Azitromicina in sarcina?

Azitromicina in sarcina? | Autor: stelab

Link direct la acest mesaj

Sunt o membra foarte noua in acest forum. Am o intrebare pentru mamicile care au mai multa experienta. Daca azitromicina (azitrox sau sumamed) este un antibiotiv recomandat in sarcina? Poate afecta fatul? Pentru mamicile care au urmat acest tratament in sarcina, pentru ce anume le-a fost dat?
Care este diferenta intre eritromicina si azitromicina in timpul sarcinii? Unul poate afecta mai putin?

Va multumesc frumos si va urez o sarcina cat mai usoara si un PASTE FERICIT!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

poti lua linistita. azitromicina si eritromicina sunt macrolide, antibiotice de electie in sarcina alaturi de peniciline. diferenta intre eritromicina si azitromicina este ca primul este mai slab, azitromicina mai puternica, de generatie mai noua si cu spectru mai specific (in plus fata de eritromicina este activa si pe cativa bacili gramnegativi).
DAR antibioticul se ia mai ales in sarcina numai cu indicatia medicului....ce probleme ai?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am luat de ambele.
Sumamed la prima sarcina, pt ureaplasma, si cred ca eram chiar la sf primului trimestru. Bb nu a avut nimic.

Acum am luat azitrox dupa cerclaj, la 23 sapt, si nasc cam intr-o luna jumatate.

De ambele dati, binenteles, la recomandarea medicului.
Eu cred ca poti sa iei linistita, daca medicul ti-a dat tratament.

Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelab spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. M-ati mai linistit, mi-a fost recomandat de medic, dar eu stiam ca nu este bine sa iei antibiotice in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Am luat si eu azitrox in maim multe reprize in sarcina si nu am avut probleme. Parca am citit ca iei si vitE? Stiu ca si mie mi-a dat sa iau vit e cand luam azitrox, apoi am trecut pe elevit, care cred ca continea si vitE.

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput