Parintele Gherontie de la Manastirea Caraiman

Parintele Gherontie de la Manastirea Caraiman | Autor: popescusimo

Link direct la acest mesaj

Va rog, ajutati-ma.
As vrea sa ajung la parintele Gherontie de la Manastirea Caraiman. Am facut un pacat mare care ma apasa pe suflet.
Sunt din bucuresti.
Credeti ca daca merg joi pot sta de vorba cu dansul? Cand trebuie sa fiu acolo? Dimineata, dupa amiaza, si cum trebuie sa procedez?
Multumesc mult de tot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Simo,poti sa te spvedesti la orice preot din Bucuresti,nu e nevoie sa bati atata drum pana la un preot anume.Toti duhovnicii au acelasi har.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Irina, ea vrea sa vorbeasca cu dumnealui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mergi dimineata, daca poti in timpul saptamanii, ca e mai liber.Are chiar un program de primire, dimineata pe la 10 cred ca e perfect.
Bafta si Curaj! N-ai sa regreti!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescusimo spune:

Multumesc pentru rapuns fetele.
Sabina, tu ai fost la el?
Poti sa mi spui cum a decurs intalnirea ta cu preotul Gherontie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am fost la el, da, si intalnirea a decurs minunat, atat poti sa-ti spun:)nu depinde decat de tine sa-i spui ce ai pe suflet, ca el singur n-are totusi cum sa ghiceasca.
Bafta joi!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Impresii din Busteni...Cu cativa ani in urma ,am fost la Manastirea Caraiman,de fapt cand era in lucru biserica cea mare ,m-am simtit bine in bisericuta de lemn,dintr-o intamplare m-am intalnit si cu parintele Gherontie mi s-a parut o persoana deosebita,am vrut sa cumpar mai multe lumanari si m-a intrebat ,de ce? o lumanare pentru toti viii si o lumanare pentru toti mortii,astfel va avea parte de lumina si o persoana careia nu-i pune nimeni.Mi s-a parut un preot cu har ,modest ...m-am simtit bine in bisericuta aceea mica,pot sa spun ca erau brazi pana aproape,era o pace spirituala de care uneori avem nevoie.Duminica sotul meu a plecat primul la Busteni si impreuna cu un coleg au urcat la manastire,a luat o carte despre parinte -viata lui ,si o cruce facuta din margele pentru masina.A doua zi cand am ajuns si eu ,am citit cartea si zic hai sa merg si eu ,ca parca ma cheama...Cand am ajuns sus ,am simtit ca vreau sa plec inapoi...Pe un platou imens,se inaltau greoaie constructii de beton si caramida ,care ar fi facut parte din administratia bisericii,chilii gen hotel,doua astfel de cladiri,apoi biserica mare pana la cer,o cladire pentru clopotnita,o bisericuta in jurul bradului cu 5 brate ,bisericuta veche si o cladire in dreapta ei,unde il cautai pe parinte.Si daca biserica s-a rasfatat in tot platoul ,de ce n-ar fi venit " ...." sa-si tranteasca viloaie pana in gardul ei? Si atunci unde este cumpatarea,exemplul ,modestia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si eu am fost la parinte...dar nu m-a impresionat decit neplacut....asta este, conjuctura....erau niste oameni inaintea mea, nu stiu ce discutau cu el si a avut o iesire urita, total nelalocul ei pentru un preot...si apoi pe noi toti care am urmat (eram cu niste prieteni) ne-a tratat superficial, ....nici nu a stat de vorba cu noi, ne-a pus in mina rugaciunea aceea de 40 de zile si a zis ajutor la Domnul....dar pe un ton rastit....si am plecat cu un sentiment amar....mai ales ca ma dusesem plina de speranta, aveam o mare problema.....

dar asta am patit-o eu....poate asa a vrut Bunul Dumnezeu pentru mine.....

daca chiar iti apasa pe suflet un mare pacat, de ce nu te duci la una din minastirile din Bucuresi??? la Antim, Schitul Darvari....sunt niste preoti minunati acolo....la Antim iti recomand pe parintele Mihai si la Darvari pe parintele Eftimie...pe mine m-au ajutat foarte mult

Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Subiectul e mai vechi ,dar cred acelas lucru,te poti ruga oriunde ,credinta sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dimineata77 spune:

Odata in fiata toti trebuie sa mergem la oameni curati ca Parintele Gherontie din Busteni care poate vorbi cu Maica Domnului:

http://www.manastirea-caraiman.cabanova.ro/page2.html

PArintele Gherontie este un parinte cu care Maica Domnului vorbeste de multe ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bella2525 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Am fost la el, da, si intalnirea a decurs minunat, atat poti sa-ti spun:)nu depinde decat de tine sa-i spui ce ai pe suflet, ca el singur n-are totusi cum sa ghiceasca.
Bafta joi!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.



Salut!! Am citit zile astea despre acest Preot minunat...
As vrea sa merg la dansul ca am mari probleme.
Unii oameni spun ca ar fi Vazator cu Duhul....este adevarat???

Mergi la inceput