Geaca piele-material-CURATARE

Geaca piele-material-CURATARE | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Am 2 geci de piele cu maneci si guler din material de pulover si nu stiu cum sa le curat.Una e alba,iar alta e galbena si,deci,s-au murdarit marginile foarte tare.Pe eticheta scrie "P",dar la curatatorie nu le-au primit.
Stiti cum se curata?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Chiar nu are nimeni asa ceva??????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

De ce nu incerci sa speli doar manecile si gulerul????

ANCA si EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Ma gandesc ca pot ramane patate de la dero marginile dinspre piele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

buna

daca pielea e din cea moale, intoarsa, intreaba la curatatoriile din zona ta daca primesc haine de piele. Si daca primesc, vorbeste cu una din fetele de acolo, sa-ti aduca intr-o sticla solutie cu care curata ei pielea. Eu asa am facut, i-am dat bine-inteles ceva fetei de la centrul care primea haine. Pe mine ma stresa ideea ca tineau hainele la curatat cate 1 saptamana... Si le purtam de 3-4 ori si se cunostea, ca-s deschise la culoare. Iar solutia pun pe o carpa si sterg, se curata excelent. Succes!

Cati si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Eu nu vreau sa curat pielea,ci ma intereseaza marginile din material.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Anelize, pielea se curata usor si cu solutie de detergent. Vezi ca undeva trebuie sa aibe pe interior o bucatica de piele, probeaza acolo si vezi daca nu se pateaza. Eu hainele de piele mi le curat prin frecare cu carpa cu detergent de rufe dizolvat in apa, apoi le dau cu laptele de corp care il folosesc si eu ( dupa ce s-a uscat si sa nu uiti sa clatesti ); daca sunt din piele intoarsa, nu merge asa. Dar sotul meu are o geaca mai veche, din piele intoarsa verzuie, cu insertii din loc in loc de tricotaj. Mansetele si gulerul sunt din tricotaj. Pt ca nu am avut unde sa o dau la curatat, m-am suparat si am bagat-o la masina de spalat, 40 grade program de sintetice. S-a spalat excelent, am scos-o imediat si am intins-o pe un umeras, e aproape ca noua.


Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Gecile mele sunt sin piele normala,nu intoarsa si nu ma intereseaza cum se splala pielea pt ca nu este murdara,ci tricotajul s-a murdarit.
Daca dai pielea cu lapte de corp nu ramane sleioasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

quote:
Originally posted by anelize

Gecile mele sunt sin piele normala,nu intoarsa si nu ma intereseaza cum se splala pielea pt ca nu este murdara,ci tricotajul s-a murdarit.
Daca dai pielea cu lapte de corp nu ramane sleioasa?



nu ramane sleioasa pt ca , incredibil dar adevarat, si pielea de la geci absoarbe grasimea din laptele de corp . De cele mai multe ori nu primesc haine de piele+material (textil, blanita) pt ca nu au tehnologia necesara de a le trata impreuna.incearca asa cum au spus si fetele, pe dos, sa speli un peticel si s-astepti sa se usuce...Da' sa l limpezesti bine..A! Si sunt diverse solutii in comert pt ingrijirea pielii (articolelor din piele, adica).

Bree.. nu am obiceiu sa ma recitesc, da' fusei clara? oricum sunt dispusa sa ma explic oricand ;)

mamica de ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

quote:
Originally posted by pisi-si-boscu

Anelize, pielea se curata usor si cu solutie de detergent. Vezi ca undeva trebuie sa aibe pe interior o bucatica de piele, probeaza acolo si vezi daca nu se pateaza. Eu hainele de piele mi le curat prin frecare cu carpa cu detergent de rufe dizolvat in apa, apoi le dau cu laptele de corp care il folosesc si eu ( dupa ce s-a uscat si sa nu uiti sa clatesti ); daca sunt din piele intoarsa, nu merge asa. Dar sotul meu are o geaca mai veche, din piele intoarsa verzuie, cu insertii din loc in loc de tricotaj. Mansetele si gulerul sunt din tricotaj. Pt ca nu am avut unde sa o dau la curatat, m-am suparat si am bagat-o la masina de spalat, 40 grade program de sintetice. S-a spalat excelent, am scos-o imediat si am intins-o pe un umeras, e aproape ca noua.


Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani


Am si eu cateva hainute din piele intoarsa ,m-as risca sa le bag la masina de spalat,zi-mi totusi ce detergent ai folosit ca sa nu fac probe cu alt detergent,si spune-mi te rog daca ai folosit si programul de stors.


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

nu ma bagam acilea deloc ca nu am nici un sfat pt anelize, voiam doar sa vad ce recomandati sa folosesc si eu... dar mor de ras p'aci... pai zice fata de 4 ori verde si raspicat ca nu o intereseaza pielea, ea vrea sa curete tricotul!!!! mi-o imaginez pe anelize vizualizand ficare raspuns si simtindu-se din ce in ce mai frustrata

Mergi la inceput