Ultimul etaj-pro si contra

Ultimul etaj-pro si contra | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

Profit ca se discuta despre parter si va intreb acelasi lucru despre ultimul etaj. Care sint dezavantajele si avantajele? Stiu, poate sa-ti ploua in casa daca nu e bine facuta terasa. Se poate izola apartamentul? Daca da, cit costa? Mersi mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si pe mine ma intereseaza. Ca tocmai mi-am luat ap. la ultimul etaj.
Un avantaj : nu iti bocane nimeni in cap.
Dezavantaje...mai multe.cred ca e mai frig iarna decat la cele inferioare si mai cald vara, iti bate tot soarele direct in cap....

Nu am crezut niciodata ca ma voi muta la ultimul etaj, dar uite ca asa s-a nimenit. Si nici macar nu e mai ieftin decat la alte etaje. Dar e blocul nou si asta e ultumul care a mai fost disponibil.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mie cea mai mare problema mi se pare apa care se poate infiltra. Terasa ca terasa, ca in aia nu se baga multi bani, ca pe ceilalati nu ii intereseaza, dar ma gindeam ca poate fi izolat si din interior. Poate cineva care a facut asta sau un inginer constructor sa ne spuna mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pai sa o luam asa:
- nu ma inunda nimeni....decat Dumnezeu. Si a facut-o prin terasa tocmai finisata, asa ca daca lucrarea se face de mantuiala tot degeaba
- am toate mirosurile in casa, ca sunt de bucatarie, ca sunt de baie, ca e fum de tigara...
- am "contract" cu un baiat la chioscul din fata si cand nu merge liftul las carutul la el si o iau cu fata pe scari injurand (stau la 10)
- fac aerisirea la calorifere in toiul noptii, dimineata in zori sau cand ma trezesc cu turturii la nas c anu stiu din ce motive se strange aerul la mine, caloriferele se racesc si teava mai jos de mine e calda.
- peretii sunt din ce in ce mai subtiri odata ce urci in bloc astfel ca eu il aud noaptea pe vecinul de sub mine cand se intoarce de pe o parte pe alta, geme, mormaie, tuseste..... si nu exagerez.
- bate un vaaaaaant cum nu credeam, te ia pe sus.
Sa ma mai gandesc sau e destul?
Avantaje? Am luat un apartament maricel la un pret super.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu stau la ultimul etaj, e cald si bine, nu imi ploua, nu bate vantul nu imi ninge, am stat la 2 si vara era mai cald, si NU AM VECINI DEASUPRA. E un super avantaj. Nu aud pe nimeni
Sincer cred ca ultimul etaj e un mare avantaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Si noi am locuit la ultimul etaj.N-as recomanda nimanui un ap de genul acesta .
Eu personal nici pe gratis nu l-a lua.
Sa nu se supere nimeni dar asta e parerea mea.
In 5 ani de zile de 3 ori s-a deteriorat terasa .De fiecare data apa s-a infiltrat in apartament .ajungeam uneori sa ne rugam sa nu mai ploua.
Tot timpul in ap ala era frig ,idif ce ai fii facut.
partea cu izolatia peretilor nu am incercat-o .Costa destul de mult si nu stiu daca rezultatele erau pe masura.
Si cind a fost vindut ,era din nou cu peretii infiltrati de apa .
Motiv ptr care s-a vindut si ffffff greu si cu o reducere substantiala de pret.
Deci nu recomand nimanui "ultimul etaj".
Eve

Eve


"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

La ultimul etaj e naspa daca nu ai acoperis , ptr ca exista posibilitatea sa iti ploua in casa. Parintii mei stau la ultimul etaj si au tot izolat pe bloc si degeaba. Mereu ploua in casa, era operatiunea munca in zadar.

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu am acoperis la bloc, deci am un avantaj???? Si chiar in toate ap. de la ultimul etaj ploua??

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Mie nu-mi place ultimul etaj pentru ca mi-e frica de hoti, de nebuni care iti intra in casa, ca iti poate ploua in casa, ca este foarte cald sau foarte frig.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Parintii mei stau la parter , am locuit acolo f. multi ani si eu , singurul dezavantaj e ca -i f. frig si iarna si vara .Ai mai au captusit peretii interiori , au pus podea cu poliester dedesupt , termopane ,parca e ceva mai bine , nu se mai pierde caldura asa repede .
IN schimb , noi ne-am luat ap. la ultimul etaj , IV, are acoperis , nu stam in el deocamdata , dar de 3 ani de cand il avem , nu am avut probleme nici cu ploaia , nici cu zapada , iar cand mai mergem din cand in cand acolo , e cald , chiar si iarna si nu exista sursa de incalzire pt. ca ne-am debransat.
Depinde si blocul cat e de vechi , calitatea lui, cum s-au facut lucrarile , pana la urma fiecare isi asuma un risc , indiferent la ce etaj cumperi un ap.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ma rog, si ar mai fi dezavantaj ptr cei in varsta, ma refer la bunic, daca blocul nu ar avea lift, ar fi tare obositor ptr ei sa urce multe etaje.

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput