Polip endocervical

Polip endocervical | Autor: anca2207

Link direct la acest mesaj

M-am dus la un control periodic de rutina la ginecolog, pentru analizele periodice (Papanicolau, secretie, etc.) si medicul mi-a spus ca am un polip endocervical care ar trebui scos cit mai repede.
Mi-a recomandat sa fac intai o ecografie transvaginala iar dupa o sa decidem impreuna cind o sa aiba loc interventia.
Mi-a mai spus ca dupa interventie "formatiunea" va fi imediat trimisa la biopsie.
Sint cam speriata, asta o fi procedura standrad sau ar trebui sa ma gindesc la ce e mai rau, mai ales ca mi-a spus sa ma misc repede, sa n-o iau in gluma.
N-am avut nici un fel de simptome care sa ma ingrijoreze (nici dureri, nici modificari de menstruatie absolut nimic), pur si simplu m-am dus la un control de rutina...

Ma gindeam sa ma duc cu rezultatul de la ecografie si la un alt medic, sa aud si o a doua opinie, nu de alta dar parca nu m-as duce la "cutit" din prima, am inteles ca e un fel de chiuretaj....

Cine s-a lovit de asta si-mi poate da un sfat? Please...sint disperata...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Am reusit sa-mi fac o programare pentru azi la ecografie.
Chiar n-a mai avut nimeni problema asta?
Am gasit ceva ingrijorator:
"Leziuni tumorale benigne : sunt considerate a fi stari precanceroase polipii cervicali mucosi si fibrosi."
Cred ca fac in curind un atac de panica.....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Matusa mea a avut asa ceva. Dar i s-au diagnosticat polipii dupa ani intregi de ignorare a sangerarilor aiurea. Tot operatie urgenta i s-a recomandat si chiar a facut un tratament cu iradiere dar nu e cazul sa intri in panica. O sa-l scoata si o sa-i faca biopsie. Aceasta ESTE abordarea standard.



Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Asa mi-au spus si mie ca o faca.
Ce m-a surprins pe mine e ca n-am avut nici un simptom, nici singerari intre cicluri, nici modificari la menstruatie, dureri de burta sau dureri la contact....
Asta m-a speriat cel mai rau, daca nu m-as fi dus la un control de rutina n-as fi aflat...
Mai am putin si ma duc la ecografie, sper sa nu-mi dea vreo veste proasta.

Multumesc pentru incurajari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Buna dimineata,
Am tot cautat si in final am gasit pe site-ul Harvard Medical School informatii despre problema mea. Ma gindesc ca poate vor fi vreodata de ajutor cuiva care are aceeasi problema ca mine si intra in panica la aflarea vestii. Pentru mine ultimele 3 zile au fost de cosmar, m-am gindit la ce era mai rau si faptul ca n-am avut informatiile necesare la timp a inrautatit situatia.
Intre timp am consultat 2 medici, evident cele doua opinii nu s-au potrivit, unul dintre ei a vrut sa-mi faca din start rezectie de col, numai pe baza investigatiilor pe care le am pana acum (control vaginal si ecografie transvaginala). Cel de-al doilea se pare ca va opta intai pentru o biopsie iar in functie de rezultatul acesteia va decide daca va extrage numai polipul sau va face si rezectia de col (asta numai in cazul in care rezultatul biopsiei este ingrijorator).


Cervical Polyps

What Is It?

The cervix is a tubelike channel that connects the uterus to the vagina. Cervical polyps are growths that usually appear on the cervix where it opens into the vagina. Polyps are usually cherry-red to reddish-purple or grayish-white. They vary in size and often look like bulbs on thin stems. Cervical polyps are usually not cancerous (benign) and can occur alone or in groups. Most polyps are small, about 1 centimeter to 2 centimeters long. Because rare types of cancerous conditions can look like polyps, all polyps should be removed and examined for signs of cancer.

The cause of cervical polyps is not well understood, but they are associated with inflammation of the cervix. They also may result from an abnormal response to the female hormone estrogen.

Cervical polyps are relatively common, especially in women older than 20 who have had at least one child. They are rare in girls who have not started menstruating. There are two types of cervical polyps:

Ectocervical polyps can develop from the outer surface layer cells of the cervix. They are more common in postmenopausal women.
Endocervical polyps develop from cervical glands inside the cervical canal. Most cervical polyps are endocervical polyps, and are more common in premenopausal women.
Symptoms

Cervical polyps may not cause any symptoms. However, you may experience:

Discharge, which can be foul-smelling if there is an infection
Bleeding between periods
Heavier bleeding during periods
Bleeding after intercourse
Diagnosis

If you have a cervical polyp, you probably won't be able to feel it or see it. Cervical polyps are discovered during routine pelvic exams or evaluations for bleeding or while getting a Pap test.

Expected Duration

Sometimes a polyp will come off on its own during sexual intercourse or menstruation. However, most polyps need to be removed to treat any symptoms and to evaluate the tissue for signs of cancer, which is rare.

Prevention

Visits your doctor for an annual Pap test and for regular pelvic exams. A direct examination is the best way to identify cervical polyps.

Treatment

Cervical polyps are removed surgically, usually in a doctor's office. The doctor will use a special instrument, called a polyp forceps, to grasp the base of the polyp stem and then gently pluck the polyp with a gentle, twisting motion. Bleeding is usually brief and limited. Nonprescription, mild pain medication such as acetaminophen (Tylenol and others) or ibuprofen (Advil, Motrin and others) can help to relieve discomfort or cramping during or after the procedure.

The polyp or polyps are sent to a laboratory for examination. You may receive antibiotics if the polyp shows signs of infection. If the polyp is cancerous, treatment will depend on the extent and type of cancer.

Large polyps and polyp stems that are very broad usually need to be removed in an operating room using local, regional or general anesthesia. You will not need to stay in the hospital overnight. Cervical polyps may grow in the future from different areas of the cervix, usually not from the original site. Regular pelvic examination will help to identify and treat polyps before they cause symptoms.

When To Call A Professional

If you experience vaginal discharge, bleeding after intercourse, or bleeding between periods, make an appointment to see your doctor as soon as possible for a pelvic exam.

Prognosis

The outlook is excellent. The vast majority of cervical polyps are not cancerous. Once removed, polyps usually don't come back.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Anca, am avut un ciorchine de astfel de polipi (asa arata pe monitor). Nu te ingrijora. Nu e nimic grav.
Mi i-a scos prin histeroscopie.
Impiedica, de cele mai multe ori, implantarea unei sarcini. In rest, nu te incomodeaza cu nimic. Nici eu nu am avut simptome.
Incovenientul e ca reapar, in cele mai multe din cazuri.
Iar in legatura cu biopsia,asa cum ai zis si tu, asta e procedura standard.
ma mira faptul ca i-a descoperit la o simpla ecografie. Eu am fost in goana mea dupa bebe, pe la cei mai buni medici. Pe filmul de la histerosalpingografie se vedeau, dar nici un dr. nu mi-a zis de ei....pana cand am ajuns la cineva, care vazand filmul, mi-a zis zis din prima.

Nu te ingrijora. Mergi si scoate-i, daca intr-adevar exista. Nu accepta, in schimb, fara anestezie.

Daca mai vrei informatii, iti stau la dispozitie

anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Anca,
Mi l-a descoperit (un singur polip am de 0,7 x 1,4 cm.) la examen vaginal, cind imi recolta Papanicolau si secretie, pentru controlul anual.
S-a confirmat la ecografia transvaginala, cind mi l-a si masurat, multumesc de incurajari. Am sa-ti dau un PM daca nu te deranjeaza, sa iti cer niste detalii.

Multumesc mult de incurajari!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Nu ma deranjeaza deloc. ma bucur sa te pot ajuta.
Sanatate multa!

anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Ti-am dat PM, cind ai timp....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eMonica spune:

mai fetelor si eu vroiam sa postez acest subiect, pt ca si mie mi s-a descoperit la un control(colposcopie si citologie)un polip endocervical si o rana pe col.
acum fac un tratament pt rana. dupa ce il termin, mi-a zis dr ca ma interneaza ca sa vada de ce natura este acel polip.
va rog sa-mi spuneti si mie mai multe despre operatie..ma gandesc ca se face cu anestezie generala.
am o prietena care a facut o conizatie si i-au facut anestezie generala, au adormit-o si nu a simtit nimic.a plecat singura acasa cu masina la 2 ore dupa operatie.
ma gandesc ca poate si la noi va fi la fel, adica cu anestezie calumea, sa nu stim , sa nu simtim nimic.
anca2207,
iti doresc muuuuuuuuuult curaj, te rog sa nu disperi sa nu te panichezi.eu am invatat sa ma abandonez si sa ma las in mainile lui Dumnezeu.pur si simplu.
incearca, ai sa vezi ce bine este.se rezolva lucrurile in mod miraculos.
eu iti tin pumnii, iti urez succes si multa sanatate. si sa lasi teama si disperarea deoparte, caci va trece si episodul asta din viata ta, ai sa vezi.
te rog daca vrei, sa ma tii si pe mine la curent cu ce vei mai face acum dupa ecografia asta.
in mai ma duc si eu la dr sa rezolv cu polipul asta si sa stiu si eu la ce sa ma astept.
inca o data , mult curaj si multa sanatate iti doresc.sa auzim de bine!
anca wish,
te rog mult si pe tine, spune-mi si mie mai multe despre aceasta histeroscopie.ce inseamna, cum se face..la ce spital ai facut...tot ce e bine sa stiu.pls!
multumesc.monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Monica,

Am sa-ti povestesc ce mi s-a spus mie (sint inca un pic suparata pe primul medic la care am fost, n-am sa-i dau numele pentru ca sper ca ce mi-a facut n-a fost intentionat si n-as vrea sa-i fac antireclama).
Deci, controlul l-am facut intr-o clinica privata, unde am costurile suportate de catre angajator. De obicei cind am probleme merg la medicul meu ginecolog, care mi-a urmarit sarcina si mi-a facut cezariana si care este un doctor foarte bun si in care am mare incredere dar care lucreaza numai in spital, unde mi-e greu sa merg pentru control de rutina.

Medicul din clinica m-a panicat inca de la primul control, mi-a spus sa fac ecografie transvaginala cit mai urgent, sa nu neglijez si mi-a spus inca dinainte sa aiba rezultatul de la ecografie ca o sa trebuiasca sa-mi faca operatie de extirpare si rezectie de col. L-am intrebat cum va afecta asta o eventuala sarcina si mi-a spus ca depinde de biopsie, ca daca biopsia e proasta nu mai am sanse sa am al doilea copil.

Din pacate asta s-a intimplat inainte de week-end si n-am avut cum sa iau legatura cu alt medic sau sa ma informez. Am avut un week-end de cosmar, am plins aproape non-stop si m-am gindit numai la ce e mai rau.

Am reusit sa-mi fac ecografia transvaginala ieri si rezultatul a fost: polip endocervical de 0,7 x 1,4 cm.
M-am dus din nou la medicul respectiv care mi-a spus ca trebuie sa ma opereze cit mai urgent.
Imediat ce am plecat, disperata, am luat legatura cu doctorul "meu", i-am povestit la telefon ce problema am, i-am citit rezultatul de la ecografie si i-am spus ce solutie mi s-a propus (de fapt impus este termenul exact, pentru ca nu mi s-au prezentat alternative, nici n-am fost intrebata daca sint de acord ori ba) si anume extirparea polipului simultan cu rezectie de col.
Raspunsul dr-lui a fost "De ce rezectie, vi s-a facut o biopsie si este rezultatul prost?" I-am spus ca nu, si ca biopsia va fi facuta dupa extirpare. A ramas sa ma duc sa ma vada si el si se pare ca situatia nu e chiar asa de grava, se poate rezolva doar cu extirpare care se face ambulator, evident cu anestezie, asa cum m-a sfatuit si AncaWish.
Sper ca rezultatul biopsiei sa fie OK, dupa cum am citit si in articolul de la Harvard, prognoza este in majoritatea cazurilor buna, polipii nefiind in general maligni.
Dar din pacate, toate informatiile astea le-am aflat dupa ce m-a bagat in sperieti medicul din clinica, inca odata, ii acord prezumtia de nevinovatie, insa nu pot sa nu-mi pun intrebarea: de ce mi-a recomandat o interventie mai complicata, care necesita spitalizare (in spitalul in care lucreaza dlui, nu in clinica unde am abonament si unde as fi putut face interventia in ambulator, platind, evident contravalaorea diferentei neacoperite de abonament).
Sper ca raspunsul sa fie ca dl dr este o persoana extrem de precauta, care pune raul inainte si atit, nu ca daca as fi facut interventia in clinica dansul n-ar fi avut nici un avantaj material direct si imediat, asa cum evident s-ar fi intimplat in spital.

Nu vreau sa intelegeti ca sint "strinsa la punga" si-l acuz pe doctor de mercantilism din zgircenie, cu siguranta ca ma voi "achita" financiar vorbind de medicul meu pentru interventie dar nu mi se pare corect sa te joci cu nervii si disperarea oamenilor din motivatii financiare, daca cumva asta a fost adevarul.

Am sa va povestesc cum a fost pina la urma, mutumesc mut pentru urari si incurajari.

Anca






Mergi la inceput