Grupa sanguina si dieta (dietele) 2

Grupa sanguina si dieta (dietele) 2 | Autor: arinna

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66989" target="_blank">Partea 1

Magnolia, iti spun eu repejor :)

gr B

E recomandabila o almentatie echilibtara compusa din carne , cereale, fructe si legume
sistemul imunitar e puternic si adaptabil
aparat digestiv robust, suporta consumul de carne , dar nu si de pasare!, lactatele si vegetalele

carne:

avantajos: batal, iepure de casa, salbatic, miel, vanat
neutru:bivol curca fazan, ficat, vita vitel
de evitat:gasca inima pasare porc potarniche, prepelita, rata, slanina

(Probabil ca prin "pasare" intelege carne de pui pt ca specifica pe urma separat potarniche si prepelita)

carnea de pasare dauneaza gr B si ii slabesc sist imunitar

pesti crustacee etc:

avantajos:stiuca stiuca de mare batog biban biban rosu icre negre macrou nisetru pastrav de lac sardele,cambula cambut diavol de mareporgy( crap nord american)

neutru:biban de rau calcanas rosu crap hering lostrita albastrie pastrav argintiu si curcubeu, peste sabie, peste zburator, pisica de mare, pietrosel, rechin, scoici jacobs scrumbie albastra sepie somon neafumat salau ton urechi de mare

de evitat:baracuda, biban cu bronhii albastre biban de mare biban vargat crabi creveti homari melci de mare si de podgorie midii morun raci de rau sardele scoici de nicip sepie stridii tipar

lactate, branza oua

avantajos: br proaspata de ferma( cas urda telemea de oi si vaca)
iaurt, iaurt cu fructe, inghetata cu iaurt kefir lapte de capra lapte degresat mozzarella oua ricotta smantana telemea de capra si de oaia

neutru: br de soia, br de vaci din soia,camembert,cedar colby edamer emmentaler gouda gruyere jarlberg munster, brie, lapte de soia, lapte integral, lapt nesmantanit oua parmezan provolone, sebet svaiter telemea grasa unt zer

de evitat:branza Rockfort, br topita, inghetata

deci soia nu e recomandabila

Uleiuri si grasimi

avantajos:ulei de masline, unt topit
neutru: ulei de seminte de in, ulei de ficat de cod, ulei de peste, unt

de evitat:ulei de arahide, cilin, floarea soarelui rapita susan, din germeni de porumb, din seminte de bumbac,grasime de cocos

Uleiul de masline e cel mai bine digerat

nuci si seminte

Avantajos - 0

Neutre: castane comestibile, nuci macadamia, nuci Hickori, migdale, nuci Para, Pecan, seminte de tamarind, nuci obisnuite

de evitat:nuci cashew,arahide, alune de padure, nuci de cocos, seminte de dovleac,seminte de mac,seminte de pin, fistic, sem susan, floarea soareluui


Continuarea maine seara : fasole si pastai, cereale, legume fructe, sucuri de leg si fr, plante aromate, verdeturi mirodenii ceaiuri de plante, bauturi

Am luat din varianta Anita Hessmann Kosaris mi se par redate mai simplu...
N-am mai pus virgule intre ele ca e mult de scris.....




........................

Knowledge is power!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Merci, amabila arinna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Va spun doar atat: de vreo luna ma ghidez in alimentatie dupa treaba asta cu grupele sanguine si tin cont si de cele 3 mese, de asocierea alimentelor si de ce mananc la fiecare masa in parte. Beau si 2 l de apa pe zi si va spun ca am dat jos grasimi si ma mentin bine-merci la o greutae care-mi convine. Fara sa fac foamea. Am B3.
Concluzia: in cazul meu dieta functioneaza!


Tzuni mic si drag si scump si grasunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

grupa B - continuare


fasole si pastai

avantajos: fasole cu bobul mare, Lima,Margaritar
neutru: fasole Cannellini, fava, lunga chinezeasca,rosie, alba, verde, fasole soia, fasole uriasa, mazare tzucara, mazare verde
de evitat:fasole Adzuki, japoneza, neagra, Pinto,linte(verde galbena rosie)linte de munte, naut

Nu exista doi de fasole sau pastai care sa nu provoace gaze......tocmai de aceea se recomanda ca persoanele cu gr B sa le testeze singuri sa se fixeze asupra acelor soiuri care le provoeaca cele mai mici inconveniente.

cereale, produse de panificatie si patiserie

avantajos: alac, mei fiert, oaine de mei, orez: faina, goftrete, expandat, intergral, paine, ovaz: faina, fulgi, tarate, paine de grau incoltit
neutru: grau: faina tip 405 sau550,gris de grau sticlos, tarate de grau,graham,Orez:fulgi de orez, orez alb, basmati, integral, paine de soia,paine cu tarate de ovaz, prod de patiserie din faina cu tarate de ovaz, paine de alac, faina de alac,paine fara gluten,Quinoa
de evitat:grau:bulgur, cuscus, faina de grai cu exceptia topurior de la neutru, faina de gr sticlos, faina integrala de grau, fulgi de grau, germeni de grau,paine cu germeni de gr, gris de grau, srot de grau,paine nedospita evreiasca, tarate de grau; hrisca: casa, paste,tarate;kamut ( grau egiptean), orez salbatic,orz:faina de orz;paine cu gluten, paine integrala de secara, paine integrala prajita sau uscata;porumb : cornflakes,malai;secara:paine de secara, paine din faina cu germeni de secara, fulgi de secara, stir, topinambur pasta

legume

avantajos:ardei chili,gras, broccoli,carote cartofi dulci, ciuperci Shiitake,conopida,pastarnac, ciuperci, patrunjel,sfecla rosie,varza alba,de Bruxelles, de China,rosie,verde, verde de foi; vanata
neutru:alge anason andive arpagic cartofi castravete ceapa ceapa verde cicoare ciuperci:abalone, stridie, enoki champinion potobello maitake;dovleac toate soiurile in afara de cel de gradina;dovlecei,germeni de lucerna gulii hrean lastar de bambus mazare extrafina nap nasturel papadie praz rucola salata cu capatana salata de camp sfecla alba spanac telina usturoi
de evitat: anghinare avocado dovleac de gradina lastari de fasole mung lastari de ridichi de luna masline prumb ridichi rid de luna tomate topinambur

Legumele de evitat la pers cu gr B itita metabolismul sau declanseaza reactii alergice


fructe

ananasul usureaza digestia, mai ales pt cei predispusi la balonare

avantajos: ananas, banane coacaze de munte papaya prune brumarii prune proaspete renclode struguri
neutru: afine agrise banane de gatit caise cirese coacaze fructe de soc Kumquat( portocale mici din China) fructe Lichees(lici) kiwi lamai, mandarine,mango mere mure nectarine pepene verde pere piersici portocale prune uscate smochine stafide zmeura
de evitat: fructe kaki, revert, rodii smochine de cactus

sucuri de legume si fructe

avantajos: suc de ananas coacaze de munte papaya struguri varza
neutru: must de mere cidru, suc de caise de cirese de grapefruit, lamaie( doar indoit cu apa) suc de mere, potocale fructe uscate
de evitat suc de tomate

Nu amestecati sucul de fructe cu legume

plante aromate verdeturi si mirodenii

avantajoase curry, ghimbir hrean patrunjel piper de cayenne
neutre: agar-agar, anason boia de ardei busuioc cacao ciocolata capere cardamom chimion cimbru coriandru cuisoare enibahar extract de alge faina de seminte de roscova foi de dafin hasmatzuki maghiran marar melasa menta miere miso mustar nucsoara oregano otet para pergamuta piper boabe piper macinat praz rozmarin salvie sare sirop de artar sos de soia sofran tarhon usturoi vanilie zahar alb, brun
de evitat:amidon de porumb esenta de migdale gelatina ketchup malt de orz piper( alb si negru) scortisoara sirop de porumb tapioca

ceaiuri de plante

avantajos:brusture mare frunze de zmeura ghimbir ginseng maces menta patrunjel salvie radacina de lemn dulce
neutru: ceai verde cimbru coada soricelului coaja stejar alb dude frunze de capsuna lucerna menta mesteacan alb musetel otetar paducel papadie pojanita rocoina silibum soc valeriana verbina voronic
de evitat:aloe coltul lupului flori de tei gentiana hamei lumanarica matase porumb podbal revent siminichie traista ciobanului trifoi rosu

Ceaiul de lemn dulce e f recmandat-antiinflamatot, antispasti si usor laxativ


bauturi


avantajos: apa curata-izvor, minerala, ceai verde
neutru:apa de masa, bere cafea naturala ceai negru vin
de evitat: bauturi alcoolice-tarii,bauturi tip cola, limonada

Incercati sa inloc cafeaua cu ceiul verde, are pe langa teina( cofeina) si o cantitate apreciabila de vitamine B si K cu efect inviorator si nu excitant, mult mai pretios

Se recomanda sporturi usoare ca :inotul sau plimbarile, excursiiletenis, aerobic, arte martiale mai putin agresive


Persoanele cu gr b sunt mai flexibile decat toate celalalte;daca au o viata armonioasa, munceste, face exercitii si se hraneste echilibrat reprezinta esenta supravietuitorului Robusti si ageri, capabil;i sa reziste cardiopatiilor si cancerului, chiar si cand le contacteaza. Predispusi la tulburari rare ale sistemului imunitar: scleroza multipla, lupus diseminat si sindromul de oboseala cronica.Fac fata bine stresului.



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

grupa B - continuare


fasole si pastai

avantajos: fasole cu bobul mare, Lima,Margaritar
neutru: fasole Cannellini, fava, lunga chinezeasca,rosie, alba, verde, fasole soia, fasole uriasa, mazare tzucara, mazare verde
de evitat:fasole Adzuki, japoneza, neagra, Pinto,linte(verde galbena rosie)linte de munte, naut

Nu exista doi de fasole sau pastai care sa nu provoace gaze......tocmai de aceea se recomanda ca persoanele cu gr B sa le testeze singuri sa se fixeze asupra acelor soiuri care le provoeaca cele mai mici inconveniente.

cereale, produse de panificatie si patiserie

avantajos: alac, mei fiert, oaine de mei, orez: faina, goftrete, expandat, intergral, paine, ovaz: faina, fulgi, tarate, paine de grau incoltit
neutru: grau: faina tip 405 sau550,gris de grau sticlos, tarate de grau,graham,Orez:fulgi de orez, orez alb, basmati, integral, paine de soia,paine cu tarate de ovaz, prod de patiserie din faina cu tarate de ovaz, paine de alac, faina de alac,paine fara gluten,Quinoa
de evitat:grau:bulgur, cuscus, faina de grai cu exceptia topurior de la neutru, faina de gr sticlos, faina integrala de grau, fulgi de grau, germeni de grau,paine cu germeni de gr, gris de grau, srot de grau,paine nedospita evreiasca, tarate de grau; hrisca: casa, paste,tarate;kamut ( grau egiptean), orez salbatic,orz:faina de orz;paine cu gluten, paine integrala de secara, paine integrala prajita sau uscata;porumb : cornflakes,malai;secara:paine de secara, paine din faina cu germeni de secara, fulgi de secara, stir, topinambur pasta

legume

avantajos:ardei chili,gras, broccoli,carote cartofi dulci, ciuperci Shiitake,conopida,pastarnac, ciuperci, patrunjel,sfecla rosie,varza alba,de Bruxelles, de China,rosie,verde, verde de foi; vanata
neutru:alge anason andive arpagic cartofi castravete ceapa ceapa verde cicoare ciuperci:abalone, stridie, enoki champinion potobello maitake;dovleac toate soiurile in afara de cel de gradina;dovlecei,germeni de lucerna gulii hrean lastar de bambus mazare extrafina nap nasturel papadie praz rucola salata cu capatana salata de camp sfecla alba spanac telina usturoi
de evitat: anghinare avocado dovleac de gradina lastari de fasole mung lastari de ridichi de luna masline prumb ridichi rid de luna tomate topinambur

Legumele de evitat la pers cu gr B itita metabolismul sau declanseaza reactii alergice


fructe

ananasul usureaza digestia, mai ales pt cei predispusi la balonare

avantajos: ananas, banane coacaze de munte papaya prune brumarii prune proaspete renclode struguri
neutru: afine agrise banane de gatit caise cirese coacaze fructe de soc Kumquat( portocale mici din China) fructe Lichees(lici) kiwi lamai, mandarine,mango mere mure nectarine pepene verde pere piersici portocale prune uscate smochine stafide zmeura
de evitat: fructe kaki, revert, rodii smochine de cactus

sucuri de legume si fructe

avantajos: suc de ananas coacaze de munte papaya struguri varza
neutru: must de mere cidru, suc de caise de cirese de grapefruit, lamaie( doar indoit cu apa) suc de mere, potocale fructe uscate
de evitat suc de tomate

Nu amestecati sucul de fructe cu legume

plante aromate verdeturi si mirodenii

avantajoase curry, ghimbir hrean patrunjel piper de cayenne
neutre: agar-agar, anason boia de ardei busuioc cacao ciocolata capere cardamom chimion cimbru coriandru cuisoare enibahar extract de alge faina de seminte de roscova foi de dafin hasmatzuki maghiran marar melasa menta miere miso mustar nucsoara oregano otet para pergamuta piper boabe piper macinat praz rozmarin salvie sare sirop de artar sos de soia sofran tarhon usturoi vanilie zahar alb, brun
de evitat:amidon de porumb esenta de migdale gelatina ketchup malt de orz piper( alb si negru) scortisoara sirop de porumb tapioca

ceaiuri de plante

avantajos:brusture mare frunze de zmeura ghimbir ginseng maces menta patrunjel salvie radacina de lemn dulce
neutru: ceai verde cimbru coada soricelului coaja stejar alb dude frunze de capsuna lucerna menta mesteacan alb musetel otetar paducel papadie pojanita rocoina silibum soc valeriana verbina voronic
de evitat:aloe coltul lupului flori de tei gentiana hamei lumanarica matase porumb podbal revent siminichie traista ciobanului trifoi rosu

Ceaiul de lemn dulce e f recmandat-antiinflamatot, antispasti si usor laxativ


bauturi


avantajos: apa curata-izvor, minerala, ceai verde
neutru:apa de masa, bere cafea naturala ceai negru vin
de evitat: bauturi alcoolice-tarii,bauturi tip cola, limonada

Incercati sa inloc cafeaua cu ceiul verde, are pe langa teina( cofeina) si o cantitate apreciabila de vitamine B si K cu efect inviorator si nu excitant, mult mai pretios

Se recomanda sporturi usoare ca :inotul sau plimbarile, excursiiletenis, aerobic, arte martiale mai putin agresive


Persoanele cu gr b sunt mai flexibile decat toate celalalte;daca au o viata armonioasa, munceste, face exercitii si se hraneste echilibrat reprezinta esenta supravietuitorului Robusti si ageri, capabil;i sa reziste cardiopatiilor si cancerului, chiar si cand le contacteaza. Predispusi la tulburari rare ale sistemului imunitar: scleroza multipla, lupus diseminat si sindromul de oboseala cronica.Fac fata bine stresului.



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

...a ajuns mesajul de doua ori am probleme cu o eroare ...

Cu placere, Magnolia

Tzunisi eu cam de trei ori manac dar cu fructele dimineata( eventual si seara).
Eu la fel slabesc mereu cate un pic...am vreo 4 kg "lipsa"

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Se zice ca grasimile alea care se elimina, sunt toxine si cu cat slabesti mai mult,cu atat mai multe toxine ai avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Asa o fi...oricum bune nu sunt...deci jos cu ele !

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu nu mai inteleg nimic...scriu ceva si nu apare, dar cand intru sa mai scriu un mesaj, atunci imi vad si mesajul anterior...lucru necuratma omoara eroarea asta...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Feteleeee.Va rog un site a lui Andronache sau unde sa gasesc aceasta carte a lui sau a lui Dr.D`Adamo?Pls arinna, amabila amica..Eu am luat sfaturile tale, dar vreau sa trimit la cineva.Poate un site daca exista, mai bine.Sa se descurca la toate grupele.Numai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Magnolia, sa stii ca nu exista asa ceva...eu, Idora,de ex. am copiat efectiv din carte ce am redat aici...exista si pe net dar informatii mult mai simpliste...

Ai putea sa copiezi in mail ce vrei, din ce scriem noi, si sa trimiti...

Andronache n-a scris nici o carte, nu stiu daca are site, el numai recomanda dieta asta la tv sau reviste...si probabil mai face cateva recomandari in plus, sincera sa fiu nu l-am vazut foarte des...

O sa caut ceva linkuri mai interesante despre dieta dar ti-am zis, sunt f sumare...

Tu ce grupa esti, A ?

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput