ce inseamna asta? - dereglare hormonala

ce inseamna asta? - dereglare hormonala | Autor: maricicutz

Link direct la acest mesaj

dragele mele am si eu cateva nelamuriri: in martie la inceputul lunii mi-au venit rusii la 19 zile, am zis ok, desi mie nu mi s-a mai intamplat niciodata sa-mi vina asa devreme, dar nici nu era fix la 28 d ezile, deci am inteles situatia, se mai intampla...dar la o saptamana de fapt la 11 zile dupa ce mi-au venit (cand eu calculasem ca poate incepe o perioada propice de facut copilasi ) a inceput sa-mi curga ceva maroniu, nu mult, asa ca si cum ar fi o secretie dar maronie, si m-a tinut cateva zile dar au trecut si astea..acum vad ca iar au inceput scurgerile astea...si am doare capul de mor..ce s afie? doctorul meu mi-a zis ca am o dereglare hormonala si ca ar putea s ao rezolove dandu-mi pentru cateva luni anticonceptionale, dar cum eu nu vreau pentru ca bblusul meu ar insemna sa -si faca aparitia si mai tarziu, a zis sa asteptams a treaca scurgera asta..dar daca acum iar a inceput sa-mi curga, ce am fac? de ce am scurgerea asta? e ca si cum as avea secretia aceea lunara dar e maronie...va rog daca ati avut rabdarea sa cititi tot oful meu si daca stiti ceva sau a mai patit cineva asa ceva sa ma lamuriti si pe mine...pana atunci va urez o primavara frumoasa si pupici la toate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Poate de la menstruatie e posibil ca dupa o perioada se mai ramana ceva resturi si sa se curete...eu am ptiti asa anul trecut si asta a fost explicatia data de medicul meu.
Cu anticonceptionalele...mai bine cauta alt tratament ca sunt pentru dereglare hormonala....cel putin asta e parea mea...nu are rost sa iei.


Multa sanatate si sper sa apara cat mai curand bebe'ul mult dorit.


poze
My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

mie nu-mi suna corect ce povestesti tu.
parerea mea - SCHIMBA DOCTORUL. nu exista dereglari cu scurgeri, asa, cite-un pic, cite-un pic. zice fata, care a trecut prin asa ceva, dupa un avort spontan si era......de era sa mor, pe bune.
asa ca fuguta la un alt doctor, de care ai auzit tu ca este super tare. iar anticonceptionalele nu se mai iau de mult dupa ureche. s-ar putea sa regreti.
ne mai auzim, IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

si eu sunt de acord sa schimbi doctorul!

si mai zic sa faci si un test de sarcina ;-)
mult succes!



bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ma alatur fetelor in recomandarea de a cauta RAPIDISSIMO un alt medic!!!!!! Nu vreau sa te alarmez dar cauze pentru ce ti se intampla pot fi foarte multe, cu grade de gravitate diferite. Numai un medic cu experienta si care judeca pe baza unor analize si investigatii mai complexe (nu dupa ureche, ca i se pare lui ca ar fi nu stiu ce..) poate pune un diagnostic corect si indica un tratament adecvat. PENTRU LINISTEA si SANATATEA ta nu mai amana deloc si fugi la medic.Iti spun o chestie: chiar daca medicul a avut intuitie si ai intr-adevar o dereglare hormonala, aceasta nu inseamna ca trebuie tratata cu anticonceptionale!!! Dereglarile hormonale au multe cauze si trebuie stabilita mai intai cauza si apoi tipul dereglarii...tratate incorect dereglarile hormonale te pot nenoroci pe viata, crede-ma! Nu e de joaca. Deci, PENTRU LINISTEA ta....stii ce ai de facut.
Multa sanatate si tine-ne la curent. Iti tin pumnii.



Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Acelasi lucru... cauta alt doctor si fa-ti analize complete. Am avut si eu o scurgere maronie urmata de mici scurgeri de sange... rezultatul: infectie pelvina la care doctorul a intervenit in forta cu 2 tipuri de antibiotice! Cei drept la mine scurgerile au fost acompaniate si de balonari si stare de incomfort in zona abdominala. Nu elimina deci ipoteza unei infectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricicutz spune:

va multumesc pentru raspunsurile voastre..acum, cu schimbatul doctorului, l-am mai schimbat o data, iar in februarie mi-am facut cateva analize: hsg, analizele hormonale in ziua 14 si 21...si sotiorul meu spermograma si toate au iesit ok, dar am aflat ca am uterul retrovers si biconic?, numai stiu exact cum se cheama, in fine, nu inseamna ca nu pot ramane insarcinata, dar nici ca va fi usor...medicul meu mi-a spus ca am facut o obsesie din dorinta de a avea bb, ceea ce e adevarat, dar nu cred ca obsesia asta poate s ama deregleze asa mult si de-aia s aam scurgerile astea, care nici macar nusunt zilonice si mult cantitativ, sau poate mai stii?...oricum, ma gandesc sa merg si al alt medic sa vad ce zice..plus ca o alta obsesie a mea (cam multe,nu?) e s anu am o sarcina extrauterina, ca din cate am inteles eu nu prea difera simptomele unei sarcini normale cu cele ale unei s. extrauterine...of, mai fetelor, grea e viata asta cateodata...pupici si va mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Draga Maricicutz
si mie mi s-a intamplat aceelasi lucru in ianuarie si am mers si la echo si la ginecolog. Nu m-au lamurit, mi-au spus ca e o reglare a organismului dupa perioada de AC (Eu le-am intrerupt acum 5 luni). Nici eu nu mai stiu ce sa cred dar o sa fac analize luna viitoare. Daca afli ceva spune-mi si mie. Apropo cat tin la tine aceste scurgeri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricicutz spune:

Mada28, ec pot sa-ti zic? eu am intrerupt AC acum un an, deci nu cred ca la mine mai poate fi vorba de o reglare a organismului...eu am avut scurgerile astea cam 4 zile, dar am mai spus, nu era ca la ciclu, era ceva asa, ca o scurgere, dar in loc sa fie albicioasa are maronie, si ieri la aprope o saptamana de cand am avut prima zi de scurgere iar mi-a curs ceva, dar f putin..si vad ca s-a oprit..o sa incerc sa merg si la alt doctor, dar sa vad cand am timp..eu iti urez mult noroc mada, si sper sa nu stai mult pe aici..pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

maricicutz: da' un test de sarcina ai facut???


bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Si eu am avut astfel de scurgeri, cu multi ani in urma...de doua ori
Am fost la mai multi doctori prima data, concluzia a fost aceea ca aveam un chist "urat". A doua oara scurgerile au aparut in timpul administrarii de Diane 35, m-au dat peste cap de tot acele AC.
Sfatul meu: AC nu tb luate in cazul derglarilor hormonale, fac si mai mult rau.
Asa cum au spus si alte fete, eu zic sa ceri si parearea altui dr.
Sanatate multa!
Lala

Mergi la inceput