Cum se scot petele de pasta de pix?

Cum se scot petele de pasta de pix? | Autor: sigrid26

Link direct la acest mesaj

Fetele am o mare problema , al meu sotz tocmai a umplut canapeaua de piele cu pete de pasta de pix , dehhh....il avea in buzunar, avetzi o vaga idee cum mai scot eu o fatza rezonabila la canapeaua mea noua de piele.?

Mamica de printesa de 4 anisori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Dupa cate stiu eu pixul iese cu spirt (alcool sanitar), sau cu acetona...
Multa bafta...



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

"La douazeci de ani, domina vointa; la treizeci, mintea; la patruzeci, ratiunea." (Benjamin Franklin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

cu fixativ. cu siguranta


Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Buna
Cumperi hochprozentiger Alkohol ( nu stiu cum ii zice in ro)de la farmacie si inmoi un betisor de ureche in el. Cu betisorul stergi foarte fin peste urmele de pix
Eu am vazut acu 2 sapt la televizor intr-o emisiune cum au sters urmele de pe o pereche de pantaloni, sper sa mearga si la canapeaua ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cu spirt cel mai simplu.

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Eu aveam un portofel de piele bej patat cu pix. N-a iesit nici cu spirt si nici cu acetona. Adica a iesit ceva din albastreala, dar nu tot, ba s-a si decolorat pielea... asa ca nu stiu ce sa-ti spun, sper tie sa ti se curete mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Sa ne spui si noua cu ce a iesit ca si canapeaua mea a facut cunostinta cu pixul baietelului meu.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

fetelor: cu spray fixativ ises tot, da absolut TOT

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

fetelor nu spirt sanitar pe canapeaua de piele! se strica garantat! mai bine e un alt fel de alcool, izopropilic de exemplu! cel mai bine incercati intr-un loc mai ferit....daca exista! daca nu incercati pe un loc care nu se vede sa puneti o picatura de alcool si sa vedeti reactia.
eu am solutia pentru scos pix de pe canapele de stofa - detergentul de vase PUR. se freaca bine cu buretele imbibat cu Pur si dupa aia se clateste cu muuuulta apa si se lasa sa se usuce. e singurul care merge....stiu eu ca am un scriitor in casa si nu face fatza nici o alta solutie de tapiterie.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Eu am scos petele de pix cu lamaie. Se ia lamaia se taie in felii si se freaca pe locul cu pricina pana dispare pata. Eu am pus pixul invers in buzunarul de la halat si mi-a curs tot. Si cum halatul era alb aveam o ditamai pata pe piept. Acasa sotul mi-a luat halatul si l-a curatat cu lamaie ca asa vazuse la cineva si dupa cateva frecari a aratat ca nou.
Incearca ca oricum lamaia nu are cum sa afecteze pielea.
Spor la treaba.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cu spirt se ia culoarea,deci atentie!

Mergi la inceput