Deserturile Nataliei (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Natalia, eu propun sa faci o lista cu fanii prajiturii Brownies Cappuccino. Si vreau si eu in top!!!

Am descoperit subiectul tau in Joia Mare, l-am citit pe tot si vineri am facut Brownies in tava mea de tort (nou-nouta si o am de vreo 2 ani dar nu m-am incumetat sa fac nimic in ea). Am folosit-o p-asta ca are diametru de 24 de cm si alta tava apropiata ca dimensiuni cu aveam si n-am vrut sa ma risc sa modific ingredientele tale. A iesit absolut DE-MEN-TIAL!!!
L-am servit sambata noapte, dupa Inviere, am avut musafiri care s-au tot codit sa manance din el, chipurile era prea tarziu si nu le mai era foame. DUpa prima lingurita, au ras tot din farfurii si tot din tava asa ca trebuie sa mai execut o portie ca sa ma pot si eu bucura cum trebuie. Ce mi-a mai facut rau?? Hi hi, m-a durut mana ca a trebuit sa scriu de 2 ori reteta pentru doua dintre invitate care nu au e-mail si nu pot primi retete asa si nici n-au vrut sa plece fara reteta.

Una peste alta, mi-am castigat titlul de cel mai bun cofetar din grup si se asteapta toti sa mai execut asemenea delicatese. Urmatorul pe lista e tortul de trufe!
AM sa respect tot lista ta de ingrediente, pas cu pas, crema a iesit super, tare, cremoasa, un deliciu (Cu cioco Kandia de 55% cacao si cateva patratele de Milka cu lapte)

Multumesc mult pentru toate retetele tale! Esti priceputa si tare draguta ca ni le impartasesti si noua!

Imi pare rau ca nu am nici o poza a tortului, nu a mai fost timp de asa ceva, lacustele au devastat tot inainte sa scot aparatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mona (am aruncat o privire in profilul tau ), nici nu stii ce placere am primit de la citirea mesajului tau , musafirii mei sint la fel morti toti dupa brownies, fara exceptie.
Saraca de tine ca ai copiat reteta, alta data sa pregatesti foi de indigo , asta daca nu ai imprimanta.
Mult succes la tortul cu trufe, o sa-ti reuseasca la sigur, daca faci exact ca in reteta.


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Fetelor,

multe multumiri pentru sugestii....ma tot gandesc si eu si ma uit on line sa gasesc retete cat mai detetetice (pentru diabet), de aceea cam tot ce e cu zahar sau prea multa faina nu pot consuma....
Am tot "auzit" de Brownies Cappucino....dar am inteles ca se fac cu ciocolata semi-dulce...Cum as putea face si eu reteta asta?
Daca mai aveti si alte sugestii....sunt bine venite....
Va pup si multe multumiri.....(e groaznic dintr-o data sa trebuiasca sa iti schimbi total stilul de viata si de cum mananci....mai ales eu care imi place sa fiu gospodina la bucatarie)... Va pup...si astept noi retete....

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Oh...scuze...mai sus am vrut sa spun.."dietetice".......
Va pup....
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bianca, sotul meu are diabet, numai ca eu gatesc normal. El are grija sa manince cantitati mici de dulciuri. La cantitati mai mari sau isi face insulina mai multa sau face efort fizic mai mult. De 2 ani deja isi "simte" glicemiile.
Sincere regrete pentru boala asta, iti doresc numai bine!


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Ohh Balbina....imi pare rau pentru sotul tau......Eu am fost diagnosticata recent....si deocamdata le-am refuzat insulina..de aceea eu ma straduiesc din rasputeri sa imi cobor glicemia prin dieta si sport....dar totusi....vreau si eu ceva dulce...Nu vreau sa las boala asta sa imi schimbe chiar total viata ....vreau si eu sa ma bucur de micile "placeri" ale vietii....cum ar fi o prajiturica, o mancarica buna...si altele....
Oricum...cand ai timp imi scrii si mie cum as putea face brownie cappucino mai light.....si alte retete care iti vin in minte.
Multumesc mult si multa sanatate (ca-i mai buna ca toate).

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bianca, sotul meu e pe insulina si tocmai ca datorita acestui fapt isi permite unele mici placeri.
Despre varianta light a prajiturilor brownies nu pot sa-ti spun mare lucru, pt. ca eu o fac dupa reteta. Aici Splenda nu exista, iar alti indulcitori pentru gatit pe care i-am incercat au fost sub orice critica. Am hotarit ca mai bine mincam mai putin (si eu, in solidaritate cu sotul), dar cu zahar, decit mai mult, dar cu gust dubios.
Vezi ca mai sus ti-a scris Alina (Davina) ceva despre brownies, ca poti inlocui zaharul cu Splenda.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Natalia, da, nu am imprimanta acasa. Dar acum am facut niste print-uri de rezerva la serviciu si am sa le impart (ca pe manifeste ) ca am cereri din plin. Am trimis si pe e-mail si toate colegele de serviciu se apuca de Brownies in curand (ele doar din povestiri ca nu am avut ce sa le dau sa guste). Oricum, eu sunt de acum abonata la topic-ul deschis de tine si f constiincioasa sa pastrez retetele.
Si eu sunt interesata sa vad cum am putea scadea caloriile din prajituri, dar nu cred ca ar avea acelasi gust cu cioco dietetica, deci de cateva ori pe an trebuie sa ne rasfatam...
Nu mai am oricum nici o sansa sa mai dau jos kg ramase dupa nastere (acum 6 luni) cu retetele Nataliei. Dar macar sunt fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mona, esential este ca rasfatul sa nu capete o frecventa periculoasa pentru silueta . Nu exista "n-am nici o sansa sa dau kilogramele jos", daca ai vointa, totul e posibil, te asigur.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Hristos a inviat!

Natalia, pot sa spun ca tortul cu trufe a fost un real SUCCES !!!!! N-am mai putut intra din motive de PC "bolnavior", acu ca l-am dres, am sa pun si poze, si...pacat ca nu se aud exclamatiile mesenilor ....mi-a iesit super...si trufele, chiar cu smanatana 27%, le-am putut modela f usor...este un deliciu, un desert nemaipomenit...abia astept sa-l repet.

Mergi la inceput