cum se face turta ?

cum se face turta ? | Autor: yh

Link direct la acest mesaj

buna fetelor as dori sa -mi spuneti ingredientele pentru turta .Peste putin timp luam motul fetitei si nasa ar vrea sa o faca ea dar nu stie cum , ma puteti ajuta?Nu ma trimite-ti la seitul botezuri,mot ca nu am gasit raspuns.Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Noi am comandat turta fetitei, dar pot sa-ti spun ca era ca un tort urias din aluat de cozonac, cu marginea impletita si fara nici un fel de umplutura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si eu cred ca e cozonac simplu....sau cu ce umplutura vrei. se coace in forma rotunda si ii faci niste ornamente din aluat rasucit deasupra. dar....nu mai bine o comanzi la o cofetarie?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enateo spune:

Buna!

La ce varsta se rupe turta? Exact la un an sau se poate si mai devreme? Fetitei mele ii intra deja parul in ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu zic sa o tunzi....si sa ii faceti petrecerea cand o face un an. nu chinui copilul din cauza unei superstitii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daca nu o cumperi de-a gata de la un magazin de patiserie

Poti face asa:
coca de cozonac din
500 gr faina
4 galbenusuri
2 albusuri
150 gr zahar
1 plic drojdie uscata
250 ml lapte
125 gr unt
1 pachet zahar vanilat
1/2 linguritza sare
1 lingura ulei
zahar vanilat, esentza rom
poti pune fructe confiate si stafide(dar la fel de bine o poti lasa simpla)
faci maiaua dintr-o lingura de faina oparita cu putin lapte, amesteci bine si lasi sa se racoreasca
separat inmoi drojdia cu putin lapte caldutz(sa nu fie fierbinte fiindca se opareste drojdia si nu mai creste) si o linguritza de zahar.
cand s-a racorit maiaua o amesteci cu drojdia inmuiata in lapte si mixezi bine...apoi presari deasupra putina faina si lasi sa creasca vreo 10-15 min.
separat mixezi galbenushurile mai intai cu putina sare apoi cu zaharul adaugat treptat+zaharul vanilat si esentza de rom...pana se face ca o crema spumoasa
albushurile le bati spuma
topesti untul
cand compozitia de drojdie+faina este destul de crescuta o pui peste faina, adaugi crema de galbenushuri, apoi albushurile batute spuma...si framanti bine...dupa vreo 20 de min de framantat adaugi treptat untul topit si uleiul si mai framanti vreo 10 min.
si daca vrei acum poti pune stafide si fructele confiate...
se lasa la crescut o ora jumate...poate chiar 2 ore la loc cald si acoperit cu un servet...
apoi se pune coca pe masa si se imparte in 2-3 bucati depinde in cate vrei sa o impletesti
se unge o forma rotunda speciala cu gaura la mijloc(dar daca nu ai poti face in felul urmator...intr-o cratita pui la mijloc o conserva subtire invelita in staniol)
se pune aluatul impletit in forma se unge cu galebnush de ou si se presara deasupra zahar mare...se mai lasa putin la crescut(15-20 min)
se da drumul la cuptor sa fie incalzit si se pune "turta" in cuptor pentru 45-60 de min la foc potrivit(depinde cu coace cuptorul)
gata!!!


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput