secrete pentru vopsitul oualor?

secrete pentru vopsitul oualor? | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

In fiecare an de Pasti am aceeasi problema. Cand vopsesc ouale, ies patate si cu culoarea neuniforma, sau nu e intensa.

Plus ca atunci cand le pun la uscat, eu le pun pe folie de plastic sau pe servetele intr-o tava mare, si partea cu care oul atinge dedesubt iese evident patata.

Sa va spun cum procedez eu:
- am incercat vreo 3 feluri de vopsele (anatoli, cele cu poza chelului si inca unele)
- spal ouale inainte cu apa si detergent ca sa se degreseze
- le fierb complet, dupa care le pun in vopsea (in fine, cum sunt instructiunile pe pachetul respectiv)
- dupa ce se usuca le sterg cu ulei ca sa luceasca
... si nimic. Tot nu ies ca ouale alea din poze.

Stiu ca exista metode de a folosi cerneala tipografica, dar parca nu as apela la acelea, mi se par foarte toxice si e si cam complicat.

Daca aveti alte metode sau puteti chiar recomanda (cele din Ro) ce fel de vopsea sa folosesc, mi-ar fi de mare folos.

A, si inca ceva. Eu sunt gravida. Oricum am intentia sa folosesc manusi la vopsit, oare chiar si asa mai bine nu m-as apuca?

Mersi!





In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

si eu sunt asa ca anul asta le voi cumpara din magazin gata vopsite.

dar iti spun cum faceam in fiecare an la mama acasa:cu vopsea pastile ce se dizolva in apa si dupa ce fierbeau ouale le scufudam in solutia aceea si apoi le scoteam pe o tava cu hartie de bucatarie.mie imi place foarte mult acesata metoda.

anul trecut am facut pastele la bunica la sat si am asistat-o la vopsitul oualor.dupa ce le-am spalat, noi le-am fiert direct in apa+colorant(din acela la pliculet,nu mai stiu preturile)in care am pus si putin otet.dupa 10min le-am scos cu o lingura de lemn pe tava cu hartie si le-am dat cu carpa cu ulei.

cred ca depinde foarte mult si de calitatea vopselei,vecina a patit ca i-au ieist foarte urate si asa cum ai spus si tu patate.

poate vin si celelate fete cu idei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Eu le fac cu coji de ceapa (rosie sau obisnuita).Cu ceapa rosie iese culoarea rosu-rubiniu, iar cu ceapa obisnuita iese culoarea rosu-maroniu (intensitatea culorii difera in fct de timpul in care ouale stau in apa). Se pun ouale cand s-a colorat deja apa si se adauga 1-2 lg de otet.Se pot face simple si se pot decora dupa aceea, sau se pot introduce mai intai ouale cu bucati de plante pe ele - frunze, tulpini- in niste bucati de ciorap crem, legate la capat ca o acadea.
Sunt super.Eu le sterg cu o carpa cu putin ulei pt luciu.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Buna fetelor !
Ca sa evit problema cu petele pe ouale de Pasti, in ultimii ani am gasit in comert niste bucati de hartie (asemanatoare cu cea creponata), colorata viu, in care invelesti ouale inainte de a le pune la fiert. Ouale se coloreaza in nuantele hartiei.
Singurul lucru e ca hartia e colorata in joc de mai multe culori, cu buline, punctulete, linii samd
Asa ca am facut si cateva oua rosii, chiar daca au iesit cu pete...
Pt mine ele reprezinta adevaratul spirit al Pastelui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de ange

In curand cea mai mare sarbatoare crestina Pastele se apropie!
Cum vopsiti voi oualele?
Mie nu-mi ies niciodata frumoase...Plus de asta cand le cureti de coaja constati ca vopseaua a intrat si in interior
Aveti trucuri,ideei de vopsit(in culori,cu desene,in degradee,etc)?
Paste fericit!

ange,mamica de 2 ori




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

da osna,merci.nu am vazut subiectul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Noi folosim cerneala tipografica de cand sunt mica.Mama a lucrat in tipografie si deci am avut.Dar oul iese super o sa incerc sa pun niste poze dupa paste.O fi toxica cerneala dar noi nu am patit nimic pana acum.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by geba2001

Buna fetelor !
Ca sa evit problema cu petele pe ouale de Pasti, in ultimii ani am gasit in comert niste bucati de hartie (asemanatoare cu cea creponata), colorata viu, in care invelesti ouale inainte de a le pune la fiert. Ouale se coloreaza in nuantele hartiei.
Singurul lucru e ca hartia e colorata in joc de mai multe culori, cu buline, punctulete, linii samd
Asa ca am facut si cateva oua rosii, chiar daca au iesit cu pete...
Pt mine ele reprezinta adevaratul spirit al Pastelui!




Si eu am folosit anul trecut hirtie din asta gen creponata, cu pete de culoare pe ea. Rezultatul chiar mi-a placut. Cred ca anul asta o sa fac la fel.
A, si am mai vazut prima data anul asta in vinzare carioci speciale alimentare, cu care se poate desena pe oua. Erau in seturi de 4 culori. Mi s-au parut interesante.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Balbina,

Ne dai mai multe detalii despre vopsitul cu hartie creponata? Ce fel de hartie folosesti? Exact din aia pt copii, cum aveam si noi cand eram mici?


Leah

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Leah, am cumparat anul trecut un set de hirtii speciale pentru ornat oua. Erau vreo 20 de patrate cu latura de circa 15 cm, albe, un pic creponate si mizgilite cu diverse pete colorate pe ele, gen cubism. Se inveleste fiecare ou intr-o hirtiuta din aia si se leaga strins intr-un ciorap. Se fierb ouale timpul potrivit, apoi se clatesc cu apa rece si se scot din ciorap.
Din pacate nu mai tin minte firma hirtiei, dar stiu ca erau de la mai multe firme, eu am luat prima care mi-a cazut sub mina. Ce mi-a placut e ca nu se lua vopseaua de pe coaja oului pe miini, ca mereu pina atunci am avut asa probleme.

Edit: eu mereu spal cu apa calda si detergent ouale inainte de a le vopsi, asa am inteles ca se tine vopseaua mai bine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Unul din "secrete" ar fi faptul ca trebuie folosit un fixator al vopselei pe coaja de ou...Iar cel mai bun fixator este otetul,eventual cel cu cat mai multe grade...La unele vopsele,pe reteta de vopsire a oualelor,scrie sa adaugi in vopsea 1-2 linguri de otet.Eu adaug 5-6 linguri.In functie de cat de proaspata e vopseaua(daca nimeresti una de anul trecut...)oul va fi acoperit uniform.
Eu fac in felul urmator: oualele le scot de cu seara din frigider si le las pana a doua zi sa stea in bucatarie,pentru a ajunge la temperatura camerei.Inainte de a le vopsi le pun intr-un vas cu apa calduta si detergent de vase,le spal bine,le clatesc,apoi le las la scurs pe un prosop de bucatarie,din bumbac.Intre timp prepar vopseaua si adaug otet ...dublu de cat scrie in recomandare(cam pute in bucatarie,dar se poate aerisi ulterior).Apoi sterg oualele cu carpa pe care au stat la scrurs si le pun in vopseaua cu otet care clocoteste.Le las...nu stiu sa spun un timp anume...pana mi se pare mie ca s-au colorat frumos,apoi scot cate un ou,cu o spumiera si asez ouale pe servetel absorbant sau pe carpa pe care s-au scurs.Cum sunt fierbinti,apa se evapora destul de rapid.Dupa ce s-au scurs,cu un servetel sau o bucata de carpa de bumbac le ung cu ulei de gatit.Cel mai fain ies unse cu slanina cruda sau untura .
Nu ma pot lauda ca imi ies toate oualele perfect colorate.Si eu am surpriza de pete...Insa parca cu otet culorile sunt mai intense si luciul dat mai atenueaza petele.


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput