Probleme cu hotele cu aerisire exterioara

Probleme cu hotele cu aerisire exterioara | Autor: ali

Link direct la acest mesaj

Cum procedati cu hotele cu aerisire exteriora?
Am vazut la cineva care sta la casa si care are hornul scos afara si vreau sa va zic ca avea condens pe perete.Ii curgea pur si simplu apa pe perete. O alta colega de-a mea imi povestea ca de cand si-a pus hota ( tot cu aerisire exterioara) e mult mai rece in bucatarie.
Stiu ca in mod normal hotele se leaga la o coloana de aerisire dar daca stai la casa si nu ai asa ceva?

ali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Chiar daca stau la bloc am scos burlanul de hota afara, nu l-am bagat in aerisire. Intradevar e mai frig in bucatarie si ... pentru iarna am facut o husa groasa cu care "imbrac" hota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu nu am vazut nici o diferenta, acum depinde cat de mare a facut gaura ca sa scoata burlanul.

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

nici eu nu am nici o problema cu ea, iar de frig in bucatarie nici atat!

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nici pomeneala de frig, si la mine iese burlanul direct afara. In principiu trebuie sa masoare cit mai exact diametrul burlanului si sa faca gaura pe masura. De fapt, la mine exista gaura, pt ca in bucatarie exista o gura de aerisire, ce-i drept era patrata; dar au pus ciment si au facut-o rotunda, pe diametrul burlanului.

Nu stiu sa se lege in mod normal la coloana de aerisire ... n-am vazut niciodata asa ceva intr-o bucatarie de apartament, ba chiar cred ca ar fi mai nasol, ai putea avea probleme cu mirosurile de la vecini, cind tu nu folosesti hota ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Ba la mine in bucatarie e frig iarna, mai ales cand bate vantul, si noi astupam gaura cu o carpa.Pot sa spun ca nu folosesc hota deloc iarna.Uneori imi pare rau ca am si luat-o.Cand ploua, insa, nu avem probleme.Burlanul nu iese in afara, e scos pe gura de aerisire existenta in bucatarie (aia patrata, acre a fost remodelata sub forma rotunda).
Dar, poate nu e hota mea una buna (nu e de marca), stiu si eu.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

Cu frigul nu am avut probleme nicicand, iar cateva ierni bune au trecut de cand este montata hota. Si nici cu condensul. Burlanul este scos pe un ochi al geamului, dar pe langa el am izolat, asa ca nu patrunde aer de afara pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Hota mea se aeriseste prin cosul de aerisire al blocului. Mirosuri nu intra pentru ca filtrele acopera gura hotei si burlanul este destul de intortocheat. Nici frig nu vine.
Dar, SE FACE CURENT daca bate vantul afara si mai ai geamuri deschise.



Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

stau la curte, am hota al carei burlan da in curte, am probleme cu condesul din cauza ca peretii sunt reci, neavand calorifere in acea zona acasei de unde si beleau
sper ca anul acesta o data cu introducerea centralei sa dispara problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rzvgl1 spune:

va salut. am si eu o intrebare. acum un an de zile mi-am cumparat o hota FABER. de ceva timp am observat ca ea baga aer, nu trage. imi puteti spune de la ce?

Mergi la inceput