Ce culoare sa aleg pentru living?

Ce culoare sa aleg pentru living? | Autor: simsimona

Link direct la acest mesaj

Mai avem putin si terminam interiorul casei, iar sotul meu mi-a dat misiunea de a alege culorile peretilor.
Am comandat deja canapelele in living, de culoare predominanta grena si cu niste linii spre roscat si bej (avand doi nazdravani de baieti, m-am gandit ca ar fi mai bine sa aleg o culoare "practica", decat ceea ce mi-ar fi placut mai mult). Nu stiu ce culori ale peretilor s-ar potrivi cu grena... Sau sa aleg culori care sa fie in contrast cu canapelele, pentru a iesi acestea in evidenta? Sa aleg mai multe culori, avand in vedere ca tavanul este strabatut de doua grinzi?

Aceeasi problema a culorilor o am si cu perdelele si draperiile.
Este cineva care ma poate ajuta?

Cu mii de multumiri,
Simona & Bogdan & Tudor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

nu sunt de specialitate dar fiindca sunt cam in acelasi stadiu ca tine cu casa am sa-ti spun ce am ales eu\inca nu am cumparat canapele dar peretii din living si hol vor fi portocaliu deschis, ceva gen caisa daca intelegi.in hol si pe tavane fiindca sunt tavane cu spoturi si pentru a da culoare vreau sa fac o nuanta de caramiziu(maro-roscat), aceeasi culoare are si gresia din hol si aceeasi culoare am ales si pentru parchetul din living, dar numai o parte din tavan cam 10%, cit tine grinda, canapelele vor fi probabil tot maro-roscat...
la tine daca canapelele sunt grana ar merge peretii roz deschis sau chiar bej daca zici ca au si ceva bej, acum depinde si cum ai pardoseala,iar cele doua grinzi poti sa le faci sa iasa in evidenta, adica grena sau rosu, perdeaua depinde de culoarea covorului oricum ceva asortat, am vazut ca au iesit de piata diverse modele de matase , in combinatii de culori, am vazut la cineva o perdea in mai multe nuante de rosu, transparenta, care dadea foarte bine cu canapelele de piele rosii aprins si peretii roz
sper ca nu te-am derutat mai mult
numai bine si spor in alegerea culorilor
nicol
Ps. am si eu o intrebare ce vopsea lavabila folositi? ce marca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

depinde foarte mult de atmosfera pe care vrei sa o creezi si de stilul mobilei si al amenajarilor..
Ca sa-mi fac o idee...cum e canapeaua ( linii simple sau somptuoase?), ce fel de parchet ai? Exista spoturi? Nishe? Rigips?
Cum este timplaria? Ce culori sint in camerele de linga living?
Ce vrei sa "spuna" camera atunci cind intri in ea?

"Intrati, relaxati-va..." sau "Hai sa ne jucam..." sau " acesta este locul nostru de meditatie, intrati incet...", stii tu ce vreau sa spun..
Iddea este ca prin culoare poti integra un spatiu ( living-ul) intr-un altul mai mare ( casa...). Nu poti intra dintr-un hol verde-broasca intr-un living roz-fondante...
Decit daca stilul general e vre-un pop- art-nouveau ceva...


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

daniela, fiindca tot ne-am intersectat la alt subiec, si daca tot a aparut intrebarea simonei, hai sa discutam aici, atit cit vom putea de amenajari interioare, de culori ...si tot ce tine de interior...
ai punctat bine, zic eu, faptul ca simona da prea putine detalii cind cere parerea despre culoarea peretilor...eu insa plecind de la canapelele grena i-am sugerat un roz pentru pereti sau bej, dar trebuie sa tina cond de multe altele asa cum ii sugerezi tu...
in primul post ii spunea ca eu am ales portocaliu deschis, caisa...nu stiu nici eu daca am ales culoarea potrivita, mai studiez inca, casa mea are o tenta rustica, mult lemn de brad, pin lacuit la usile interioare, ferestre, dusumele in dormitoare, gresia din hol si bucatarie e rustica, culoarea teracotei, scara masiva din lemn de stejar cu balustrada din fier forjat(intentionez sa achizitionez si lustre din acelasi material) singura care nu se incadreaza in ansamblu e baia care am vrut-o utilata modern,...a si inca ceva tavanele au nise si spoturi ascunse in living-hol...culori predominante....maro roscat, bej si verde smarald in baie
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Daca nu iti place albul (eu sunt fan) care creaza impresia de spatiu si e foarte linistitor si nu se decoloreaza, poti alege un roz somon (o varianta de roz foarte placuta, nu tipatoare)

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si eu as opta pentru alb, in general cind amenajezi o camera se urmareste sa fie folosite doua culori si-un accent. Si peretii albi iti permit sa te "joci" mai bine cu restul.
Nu stiu cum arata canapeaua mai exact insa eu daca as putea as fi indrazneata si as folosi ca accent verdele acela deschis (culoarea limelor dar ceva mai spre galben), as varui peretii cu alb si pe cel din spatele canapelei as varui o dunga verticala cam de-un metru latime si pe care as pune 3 tablouri stil marimekko si as repeta verdele si la draperii. Si gata cu "verdele".
Insa asta nu ar arata deloc bine daca discutam despre o canapea de genul asta:

http://www.mialex.ro/canapele/canapele.htm

ci despre una mai simpla:
http://www.casadecor.ro/canapele/canapele_martin.html

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Eu as opta pentru vanilie - un alb putin de tot spre crem. E si deschis si odihnitor si cald si se asorteaza cu ce ai zis tu ca ai in living. Eu am asa in dormitor si e foarte placut. L-am pregatit noi, punang pigmenti de ocru si galben de la Dufa in vopsea alba, dar numai putin de tot. Abia iti dai seama ca nu e alb.
Poti merge la Brico Store si te uiti pe mostrele de la vopseaua aceea care se pregateste "pe calculator", au o groaza de culori si nuante foarte placute si te poti inspira de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Va multumesc la toate pt. raspunsuri.
Aveti dreptate, nu v-am dat foarte multe detalii...
Atmosfera din casa vreau sa fie calda, fara idei foarte indraznete care, chiar daca-mi plac in momentul in care le realizez, mi-e teama ca in scurt timp imi vor parea nepotrivite. Aceasta casa ne-a consumat f. multa energie si bani, incat nu voi mai avea disponibilitatea mult timp de acum inainte de a o lua de la capat sau a face modificari. Asa ca am hotarat sa alegem ceva simplu care sa ne placa si peste cativa ani... Schimbarile pe care le voi face in viitor vor fi legate de perdele, corpurile de iluminat, corpuri mici de mobilier. Nu avem arcade, spoturi, constructii din rigips.

Canapelele au linii drepte, la fel ca cea de pe al doilea site prezentat de Daniela. Una este cu colt, exact ca cea de pe site(dar coltul nu-l voi aseza la perete, ci spre mijlocul camerei, pt. a delimita spatiul de living de cel pt. sevit masa), iar cealalta este de doua persoane.
Parchetul este laminat de culoare 'stejar' de la firma "Egger"-Austria, iar usile sunt "Kronodoor", aceeasi culoare cu parchetul.

La exterior, casa va avea un accent rustic. Mansarda este din lambriu de lemn, aceeasi culoare cu ferestrele (tot din lemn, cu geam termopan), usa de la intrare si usile de garaj (pe care le vom face noi dintr-un cadru de cornier pe care vom prinde acelasi lambriu de la mansarda). La final (dupa ce vom termina interiorul), vom face soclul casei si gardul placate cu piatra, iar pentru terasa, scari si balcoane vom alege gresie care imita piatra. Balcoanele le vom face tot din lemn... Culoarea in exterior va fi alba (recomandata de arhitecta noastra).

Referitor la culorile pt. living si eu ma gandisem la ceva intre bej si roz din gama de culori de la Policolor si cu un contrast pt. grinzi. Culori mai vii voi alege doar pt. camerele copiilor.
La Craiova nu exista Bricostore si cred ca pe aici numai Policolor-ul combina culorile pe calculator... Inca nu am hotarat tipul de vopsea lavabila, dar cred ca tot de aici trebuie sa o luam, altfel nu ne fac combinatiile.

Va sarut pe toate, si spor la amenajat casele mult visate!

Simona & Bogdan & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

vorbind de culori, ieri am fost si noi la citeva magazine unde culorile sunt facute pe calculator...inclusiv la policolor...si m-am speriat..de preturi...daca vopseaua lavabila alba 10 litri e undeva in jur de 750.000 (la policolor) colorata e dublu,cit colorant baga frate la 10 litride costa 1.400.000, 10 litri de colorata, incepuse sa ne abureasca ca pentru oranjul care il vrem noi tre sa combine trei nuante...etc....la dufa la fel, ba chiar mai mult, superwais-ul la 15 litri(25 kg) e 1.100.000 alba iar colorata e 2.400.000....aaa au si coloranti 80 de mii sticluta(merge o sticluta la 15 litri pt. o culoare deschisa)...spuneti si voi daca nu cumva e jecmaneala pe fata? sau sunt eu nebuna?
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Tocmai am vorbit cu o prietena care este intr-un stadiu avansat cu casa. Ea stie ca la Policolor se platesc vopseaua si pigmentul; amestecul se face gratuit. Ramane sa ne interesam si noi... Sotul meu il cunoaste pe patronul depozitului cu produse policolor.
Pe de alta parte, o cunostinta care deja si-a terminat casa mi-a spus ca nuantele de la policolor nu ies in realitate la fel ca cele prezentate in gama lor de culori. Ea a folosit o vopsea italiana preparata la Buc, foarte scumpa (200000lei/l)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

ce ma bucur de subiect tocmai ne-am cumparat apartament cu 3 camere si ne aflam in stadiul de negociat a ce vrem in camere, compartimentare, etc.

pana acum e clar doar in ce camera va fi dormitorul nostru si unde va fi camera bebelushei peste cca 1 an de zile.

vreaus a va cer un sfat legat de dormitorul nostru: m-a lovit azi dimineata inspiratia.

dar, mai intai, detalii de "fundal": camera are cca 17.5 m2. din pacate usa este "la picioare", adica pe una din laturele mai inguste, asa ca sotul refuza sa asezam patul pe peretele opus. zice ca doar mortii se scot din casa cu picioarele inainte.

asa ca va trebui sa punm patul de-a curmezisul camerei, pe latura mai lata [peretele mai lung].

eu acum, am o idee mai ciudata despre ce vreaus a fac cu peretele din spatele patului: vreau sa "simulez" un zid [o bucata de zid] care sa fie iregulat. ca un zid vechi, din care au cazut multe caramizi, astfel incat are inaltime iregulata, oblica. iar deasupra zidului un cer frumos cu ceva norisori [din tapet, normal]. podelele vor fi din len, doar improspatate si lacuite.
aaa... iar uas dormitorului m-am gandit sa arate ca o... poarta, sa completeze oarecum decorul de pe peretele cu pricina.

Atmosfera pe care mi-o doresc este cea de relaxare si prospatime - cam sentimentele pe care ti le inspira gradina bunicilor sau un iesit la iarba verde.

cel putin deocamdata, tavanul nu are grinzi sau alte treburi - inca nu am inceput renovarea. Tavanul este destul de inalt - la cca 3.2 m inaltime, parca.
In cazul meu, eu una nu ma pot hotara asupa culorilor de pe ceilalti pereti, mobilier.

Tin sa precizez ca vom pune ferestre termopan. Si apartamentul este la parter, ceea ce poate fi un factor in tipul de perdele/ jaluzele alese.

va rog sa visati putin alaturi de mine si sa imi dati idei pt infaptuirea acestui proiect.

cinta

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;47/st/20060809/dt/7/k/080b/preg.png

Mergi la inceput