Sarcina si migrenele?

Sarcina si migrenele? | Autor: GabyHila

Link direct la acest mesaj

Sufar de cativa ani de dureri ingrozitoare de dovleac, asa cum il alint cand nu ma doare

La schimbarile de vreme, presiune in aer, in timpul somnului poc ma loveste durerea.

Ce o sa ma fac cand vreau un bebe si nu mai pot lua pastile? Iau Ibuprofen de 400, Flamexin, etc ca sa imi treaca. Inteleg ca sunt absolut interzise. Ce ma fac? A mai trecut cineva prin asa ceva?

Gaby


Do not go to bed mad! Stay up and fight!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Gaby, o veste buna-sub influenta hormonilor de sarcina migrenele sunt mai putin frecvente.
Eu am facut un tratament homeopat in timpul sarcinii si am mai luat din cand in cand paracetamol, care e permis in sarcina,iar copilul e bine ,sanatos.
Sarcina usoara, cand va fi sa fie!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu aveam inainte, dar in sarcina mi-au disparut pur si simplu, fara sa fac nimic! Mi-au revenit insa dupa vreun an de la nastere, cand deja nu maí alaptam. Nu stiu care-i explicatia.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

de aceeasi problema sufar si eu si mi-era groaza ce o sa ma fac in sarcina...a venit si sarcina, si prima migrena (pe la 2-3 saptamini) si mi-era o fricaaa sa iau ceva, si am rabdat o zi intreaga, m-am relaxat, masaj...nimic..spre seara m-a luat cu rau, cu stare de voma si nici gind sa treaca, asa ca mi-am sunat dr si bine am facut, caci mi-a zis sa iau fara frica un paracetamol sau chiar algocalmin (mie doar cu asta imi trece)si ca durerea face mai rau daca stam asa; am fost nevoita de citeva ori sa apelez la algocalmin si nu s-a intimplat nimic, am nascut un copil sanatos care nu a avut niciodata nimic pina in prezent!!
SAnatate!

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

GabyHila si eu sufar de un sindrom migrenos capricios. Insa la mine nu mai trecea de mult cu pastile: trebuia sa astept sa treaca, nici macar Imigran-ul nu era bun. Acum sunt insarcinata si singura migrena pe care am avut-o a fost in primul trimestru (cel mai dificil dupa parerea mea), cand am trecut printr-o situatie f stresanta la birou. Dupa migrana asta, care m-a tinut vreo 48 ore in continuu NU AM MAI AVUT NICIUNA. Neurologul imi spusese ca asa va fi in sarcina...

Roxana Claudia 33 saptamani
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu am suferit de migrene rebele, care mi-au trecut fiindca eu faceam hipotensiune, si am urmat un tratament de 1 an si pe urma migrenele au disparut, cind am fost gravida au aparut din nou in primul trimestru, imi curgea si singe din nas, n-am luat nimic, au trecut de la sine. si acum mi se mai intimpla sa am dureri groaznice de cap, dar nui ca si inainte!
trebuie tratata cauza migrenelor.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Va multumesc mult de raspunsuri.
Am trecut printr-un weekend de cosmar cu dureri continue.
Azi ma duc din nou la doc, sa vedem ce mai imi zice acuma.
Mi-au facut encefalograme, RMN. Vreau sa il rog sa ma treaca din nou prin toate analizele ca NU MAI POT.

Imi doresc din suflet sa fie asa cum ziceti voi, sa nu ma doare in timpul sarcinii.

Citisem undeva ca e bun masajul,presopunctura si acupunctura. Am o mica fobie cu acele, dar o fac si pe asta ca sa nu ma mai doara.

Roxana Claudia cred ca in curand ma paste si pe mine "durerea" care nu se lasa pacalita de pastile.

In general cu ce va tratati migrenele?

Multumesc,
Gaby

Do not go to bed mad! Stay up and fight!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Gaby eu am avut rezultate bune cu acupunctura (uitasem sa-ti zic). Am facut de 2 ori anul trecut la Centrul de Acupunctura de la Pta Romana. E de stat, iti trebuie doar trimitere de la dr de familie + cotizatia pt dr care te trateaza. Sunt 12 sedinte de cate 1/2 ora; la inceput mi-a fost teama, dar teama de migrene era si mai mare...Cand ma gandesc Gaby cred ca nici nasterea nu implica dureri asa mari. Poate d'aia imi zic mereu ca daca nu ma doare capul, nu ma doare nimic!

Roxana Claudia 33 saptamani
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Gaby-citeste si aici despre migrene si tratamente: http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=58454


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Nu vreau sa te sperii dar sa stii ca pe mine nu m-au lasat deloc migrenele in timpul sarcinii. Ma tineau cate 3 zile de-mi venea sa-mi tai capul jos si apareau tot la 10-14 zile. Am luat algocalmin doar in al doilea trimestru de sarcina, in rest paracetamol, dar degeaba ca nu m-a ajutat. Asa ca am rabdat ca n-am avut ce face.
Sper tu sa fii una dintre norocoasele care scapa de migrene cand vei fii insarcinata!

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Pe mine cind ma iau cele mai rele migrene si care nu trec cu nimic altceva, trag apa argiloasa pe nas (ma intzeapa vreo 2 minute) insa imi trece in citeva minute si nu mai revin prea curind.
De fapt, in ultima vreme nici nu ma mai obosesc sa mai iau saridon, tador, algocalmin, aulin etc.
Merg direct la apa argiloasa: un bob de argila, pus in apa plata.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput