Arsuri mari la 29 de saptamani

Arsuri mari la 29 de saptamani | Autor: carmen_ardelean

Link direct la acest mesaj

Avem 29 de saptamani si, parca n-ar fi fost destul contractiile si amorteala asta permanenta, de 3 zile am niste arsuri cumplite, cu senzatie de voma si dureri de cap.Am ulcer gastric, dar am avut si in sarcina trecuta si atunci nu m-a deranjat...Ce sa beau? Ce sa mananc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Arsurile sunt foarte comune in sarcina.Incearca sa iei Rennie si sa bei lapte.Multa sanatate si sarcina usoara in continuare!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

si eu am uneori arsuri groaznice si balonari
eu am o gastrita, nu ulcer
doctorii mi-au spus sa manac ff putin si des, sa nu mai mananc normal doar sa ciugulesc
si sa elimini tot ceea ce observi ca iti face rau
eu am avut zile intrei cand rontaiam la greu sticksuri si biscuiti
si poti lua nospa .....maxim 3 pe zi
sanatate
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si eu am avut ulcer si mi-a zis dr ca pot lua un pansament gastric, daca am neplaceri..ex. dicarbocalm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

Si pe mine la fel ma chinuie cu arsurile, cred ca tot o gasrtita daca nu cumva s-a transformat in ulcer. Inca nu am depistat de la ce anume le fac... Doctorita mea a zis ca nu am voie sa iau nimic (pansamente gastrice) de la farmacie mi-a recomandat ceai de salcam dar nu prea imi trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Si eu am auzit ca e voie dicarbocalm.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Eu mancam putin si des, arsurile "stingeam" cu lapte si incercam sa nu stau pe orizontala dupa ce am mancat, de fapt, puneam mai multe perne sub partea superioara a corpului, ca tot trebuia sa stau la pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

De pe la 4 luni am inceput sa am arsuri (da' erau ingrozitoare, nu asa...) si nu imi treceau orice as fi mancat sau nu, orice as fi baut sau nu. Singurul care mi le calma, si nu pt o perioada f. lunga, era dicarbocalmul (ma straduiam sa nu depasesc 3/zi). Am avut arsurile astea pana am nascut


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

si eu am baut bicarbonat.......un pic in apa....si am incercat si lapte caldutz.....si babane.....hehehe ......nu a mers cu nimic,.....dar eu iti spun ce m-au invatat altii!

RAALUCUTZA38s+5zcuRAUL CELESTIN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Mie mi-a trecut cu apa minerala, pur si simplu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Carmen, incearca sa eviti ingurgitarea alimentelor "grele", care se digera greu. Sa-ti impartasesc din experienta mea, om cu gastrita de cand ma stiu.
Carne: mananca peste si carne de vita, mai rar porc si exclus oaie. De pui nu mai pomenesc, ca n-are sens.
Dintre legume: da pentru rosii si salata verde, nu pentru ceapa verde, ridichi si castraveti.
Dintre fructe: nu cele care provoaca aciditate. Oricum, fructele se mananca intre mese, nu imediat inainte si dupa masa! Eu le fac suc, iar in forma lor naturela nu mai mananc acum decat capsuni, pepene rosu si pepene galben.
Prajituri: un NU hotarat cozonacului si altor prajituri care se fac cu drojdie. Pe mine m-au ucis de PAste 3 bucatele de cozonac.
De la branzeturi eu n-am avut nimic. Branza de vaci cu smantana, telemea mai putin sarata...

Surprinzator, dar din cand in cand si eu am baut apa minerala, si parca mi-a ajutat. Posibil din cauza continutului de magneziu...

Deci, concluzie finala: respecta cateva reguli de alimentatie si o sa fie ok. Incearca, si spune-mi daca a dat rezultate.

Lacri 37+2


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput