Curs cosmetica?

Curs cosmetica? | Autor: loneanbianca

Link direct la acest mesaj

A facut cineva un curs de cosmetica? Care sunt apoi perspectivele?Merita sa deschizi un salon? Ce pareri aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Da , eu am facut prin 2003 un curs.

Care sunt perspectivele?
Pai depinde ce vrei sa faci .Daca ai bani sa-ti deschizi un salon , atunci e bine , dar daca orasul e mic , fara potential , sau in zona in care vrei tu sa fie salonul daca mai sunt si alte saloane , atunci e nasol cu concurenta.Si salonul trebuie sa fie cat de cat atragator si preturi acceptabile ( am vazut unele nasoale de tot , cu mobilier invechit , conditii rele si preturi imense) .Iar angajatii sa aiba experienta.
Daca n-ai bani , atunci trebuie sa lucrezi pt. altii , am vazut cazuri in care patronul iti cere 50% din bani + produsele cumparate de tine + plata curentului si a apei consumate.La sfarsit de luna ramai cu aproape nimic.
Parerea mea e ca la curs trebuie sa inveti tot ce se poate , sa-ti faci experienta acolo pe colegele tale , dupa ce termini lucreaza la un salon f. bun 1-2 luni chiar fara bani , pt. experienta (sunt persoane care platesc sa stea o perioada pe langa o cosmeticiana buna , ca sa prinda toate dedesupturile ), iar apoi poti , ori sa-ti deschizi salonul tau , ori daca te angajezi stai altfel de vorba cu patronul pt. ca tu sti ca esti f. buna si nu accepti orice .
Mult noroc in ceea ce vrei sa faci.



Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Mersi pentru incurajari si sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

da merita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

De spui ca merita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pt ca am avut un salon de coafura/unghii false si a mers f. bine si lucram singura intr-un salon facut intr-un bloc si fara firma afara. langa blocul meu era o cosmeticiana care lucra tot asa singura la etajul unu. si eu si ea ne-am facut reclama prin clienti . dupa 3 luni aveam un venit satisfacator si dupa 6 luni aveam ziua plina. investitia initiala a fost de 5000$ asta a inclus renovarea completa a garsonierei+materiale + mobilier. a fost un inceput modest si am mai bagat bani dupa. dar au fost bani obtinuti din incasari. dupa un an iti recuperezi investitia si mergi pe profit.


PS primele 3 luni au fost groaznice. am deschis in octombrie ( luna proasta pt saloane) si cred ca am avut 2 sau 3 clienti desi eu impartisem cam 1000 de fluturasi prin oras. in urmatoarea luna am avut 8 clienti (tot din fluturasi ) in decembrie au venit deja clienti la recomandarea celor care fusesera in salon si din ianuarie am inceput sa am de lucru aproape zilnic ( imi faceam statistici octombrie 3 zile cu clienti, noiembrie 8 zile cu clienti etc ) dupa 6 luni deja nu mai imi faceam griji ca nu o sa am de lucru ca deja aveam clienti permanenti. totusi cam dupa un an pot sa zic ca am fost cu adevarat relaxata. si dupa doi ani am lasat totul balta sa vin aici. vezi ce crunta e soarta


PS Imi permit un mic sfat. nu te baza pe prietene ca o sa-ti fie cliente , pt ca o sa gaseasca N motive sa nu vina la tine . o sa vezi, vor veni doar cele pe care le faci gratuit.


a si inca ceva . eu aveam experienta zero si mi-am atras clientii prin preturi ceva mai mici (dar nu prea mici sa nu para ca lucrezi prost) .de-abia dupa 1 an am crescut preturile la cota pietei ca deh imi dadea mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Super! Ai fost o curajoasa!Acum mai ai legatura cu acest domeniu? Chiar vroiam acest curs....insa acum consider ca am timpul necesar....ca nu mai lucrez...prin urmare as putea beneficia de curs gratuit prin Fortele de munca. Este de 9 luni durata si zilnic 6 ore!

Ma gindeam si eu sa deschid in viitor un salon dar am auzit ca din 2007 odata cu intrarea in UE vor fi extrem de stricte conditiile ca sa deschizi si va trebui un spatiu imens...deci se pare ca vor disparea cele de cartier intr-un bloc. Si asa m-am desumflat////asta inseamna ca va trebui sa lucrez la altii?!

Mergi la inceput