Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Lectii si know how on line, Sport

Geaca piele-material-CURATARE

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

anelize
anelize
membru junior

Romania
constanta
(CONSTANTA)

1066 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 17/04/2006 :  17:28:06 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite anelize un Mesaj Privat  Reply with Quote

Geaca piele-material-CURATARE

Am 2 geci de piele cu maneci si guler din material de pulover si nu stiu cum sa le curat.Una e alba,iar alta e galbena si,deci,s-au murdarit marginile foarte tare.Pe eticheta scrie "P",dar la curatatorie nu le-au primit.
Stiti cum se curata?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - anelize on 17/04/2006 23:32:55
anelize
anelize
membru junior

Romania, constantaCONSTANTA
1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/04/2006 :  23:37:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat  Reply with Quote
Chiar nu are nimeni asa ceva??????????????
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ancamironiuc
ancamironiuc
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
786 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2006 :  07:09:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancamironiuc un Mesaj Privat  Reply with Quote
De ce nu incerci sa speli doar manecile si gulerul????

ANCA si EMA
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
anelize
anelize
membru junior

1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2006 :  16:43:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ma gandesc ca pot ramane patate de la dero marginile dinspre piele
caterina71
caterina71
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
809 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2006 :  23:08:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite caterina71 un Mesaj Privat  Reply with Quote
buna

daca pielea e din cea moale, intoarsa, intreaba la curatatoriile din zona ta daca primesc haine de piele. Si daca primesc, vorbeste cu una din fetele de acolo, sa-ti aduca intr-o sticla solutie cu care curata ei pielea. Eu asa am facut, i-am dat bine-inteles ceva fetei de la centrul care primea haine. Pe mine ma stresa ideea ca tineau hainele la curatat cate 1 saptamana... Si le purtam de 3-4 ori si se cunostea, ca-s deschise la culoare. Iar solutia pun pe o carpa si sterg, se curata excelent. Succes!

Cati si Alexia
anelize
anelize
membru junior

1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2006 :  23:48:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu vreau sa curat pielea,ci ma intereseaza marginile din material.
pisi-si-boscu
pisi-si-boscu
Limba soacrei...

Romania, Bucuresti
1035 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/04/2006 :  13:53:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisi-si-boscu un Mesaj Privat  Reply with Quote
Anelize, pielea se curata usor si cu solutie de detergent. Vezi ca undeva trebuie sa aibe pe interior o bucatica de piele, probeaza acolo si vezi daca nu se pateaza. Eu hainele de piele mi le curat prin frecare cu carpa cu detergent de rufe dizolvat in apa, apoi le dau cu laptele de corp care il folosesc si eu ( dupa ce s-a uscat si sa nu uiti sa clatesti ); daca sunt din piele intoarsa, nu merge asa. Dar sotul meu are o geaca mai veche, din piele intoarsa verzuie, cu insertii din loc in loc de tricotaj. Mansetele si gulerul sunt din tricotaj. Pt ca nu am avut unde sa o dau la curatat, m-am suparat si am bagat-o la masina de spalat, 40 grade program de sintetice. S-a spalat excelent, am scos-o imediat si am intins-o pe un umeras, e aproape ca noua.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani
anelize
anelize
membru junior

1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/04/2006 :  18:22:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat  Reply with Quote
Gecile mele sunt sin piele normala,nu intoarsa si nu ma intereseaza cum se splala pielea pt ca nu este murdara,ci tricotajul s-a murdarit.
Daca dai pielea cu lapte de corp nu ramane sleioasa?
Kittie
Kittie
membru junior

Romania, Bucuresti
1356 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/04/2006 :  18:38:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittie Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittie un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anelize

Gecile mele sunt sin piele normala,nu intoarsa si nu ma intereseaza cum se splala pielea pt ca nu este murdara,ci tricotajul s-a murdarit.
Daca dai pielea cu lapte de corp nu ramane sleioasa?

nu ramane sleioasa pt ca , incredibil dar adevarat, si pielea de la geci absoarbe grasimea din laptele de corp . De cele mai multe ori nu primesc haine de piele+material (textil, blanita) pt ca nu au tehnologia necesara de a le trata impreuna.incearca asa cum au spus si fetele, pe dos, sa speli un peticel si s-astepti sa se usuce...Da' sa l limpezesti bine..A! Si sunt diverse solutii in comert pt ingrijirea pielii (articolelor din piele, adica).

Bree.. nu am obiceiu sa ma recitesc, da' fusei clara? oricum sunt dispusa sa ma explic oricand ;)

mamica de ( 13oct04 )

"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!
cici
cici
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, campulung moldovenescSUCEAVA
1192 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/04/2006 :  00:02:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cici un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pisi-si-boscu

Anelize, pielea se curata usor si cu solutie de detergent. Vezi ca undeva trebuie sa aibe pe interior o bucatica de piele, probeaza acolo si vezi daca nu se pateaza. Eu hainele de piele mi le curat prin frecare cu carpa cu detergent de rufe dizolvat in apa, apoi le dau cu laptele de corp care il folosesc si eu ( dupa ce s-a uscat si sa nu uiti sa clatesti ); daca sunt din piele intoarsa, nu merge asa. Dar sotul meu are o geaca mai veche, din piele intoarsa verzuie, cu insertii din loc in loc de tricotaj. Mansetele si gulerul sunt din tricotaj. Pt ca nu am avut unde sa o dau la curatat, m-am suparat si am bagat-o la masina de spalat, 40 grade program de sintetice. S-a spalat excelent, am scos-o imediat si am intins-o pe un umeras, e aproape ca noua.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Am si eu cateva hainute din piele intoarsa ,m-as risca sa le bag la masina de spalat,zi-mi totusi ce detergent ai folosit ca sa nu fac probe cu alt detergent,si spune-mi te rog daca ai folosit si programul de stors.

cici

Yasmin
strutzocamila rozbonbon

Turkey, Istanbul
702 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/04/2006 :  12:34:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiYasmin Adauga semn de carte la raspuns Trimite Yasmin un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu ma bagam acilea deloc ca nu am nici un sfat pt anelize, voiam doar sa vad ce recomandati sa folosesc si eu... dar mor de ras p'aci... pai zice fata de 4 ori verde si raspicat ca nu o intereseaza pielea, ea vrea sa curete tricotul!!!! mi-o imaginez pe anelize vizualizand ficare raspuns si simtindu-se din ce in ce mai frustrata
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com