Cum facem sa le placa pestele?

Cum facem sa le placa pestele? | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Pana nu de mult ii faceam prichindutei mele de 1,6 luni peste "pangasus", un file congelat de apa dulce, il luam de la o alimentara care s-a desfiintat. Era tare bun, gustos si dulce si, cel mai important, nu avea oase deloc si nu mirosea...ziceai ca mananci file de pui! Acuma nu mai gasesc asa ceva (o data am vazut "proaspat" la Carrefour, dar vanzatorul m-a sfatuit sa nu iau, ca nu-i prea proaspat si am luat file de somon, a zis ca e f. proaspat. Intr-adevar, proaspat, i-am fiert, ca de obicei, pestele separat si legumele in alt vas. I-am facut piureutul, cu lamaie si ulei de masline, asa cum o obisnuisem si...l-a scuipat! Ce sa fac acma, in ce alta forma sa-i dau pestele? Ca fara mirosul specific nu mai exista...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Incearca si adauga in apa de fierbere un pic de otet sau zeama de lamaie ca se se mai diminueze mirosul.Sau adauga la preparare un pic de usturoi,ii da si un gust foarte bun.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

eu tin pestele de azi pe maine( la rece)in lapte.de fiert il fierb tot in lapte , dar combinat cu apa.pofta buna.


Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

eu i l fac numai la cuptor, f putin ulei de masline deasupra si un pahar apa in tava, pun si niste cartofi langa ...il mananca f bine asa

alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004)
http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cit timp i-am dat salau si nu mai stiu ce peste mi-a fost recomandat, se strimba si nu minca. La un an si 4 luni l-am trecut pe caras proaspat (preferatul meu) si imi maninca si degetele. Il fac fript pe gratar, ca fiert mi se pare fad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

fiica/mea papa pestele ori snitele din file de peste (preferam codul) ori la cuptor in vas iena, cu ceapa si alte legume (ardei gras, rosie, etc.) tot file de cod...mai papa si fish fingers...dar mai rar...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu i-am dat doar pastrav, e dulceag, amestecat cu putin cartof. Nicioadata nu l-a refuzat!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

fetele mele iubesc pestele, maninca de 2 ori pe saptamina si nu le mai satur. reteta e urmatoarea:

Peste cu legume

Ingrediente:
2 fileuri de peste (am folosit diverse feluri)
2 cartofi mari
1 dovlecel potrivit
1 pastarnac potrivit
1 morcov mare
lapte
1 fir de marar proaspat
1 praf de sare

Se taie toate legumele cuburi si se pun intr-o oala. Se acopera cu lapte. Deasupra se aseaza fileurile de peste si mararul. Se presara sarea. Se fierb la foc mic pina ce legumele sint gata. Daca bebe e mic se baga totul la blender, daca e mai marisor se servesc pasate cu furculita.

Pestele se face practic in aburi de lapte. E delicios.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

luciana12 incearca file de cod sau merlucius e f. bun la gust si nu are oase nici miros pronuntat de peste. somonul are un gust si miros f. pronuntat. eu am mancat prima oara cand am ajuns aici si nu mi-a placut deloc m-am " chinuit" cateva luni sa-l tolerez si acum il mananc dar nu cu placere. oricum ar fi bine sa se obisnuiasca cu somonul ca e f. sanatos. atentie totusi la sursa pt ca daca e din crescatorie nu din " salbaticie" poate sa contina mercur.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Nici Tomita nu ii place pestele dar am observat ca borsul de peste il devoreaza .


Claudiasi puiul ei Tomita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu nu sunt de acord cu pestele congelat atata timp cat este cel proaspat pe piata. Ioana mea mananca si ii place pestele; cumpar in general salau proaspat, il tai fileuri, ii dau sare de azi pe maine si il prajesc in ulei... asa ii place; la cel fiert nici nu se uita... zice ca nu-i bun! Adevarul este ca nici mie nu-mi place fiert...
E pacat sa dam peste congelat importat de prin alte locrui cand il avem pe al nostru proaspat...
Poti incerca piftele de stiuca, salau; crap prajit sau la cuptor cu rosii, sau saramura ci zeama mai putin sarata si sigur isi va linge si degetzelele!!
Iti zic io ca-s de la Dunare! Nu mai luati congelate

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput