sangerare dupa avort

sangerare dupa avort | Autor: grati.ela

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Am pierdut sarcina la 7 saptamani si am fost nevoita sa fac avort chirurgical (prin aspiratie) pe data de 11 aprilie. Dupa interventie la 3 zile au aparut mici sangerari ( eliminari mai mult rozalii f.f.mici) care au durat cam 5 zile numai ca vineri, pe 21 am condus si am cam exagerat cu shoppingul si m-am trezit cu sangerare in toata regula (cam ca in prima zi de ciclu...aprox. 1 tampon extern normal/12 ore) care vad ca tine si azi. Din nefericire doctorul meu este plecat din tara si mai sunt si in Brasov. Sunt tare panicata pentru ca nu stiu daca e normal (am starea de la CM)si cat tin sangerarile postavort. Astept cu mare nerabdare un raspuns! Gratiela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Grati, parerea mea este ca poate fi vorba de reactia normala a corpului de eliminare a membranelor, mai ales ca ti s-a facut aspiratie. Dar daca te simti rau, altfel decat te simti in mod normal la CM, si ti se pare hemoragia intensa nu ezita sa ceri un consult la un cabinet sau la urgente la un spital, chiar daca esti in deplasare.
numai bine
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Eu am pierdut sarcina la 6 sapt. , nu mi-au facut chiuretaj , nu era nevoie si am sangerat 2 sapt. exact ca la ciclu si cu dureri mai mari decat la CM.
Mergi totusi la un medic , si dasca nu e doctorul tau .
Multa sanatate.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karaiuli spune:

draga grati.ela, am patit-o si eu. sangerarea este mai abundenta din cauza efortului.asa ca stai cumintica si incearca sa nu prea mai faci nimic prin casa. mie mi-a zis sa nu ridic nici macar un scaun.sper ca ti-a dat si ceva antibiotice(preventiv).sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

buna fetelor,

am si eu aceeasi problema ca si Gratiela.

dupa chiuretaj( exact acum 2 saptamani )eu am sangerat doar in acea zi, cateva ore...apoi dupa cateva zile am mai avut niste dureri de burta, dar nu foarte mari, si cateva pete maron...

nu mai aveam nici dureri de burta si nici sangerari de nici un fel, pana aseara...de cand am ceva dureri de burta ( s-au accentuat azi) si un pic de pete maron pe hartia igienica.Acum parca se transforma in rosu.

incerc sa nu-mi fac probleme dar.....

inainte de chiuretaj ( exact acum 2 saptamani ) l-am intrebat pe dr cand ar fi normal sa-mi vina primul ciclu, pt ca eu stiam ca aproximativ la 6 saptamani. Si el mi-a raspuns, mot a mot " depinde de fiecare organism, e posibil sa-ti vina si in 2 saptamani!!!"

E posibil oare asa ceva?? Azi as avea chiar 2 saptamani iar durerile sunt chiar ca la ciclu ( cele de saptamanile trecute erau parca un pic altfel )...si vad ca incep si sangerarile..

Ar fi minunat sa fie deja ciclul, dar..e posibil oare??

am cautat si pe Dc si pe net pe alte siteuri...si o gramada de pareri, fete care ziceau nu au mai sangerat deloc dupa chiuretaj, altele au sangerat si cate 2-3 saptamani, altele au fost rechiuretate - doamne fereste!!, etc)

din experienta, desi dureroasa, ce ne puteti spune? e posibil sa ai deja ciclu dupa 2 saptamani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la mine, pe scurt si la obiect a fost asa: sarcina oprita in evolutie, la 7+ sapt > chiuretaj > sangerare usoara in ziua chiuretajului > "perioada normala" > sangerare din nou dupa 10-14 zile, nu mai tin minte exact+dureri infernale de burta > samgerare tot mai accentuata > inca un chiuretaj..ramasesera resturi
va doresc la voi sa fie CM si sa nu fie nevoie sa ma treceti printr-un chiuretaj...e foarte posibil sa fie CM!!!
sanatate si putere sa va doresc!


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:



sangerarea era foarte abundenta deci,,,cu cheaguri ceva? la mine nu e f mult deocamdata, se pateaza tamponul si e maron...

dureri mari nu am...

pe mine ma deruteaza ca nu cred sa fie ciclul asa curand, 2 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

era FOARTE abundenta (inainte sa ajung la cabinet, la dr se umplea un tampon in maxim o ora), apoi citez din ce a vazut dr "vaginul se umple spontan de sange"...si, da, cu cheaguri/restuir destul de mari
petele maro nu ar trebui sa te sperie..la mine era sange rosu, proaspat


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Tot la 7 saptamani am pierdut o sarcina + chiuretaj. Am sangerat din ce in ce mai putin timp de 3 zile in care aproape se oprise...apoi am facut pe viteaza si m-a mplimbat cu fi-mea cateva ore si m-a palit iar..a tinut 3 saptamani in total. Era la un moment dat ff abundenta, am eliminat si niste resturi...Dr mi-au dat iarasi 5 zile de antibiotic + ergomed + antiinflamator, am facut eco si s-au vazut niste resturi dar care s-au eliminat cu ergomed. Un alt chuiretaj am refuzat sa fac si uite ca a fost in regula pana la urma...

Mergi la un eco macar, pt linistea ta. Mie mi-au spus ca daca sunt sangerari dupa 3-4 zile inseamna ca mai e ceva pe acolo...

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu am avut o prima sarcina cu avort spontan, adica sangerari destul de abundente urmata de chiuretaj. Imediat dupa interventia chirurgicala am mai singerat o zi si apoi nimic o saptamana incheiata, dupa care am inceput iarasi sa sangerez aproape o luna. Destul de putin, nu ca la ciclu, dar si destul de deranjant ca tampoanele zilnice erau prea mici iar celelalte prea mari. Apoi, dupa acea sangerare de o luna mi-a venit ciclu normal la 28-29 de zile.
La a doua sarcina fatul s-a oprit din evolutie si nu am avut nici o picatura de sange, desi am mai stat o saptamana aproape pana la chiuretaj fara tratamentul de sustinere. Sarcina se fixase destul de bine sa inteleg din moment ce nu a dat semne de eliminare. Dupa chiuretaj am sangerat cam 3-4 zile destul de tare (nu foarte) apoi 1-2 saptamani nimic dupa care sangerarile au revenit iarasi inca 1-2 saptamani, mai mult parca se curata organismul. Apoi ciclu mi-a venit exact la o luna. Dupa acest ciclu am ramas insarcinata, desi nu ma asteptam si nu imi doream acest lucru in acel moment pentru ac psihic nu eram inca pregatita. se pare ca am avut ovulatie mai devreme sau mai tarziu, ceea ce nu ma asteptam si a fost o surpriza placuta pana la urma s aflu ca sunt iarasi insarcinata. Va doresc si voua, dragele mele sa aveti aceeasi surpriza neasteptata ca si mine si sa va dea Dumnezeu sanatate sa puteti tine sarcinile de acum in colo. Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

Eu am pirdut o sarcina la 4 saptamani pe 24 martie cand m/au chiuretat. avem sangerari si dr. mi/ spus dupa eco ca am eliminat o parte din sarcina si trebuie neaparat sa ma chiureteze. mi/a spus ca CM -depinde de corpul fiecaruia- poate veni la 28, 35 zile. acum astept... chiar trebuie sa astept 3-4 luni ca sa raman din nou insarcinata?Astept cu mare nerabdare un raspuns! Roxana

Mergi la inceput