebeul are intre 2-3 mm (deci as fi "in grafic"). Dar stii cum e - stau ca pe ace mai ales ca prima echo am facut-o ca moaka acum 2 saptamani la numai 3 zile de intarziere a CM - ca ma gandeam ca o sa se vada ceva, copila de mine... si nu mai am stare :)... Situatia e mai delicata pentru ca e si un chist de 4,5/5 cm si mie una mi-era teama sa nu fie cumva o extrauterina. In fine, sper sa fie totul ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutta spune:

eu am facut primul eco transvaginal la 6 sapt si 3 zile, si bebeul avea 3.1 mm (cred ca sacul, nu embrionul, cel putin asa inteleg eu din poza care o am si acum) si mi-au zis ca conform ecoului bebeul avea 6 sapt.
Asa ca cred ca esti in grafic.

Iti doresc o sarcina usoara.

Proaspata mamica + Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eu zic sa stai linistita pana la urmatoarea eco. Oricum stresul face mult rau pt bebe.
La mine la 6 sapt la eco nu s-a vazut decat "un punct" asa ca m-a chemat peste 10 zile(la 7 sapt jumate) si atunci s-a vazut sacul gestational si o schita de embrion. Eu una am CM neregulat asa ca nici ovulatia nu are loc cand ar trebui, ci mai tarziu. In concluzie sarcina e mai mica cu o saptamana decat calculul facut de la ultima menstruatie.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.

Cornelia, de Eduard(1 an si 10 luni) si 27+ Eric
EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & TRUSOU BB 2 & INTALNIRE MAMICI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

hai sa iti mai povestesc ceva......eu pe 12 august am avut ultima menstruatie ....pe data de 20 septembrie am fost la control..adica la doar 8 zile de la data cand trebuia sa am ciclu....si deci cu 5 zile mai tarziu decat ai fost tu la eco......si s-a vazut prea bine embrionul......care ti-am spus avea 1 cm.intr-adevar era si un chist langa el dar doc mi-a spus ca-i normal si ca se va retrage.....si asa a fost...eu iti urez bafta si te astept cu vesti!

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bouledeneige spune:

raducutza esti o mica norocoasa :). O sa vad saptamana viitoare miercuri seara (am aranjat un echo klumea su o ecografista buna printr-o cunostinta). La mine chistul este pe ovarul drept (stangul e normal). Sa speram ca se va mai retrage!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by bouledeneige

Situatia e mai delicata pentru ca e si un chist de 4,5/5 cm si mie una mi-era teama sa nu fie cumva o extrauterina. In fine, sper sa fie totul ok!



nu te nelinisti cu chistul. si mie cand mi-a confirmat sarcina mi-a descoperit un chist de 3.8 cm. dupa o saptamana de tratemant cu urtogestan nu s-a mai vazut.


http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput