Ultimul etaj-pro si contra

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tango spune:

Stau la ultimul etaj(8), am izolat peretii si tavanul, am reparat terasa(cand m-am mutat, acum un an, avea multe probleme) si nu vad nici un disconfort legat de faptul ca stau la ultimul etaj. E cald iarna si confortabil vara, nu vin mirosuri de la ceilalti, liftul se repara foarte repede (max 2 ore),nu am probleme cu apa, cu incalzirea, cu gazele, un apartament de bloc ca oricare...
Nu stiu sa-ti povestesc cat costa izolatia, doar ea, pentru ca atunci cand m-am mutat am schimbat totul, am cumparat practic doar peretii.


victoria si minunea mea Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

stau la ultimul etaj
dezavantaje: terasa pe care mereu trebuie s-o repar , dar nu tine pt ca toata terasa trebuie reparata dar vecinii nu dau bani
vara efect de sera, plecam obligat la curte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am stat la ultimul etaj si nu as mai repeta sportul asta.
Ploua in casa de-a dreptul, iarna se facuse igrasie in dormitor...iar vara incepusem sa ma gandesc cum sa scot si pielea de pe mine de cald ce era!!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

MAI fetelor, izolatia se poate face si de catre tine ..asta daca faci 2 apartamente si te poti intelege cu administratia pt scaderea banilor de la intretinere.

Eu cred ca e un tabu f mare creat de-a lungul anilor treaba asta cu ultimul etaj si parterul.Si asa va ramane atata timp cand terasele nu vor functioana ca terase pe care sa poti face o gradina etc..sa vezi bataie atunci pe ultimul etaj.

Ce sa zic de soacra-mea sta la 13, si nu e ultimul etaj..


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si noi stam la ultimul etaj.In Suceava am avut un apt. la 8,am vandut si am cumparat in Bucuresti tot la 8.Avantajul e in primul rand ca la utimul etaj apartamentele sunt mai ieftine,si cu diferenta de bani pe care ai plati-o ca sa stai la etajele inferioatre iti renovezi casa.Al doilea avantaj-s-a mai mentionat-e ca nu iti bocane nimeni in cap,si nici nu te inunda.Poti sa-ti intinzi rufele in afara balconului linistit,ca nu arunca nimeni nimic pe ele.
Dezavantajul ar fi ca daca terasa nu e izolata cum trebuie,iti ploua in casa.Dar se poate repara,si sunt toti locatarii obligati sa plateasca,fiindca e spatiu comun.La noi asa s-a intamplat.Daca dispui de niste bani,poti aranja sa renunte ceilalti la pretentiile asupra terasei,si sa-ti faci deasupra pod sau mansarda.Castigi un spatiu in plus ,si nici nu te mai ploua.Poti sa faci asta doar pe partea ta,sau impreuna cu toti vecinii de la ultimul etaj.
Alte inconveniente ar fi ca e cam greu de urcat daca se strica liftul,dar de obicei se rezolva repede;si faptul ca trebuie sa lasi apa calda sa curga un pic,ca sa vina fierbinte.Dar daca iti pui centrala nici asta nu te mai afecteaza.Un alt dezavantaj-apartamentele de la ultimul etaj se vand mai greu.
Edit:uitasem de faptul ca iarna e mai frig si vara e mai cald decat la ceilalti,fiindca practic ai mai multi pereti afara.Vecinii mei au remediat asta izolandu-si tavanele si peretii exteriori cu polistiren.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar vreau sa-mi spun punctul de vedere ....nu sunt de acord, ca eu, locatar la un etaj inferior, sa platesc izolarea terasei, pe motiv ca e spatiu comun. "Pretul" respectiv l-am platit cand am luat apartamentul. De aia am platit mai mult, ca sa nu-mi ploua in casa, de ex. Iar cei care au ales sa locuiasca la ultimul etaj, isi asuma riscul. De aia si apartamentele de la ultimul etaj sunt mai ieftine.

Ideea e ca depinde de bloc si de locatari. Unii vor, altii nu....sa plateasca izolarea terasei!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu am stat o pana m-am maritat la parter si nu mai imi trebuie nuo sa uit niciodata senzatia de picioare reci, de durere in oase, de lipsa luminii in camere, de faptul ca ieseam vara sa duc gunoiul imbracata ca si cand eram in mijlocul iernii, ma duceam la vecina de la 4 si simteam ca incep sa ma dezmortesc...! Eu apartamentelor de la parter le spun cam subru "cavouri"!
Acum impreuna cu sotul meu am cumparat apartament la et.4! Fond nou, geamuri imense, soare, liniste, ies pe geam sau pe balcon fara grija ca imi pica ceva in cap, mi se pare cel mai frumos apartament, terasa este renovata si chiar daca nu ar fi fost tot l-as fi luat! Visez acum cu okii deschisi ca peste cativa ani vom putea face deasupra un fel de mansarda cu terasa unde sa am multe flori...si cum vecinii de la alte etaje nu s-au obosit sa dea bani pentru renovare ar trebui sa nu se oboseasca sa aibe pretentii la ce se va construi pe terasa nu-i asa copiloi!?
Oricum in strainatatea apartamentele de la ultimele etaje sunt cele mai cautate si apreciate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

si eu stau la et. 4/4 si nu am avut niciodata probleme majore, iarna e cald si bine, desi nu avem centrala proprie, nu am avut infiltratii si nici nu mi-a plouat in casa(blocul e relativ nou si nu a fost nevoie de izolatie) singurul inconvenient e vara cind e foarte cald afara, e sufocant si in casa, mai ales ca e pozitionat cu fata spre soare(dupa amiaza soare mult) am rezolvat si faza asta cu aer conditionat...daca ar fi sa aleg din nou intre parter si et. 4 as alege et.4...fiindca socrii mei stau la parter si e atit de frig. si iarna si vara, cu toata izolatia si incalzirea proprie e tare rece...
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicfg spune:

Din pacate copiloi nu ai dreptate, reparatiile spatiilor comune trebuie platite de toti locatarii, crede-ma ca am studiat legislatia, obligat fiind de reparatia acoperisului de la bloc. Din pacate tigla am platit-o eu pentru ca, normal ca nimeni nu vrea sa dea bani. Explicatia "la mine nu ploua", asa ca am preferat sa schimb cam 70% din tigla de deasupra apartamentului meu, cu banii mei fara sa ma mai tiganesc cu vecinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

legal, chetuielile ce privesc exteriorul imobilului(blocului) sunt cheltuieli comune, deci se platesc in parti egale, daca ai platit tu, duci facturile la administrator, iar el trebuie sa ti le scada din facturile ulterioare si sa le adauge celorlalti locatari...e normal asa...si explicatia cu"la mine nu ploua" ca eu stau la 3 nu la 4 nu tine, ca daca eu nu fac izolatii si ma ploua infiltratiile vor ajunje si la etajele inferioare in scurt timp...eu am vazut un caz cind erau infiltratii la ultimul nivel si afecta 2 apartamente de la mijlocul blocului, e greu de crezut dar se poate intimpla
numai bine
nicol

Mergi la inceput