Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Cum facem sa le placa pestele?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

luciana12
luciana12
membru incepator

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

341 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/04/2006 :  16:57:03 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite luciana12 un Mesaj Privat

Cum facem sa le placa pestele?

Pana nu de mult ii faceam prichindutei mele de 1,6 luni peste "pangasus", un file congelat de apa dulce, il luam de la o alimentara care s-a desfiintat. Era tare bun, gustos si dulce si, cel mai important, nu avea oase deloc si nu mirosea...ziceai ca mananci file de pui! Acuma nu mai gasesc asa ceva (o data am vazut "proaspat" la Carrefour, dar vanzatorul m-a sfatuit sa nu iau, ca nu-i prea proaspat si am luat file de somon, a zis ca e f. proaspat. Intr-adevar, proaspat, i-am fiert, ca de obicei, pestele separat si legumele in alt vas. I-am facut piureutul, cu lamaie si ulei de masline, asa cum o obisnuisem si...l-a scuipat! Ce sa fac acma, in ce alta forma sa-i dau pestele? Ca fara mirosul specific nu mai exista...

luciana
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

membru veteran mariussimiuc
as vrea sa fiu,dar nu-s

Donator desprecopii.com
 Romania, iasiIASI
15892 Mesaje
21 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  17:12:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mariussimiuc  Trimite mesaj yahoo luimariussimiuc Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariussimiuc un Mesaj Privat
Incearca si adauga in apa de fierbere un pic de otet sau zeama de lamaie ca se se mai diminueze mirosul.Sau adauga la preparare un pic de usturoi,ii da si un gust foarte bun.

Miha si Robert (18 nov 2004)

Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Bimilit
Bimilit
zapacita blonda

Panama, nicaieri si peste tot
8310 Mesaje
20 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  17:37:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bimilit un Mesaj Privat
eu tin pestele de azi pe maine( la rece)in lapte.de fiert il fierb tot in lapte , dar combinat cu apa.pofta buna.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
alinutza00
alinutza00
membru incepator

Italy, milano
462 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  17:41:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinutza00 un Mesaj Privat
eu i l fac numai la cuptor, f putin ulei de masline deasupra si un pahar apa in tava, pun si niste cartofi langa ...il mananca f bine asa

alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004)
http://community.webshots.com/user/alinutzza77
Natasa
Natasa
membru de baza

Romania,
4889 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  17:53:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Natasa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Natasa un Mesaj Privat
Cit timp i-am dat salau si nu mai stiu ce peste mi-a fost recomandat, se strimba si nu minca. La un an si 4 luni l-am trecut pe caras proaspat (preferatul meu) si imi maninca si degetele. Il fac fript pe gratar, ca fiert mi se pare fad.
anca tanasica
anca tanasica
Contra banarii Jocelynei!

Romania, ploiesti
2470 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  18:26:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat
fiica/mea papa pestele ori snitele din file de peste (preferam codul) ori la cuptor in vas iena, cu ceapa si alte legume (ardei gras, rosie, etc.) tot file de cod...mai papa si fish fingers...dar mai rar...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

mira_m
mira_m
Cogito, ergo sum....

Papua New Guinea, La noi in sat sunt dansuri....
1548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  18:55:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimira_m Adauga semn de carte la raspuns Trimite mira_m un Mesaj Privat
Eu i-am dat doar pastrav, e dulceag, amestecat cu putin cartof. Nicioadata nu l-a refuzat!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)
Lorelai
Lorelai
Sef de trib!

Canada, Ottawa
1388 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  19:05:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lorelai un Mesaj Privat
fetele mele iubesc pestele, maninca de 2 ori pe saptamina si nu le mai satur. reteta e urmatoarea:

Peste cu legume

Ingrediente:
2 fileuri de peste (am folosit diverse feluri)
2 cartofi mari
1 dovlecel potrivit
1 pastarnac potrivit
1 morcov mare
lapte
1 fir de marar proaspat
1 praf de sare

Se taie toate legumele cuburi si se pun intr-o oala. Se acopera cu lapte. Deasupra se aseaza fileurile de peste si mararul. Se presara sarea. Se fierb la foc mic pina ce legumele sint gata. Daca bebe e mic se baga totul la blender, daca e mai marisor se servesc pasate cu furculita.

Pestele se face practic in aburi de lapte. E delicios.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***
michelle7
michelle7
membru senior

Donator pentru diana
 USA, Seattle
3264 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2006 :  19:26:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle7 un Mesaj Privat
luciana12 incearca file de cod sau merlucius e f. bun la gust si nu are oase nici miros pronuntat de peste. somonul are un gust si miros f. pronuntat. eu am mancat prima oara cand am ajuns aici si nu mi-a placut deloc m-am " chinuit" cateva luni sa-l tolerez si acum il mananc dar nu cu placere. oricum ar fi bine sa se obisnuiasca cu somonul ca e f. sanatos. atentie totusi la sursa pt ca daca e din crescatorie nu din " salbaticie" poate sa contina mercur.

clau2toma
clau2toma
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
688 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/04/2006 :  00:41:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui clau2toma  Trimite mesaj yahoo luiclau2toma Adauga semn de carte la raspuns Trimite clau2toma un Mesaj Privat
Nici Tomita nu ii place pestele dar am observat ca borsul de peste il devoreaza .

Claudiasi puiul ei Tomita
claudia_a
claudia_a
membru junior

Romania, galatiGALATI
1417 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 14/04/2006 :  08:09:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite claudia_a un Mesaj Privat
Eu nu sunt de acord cu pestele congelat atata timp cat este cel proaspat pe piata. Ioana mea mananca si ii place pestele; cumpar in general salau proaspat, il tai fileuri, ii dau sare de azi pe maine si il prajesc in ulei... asa ii place; la cel fiert nici nu se uita... zice ca nu-i bun! Adevarul este ca nici mie nu-mi place fiert...
E pacat sa dam peste congelat importat de prin alte locrui cand il avem pe al nostru proaspat...
Poti incerca piftele de stiuca, salau; crap prajit sau la cuptor cu rosii, sau saramura ci zeama mai putin sarata si sigur isi va linge si degetzelele!!
Iti zic io ca-s de la Dunare! Nu mai luati congelate

Ioana nasturica
Noi si Ioana
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com